Kadınlar Pınar için sokaklara çıkıyor

Üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'in eski erkek arkadaşı olduğu iddia edilen Cemal Metin Avcı tarafından Muğla'da öldürülmesinin ardından kadınlar bugün ve yarın Türkiye'nin çeşitli kentlerinde sokağa çıkıyor.

Kadınlar Pınar için sokaklara çıkıyor

SiyasiHaber

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Kadın Meclisleri ve birçok kadın örgütlenmesinin çağrısıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Muğla, Samsun ve Edirne başta olmak üzere bu akşam Türkiye’nin birçok kentinde kadınlar sokağa çıkacak.

kadın3

Kadına yönelik şiddetle mücadele için imzalanan İstanbul Sözleşmesi'nin hükümet tarafından tartışmaya açıldığı bir dönemde gerçekleşen olay, 2014 yılında yürürlüğe giren bu uluslararası anlaşmaya ilişkin tartışmaları da yeniden alevlendirdi.

Birçok sosyal medya kullanıcısı Türkiye'nin söz konusu sözleşmedençekilmemesi gerektiğini belirtirken Twitter'da #İstanbulSözleşmesiYaşatır ve #KadınCinayetleriPolitiktir etiketleri TT oldu.

Ne olmuştu?

16 Temmuz'dan bu yana kayıp olan 27 yaşındaki Pınar Gültekin'in cansız bedeni, Menteşe ilçesinin kırsal Yerkesik Mahallesi'ndeki ormanlık alanda bulunmuştu. Olayla ilgili olarak Gültekin'in eski erkek arkadaşı olduğu iddia edilen Cemal Metin Avcı gözaltına alındı. Zanlının jandarmadaki sorgusunda suçunu itiraf ettiği, Gültekin'i aralarında kıskançlık nedeniyle çıkan kavgada boğazını sıkarak öldürdüğünü söylediği ifade ediliyor.

Evinde gözaltına alınan zanlının jandarmada verdiği ifadede, "Kıskançlık krizine girmiştim. Tartıştık, bana saldırdı, kavga ederken öldü. Cesedini yok etmek istedim. Önce yakmaya çalıştım. Olmadı, başaramadım. Sonra varile soktum, üzerine beton döktüm, yakalanacağımı biliyordum. Onu çok sevmiştim, çaresiz kaldım. Kıskançlık krizine girmiştim. Çok pişmanım. Çiftliğe gittiğimizde öldürme niyetim yoktu. Barışıp, birlikte olmayı düşünüyordum" dediği öğrenildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler