Kadınlar: Tek Adamlık Şakaya Gelmez

“Hayır Diyen Kadınlar” Beyoğlu Mis Sokak’ta “16 Nisan şaka değil gerçek” diyerek 1 Nisan’a özel “Başkanlığa Hayır” etkinliği düzenledi.

Kadınlar: Tek Adamlık Şakaya Gelmez

“Başkanlığa Hayır” kampanyası etrafında bir araya gelen feministler; çeşitli siyasi parti, sendika, kadın ve LGBTİ gruplarından kadınların oluşturduğu “Hayır Diyen Kadınlar” İstanbul'da, Beyoğlu, Mis Sokak’ta buluştu.

Kadınlar Mis Sokak girişine açtıkları standa koydukları sandıklara ve sokağa açtıkları bez bir pankarta, sokaktan geçen kadınların, neden hayır dediklerini yazmalarını istediler. Kadınlar adına açıklamayı yapan Burçak Görel “‘Hayır’larımızı yükseltmek için tüm kadınları buraya bekliyoruz” dedi.

Etkinlikte Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi sanatçılarının seslendirdiği türkülerle halaylar çekilirken, serbest kürsüde söz alan kadınlar da neden ‘Hayır’ dediklerini anlattı.

 

Kadınlar: ‘Tek Adamlık Şakaya Gelmez’

 

Neden Hayır?

Kadınlar sandıkları açarken sokaktan geçen insanları, “Herkesi sandıklara sahip çıkmaya davet ediyoruz” diyerek çağırdı.

Etkinlik sonunda yazılıp sandıklara atılanları tiyatro oyuncusu ve LGBTİ+ aktivisti Esmeray okudu. Sandıklardan çıkan birkaç ‘Hayır nedeni” şöyle:

“Hayır demeyecek neyimiz var ki?

“Şortumuza dokunulmaması için Hayır

“Cinsiyetçi eğitime karşı Hayır

“Ataerkil sisteme Hayır

“Anayasayı da al git, Hayır

“Düşünüyorum öyleyse Hayır

“Direniyorum, o halde Hayır

“En işlek cadde de en ıssız cadde de Hayır

“Taybet Ana için Hayır

“Barış için Hayır

Kadınların “Hayır” sözü kazanacak

Fidan Ataselim, üç aydır kadınlarla bu çalışmayı yürüttüklerini söyledi:

“Üç aydır çalışmalar yapıyoruz. Semt pazarlarında bildiriler dağıttık. Bütün özgürlüklerimizin bir gecede tek bir KHK ile elimizden alınmasını istemiyoruz. Hepimiz farklı gerekçelerle bir araya gelerek ‘Hayır’ın altında birleştik."

Burçak Görel de sokaktan gelen tepkileri anlatarak genelde olumlu karşılık aldıklarını belirtti.

“Çalışmaya başladığımızda yüzde 20 kararsız kesimin kadınlardan oluştuğu bilgisine sahiptik. Birçok kadınla tanışma fırsatımız oldu. Kadınlardan çok olumlu tepkiler aldık. Çünkü ‘tek adamlık’ kadınları çok yaralayan bir yerde duruyor.

“Referandum sonucunda en çok etkilenen kesim kadınlar olacağı için, onlar da bunun farkındalığıyla bizim yanımızda duruyorlar. Kadınların ‘Hayır’ sözü kazanacak.”

 

Kadınlar: ‘Tek Adamlık Şakaya Gelmez’

 

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler