Kadınlar, metro ve metrobüste eylem yaptı: Güvenli ulaşım hakkımızı savunalım

İstanbul’un çeşitli noktalarında açtıkları stantlarda kadınlardan topladıkları kartlarda en fazla yazılan isteklerden birinin “güvenli ve özgür ulaşım” olması üzerine Kadın Savunması, metroda, metrobüste ve otobüs duraklarında eylem yaptı.

Kadınlar, metro ve metrobüste eylem yaptı: Güvenli ulaşım hakkımızı savunalım

İstanbul’da Kadın Savunması, geçtiğimiz akşam toplu taşıma araçlarında eylem gerçekleştirdi.

28 Mart’ta Kadıköy-Pendik arası çalışan 16D hattında bir kadının otobüs şoförü tarafından darp edilmesi nedeniyle İETT’yi harekete geçmeye çağırmak için kadınlar, ilk olarak Kadıköy’de bulunan 16D otobüs son durağında buluştu.

Son durakta dağıttıkları bildirilerle kadınları birbirini savunmaya ve sessiz kalmamaya çağıran kadınlar, ardından metrobüse geçti.

Aynı çağrıyı metrobüste, metroda ve ardından Osmanbey sokaklarında yapan kadınlar herkesi Kadın Savunma Ağı’nın bir parçası olmaya çağırdı. Araçlardaki kadınlar başta olmak üzere yolcular kadınların çağrısına alkışlarla destek verdi.

Kadınlar toplu taşıma araçlarında şu çağrıyı paylaştı:

“Sadece toplu taşıma araçlarında değil, geceleyin sokakta yürürken ya da kendi aracımızla trafiğe çıkarken... İstiyorlar ki kadınlar evden dışarı çıkmasın, hiç bir yere ulaşamasın; bütün kamusal alanlar kendilerine kalsın. Ama artık yeter, biz kadınlar birbirimizi savunacağız; geceleyin yolda yürüyen bir kadın gördüğümüzde beraber yürüyeceğiz; toplu taşıma araçlarında bir şiddet vakası gördüğümüzde kenetleneceğiz, bağırıp çağıracağız, faile haddini bildireceğiz; trafikte aracı sıkıştırılmaya çalışan bir kadın şoför gördüğümüzde kornalarımızdan elimizi çekmeyeceğiz! Biz kadınlar birbirimizi savunacağız, güvenli ulaşım hakkımızı kazanacağız!.”

Bianet

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler