Kadınlardan 8 Mart çağrısı: Krize ve şiddete karşı isyandayız

8 Mart Kadın Platformu, tüm kadınları 8 Mart'ta sokaklara çıkmaya ve Kadıköy'deki buluşmaya çağırdı.

Kadınlardan 8 Mart çağrısı: Krize ve şiddete karşı isyandayız

Birçok kadın örgütünün oluşturduğu 8 Mart Kadın Platformu, "8 Mart’ta buluşuyoruz" sloganıyla İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya çok sayıda kadın katıldı. “Krize ve Şiddete Karşı İsyanda, Tüm Dünya'da Ayaktayız” başlığıyla hazırlanan açıklamayı platform adına Sevda Erkılınç yaptı.

Kadınların yaşam alanlarına yönelik gerçekleştirilen sistematik saldırılara karşı, kadınların tüm dünyada ayakta olduğu söyleyen Erkılınç, her yıl olduğu gibi, bu yıl da 8 Mart’ta şiddetsiz ve sömürüsüz bir yaşam için, eşitlik ve özgürlük için sokaklara çıkacaklarını ifade etti.  

 ‘Birbirimizin elini tuttun’

Sahip oldukları tüm farklılıklara rağmen kadınların, erkek egemenliğine karşı yükselttikleri isyanda ortaklaştıklarını ve mücadele ağı altında birbirlerini tanıdıklarını vurgulayan Erkılınç, “Kürtaj hakkımız engellenmeye çalışılırken yan yanaydık, cinsiyet eşitliği ilkesi yerle bir edilirken birlikte itiraz ettik. Emeğimizi sömüren patronların şiddetine karşı hakkımızı birlikte savunduk. Kentlerimiz ve doğamızın talan edilirken iş makinelerinin önünde birbirimizin elini tuttuk” dedi.

 ‘Suçluyu işaret eden parmaklarımız aynı yönde’

Türkiye’de son zamanlarda yaşanan kadın katliamlarını da hatırlatan Erkılınç, “Emine Bulut’un ‘Ölmek istemiyorum!’ çığlığı hala kulaklarımızda yankılanıyor; hiç tanımadığı bir erkek tarafından öldürülen Ceren Özdemir’in ve babası tarafından öldürülen Şeyma Yıldız’ın üniversitede değil bu satırlarda bir araya gelmesine aynı öfkeyi duyuyoruz. Bir plazanın 20'nci katından atılarak öldürülen Şule Çet cinayetinin ‘intihar’ denerek üstünün kapatılmasına izin vermediğimiz gibi hala hep bir ağızdan ‘Nadira Kadirova’ya, Rabia Naz’a, Gülistan Doku’ya ne oldu?’ diye soruyoruz. Şili’den tüm dünyaya yayılan cüreti kucaklarken ‘suçluyu’ işaret eden parmaklarımız aynı yöne çevriliyor. Şimdi bir kere daha işaret ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 ‘İndirimlerle failler cezasız bırakılıyor’

“Siyasal iktidar eliyle kadınları şiddetten koruyan 6284 sayılı kanun ve İstanbul Sözleşmesi devlet mekanizmalarınca uygulanmıyor. Mahkemeler, erkeklik indirimleriyle failleri cezasız bırakıyor” diyen Erkılınç, şöyle devam etti: “Kadınlar en çok yakınları tarafından ve evlerinin içinde öldürülürken iktidar, hala kadınları eve kapatan aile politikaları uyguluyor. Aynı iktidar Ensar Vakfı’nın hesabını vermek yerine, çocuklar cinsel istismara maruz bırakılırken sözde mağdur aileler masalıyla cinsel istismara af yasasını tartışmaya açıyor; kadınlar boşanmak istedikleri için öldürülürken sözde mağdur erkekler masalıyla kadınların nafaka hakkını gasp etmeye çalışıyor. Diyanet fetvalarıyla cinsel istismarı ve kadına yönelik şiddeti meşrulaştıran iktidar, kadınların hayatlarını dini normlarla belirlemeye kalkışıyor. ‘Kutsal aile’ masalı yalnızca şiddetin değil, ev içi emeğimizin sömürülmesinin üstünü örtmek için de kullanılıyor. Kapitalizmin yarattığı ekonomik kriz yine biz kadınlara şiddet olarak dönerken, alamadığımız ya da kesintiye uğrayan maaşlarla yoksulluğa mahkum ediliyoruz.”

 ‘AKP’den sorulacak hesabımız var’

İktidarların Ortadoğu’da milyonlarca dolar harcadığı savaşlarla kadınların yaşamlarına kast etmeye; kadınları tacize, tecavüze ve emek sömürüsüne açık hale getirmeye devam ettiğini aktaran Erkılınç, “Tüm bunlara karşı ses çıkaran kadınlar sokaklarda polis şiddetiyle engellenmeye çalışılıyor, bu alanda mücadele eden kadın dernekleri kapatılıyor. Öyleyse erkek şiddetinden, kadın cinayetlerini aklayanlardan, kadın ve çocukların hayatları pahasına savaş çıkaranlardan, bizi yoksulluğa ve işsizliğe mahkum eden krizi yaratanlardan, erkek egemenliğinden, kapitalizmden, AKP’den sorulacak hesabımız var” diye belirtti.

8 Mart’a çağırı

Kadınları sömüren, katleden, susturmaya çalışan bu sistemin ancak kadınların örgütlü mücadelesiyle yıkılabileceğini söyleyen Erkılınç, “Şimdi, Şili'den İran’a, Arjantin’den Lübnan’a, Rojava’dan İspanya’ya; dünyanın dört bir yanından yükselen kadın dayanışmasının gücüyle bütün kadınlara sesleniyoruz; krize ve şiddete karşı dayanışmamızdan aldığımız cesaretle isyandayız. Tüm kadınları mücadelemizi büyütmek için 8 Mart Pazar günü Kadıköy Kadın Buluşması’na çağırıyoruz” diye konuştu.

(MEZOPOTAMYA AJANSI)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler