Kadınlar Kadıköy’den haykırdı: Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!..

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde binlerce kadın Kadıköy İskele Meydanı’nda buluştu. “Krize ve şiddete karşı isyanda, tüm dünyada ayaktayız” sloganıyla gerçekleşen mitingde kadınlar bir kez daha “susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” dedi.

Kadınlar Kadıköy’den haykırdı: Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz!..

 

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen çok sayıda kadın örgütü ve kadın, Kadıköy’deki kadın şöleninde buluştu.

“Krize ve şiddete karşı isyanda, tüm dünyada ayaktayız” sloganıyla gerçekleşen şölende kadınlar, “Patriarkayı yeneceğiz”, “Kır zincirleri”, “Böyle gitmez birlikte değiştireceğiz” pankartları taşıdı.

Şölene katılanlardan biri de kendisini şiddete maruz bırakan evli olduğu erkeği özsavunma uygulayarak öldüren Name Öztürk’tü. Kısa bir konuşma yapan Öztürk, “Sağcısıyla solcusuyla, feministi ile hep birlikte buradayız. Kadın dayanışma böyle güçlü” dedi.

Şölende ortak açıklama İstanbul 8 Mart Kadın Platformu üyesi Ezgi Bahçeci, Nazlı Anda, Cemile Baklalı, Şeyma Çopur ve Çağla Akdere tarafından yapıldı.

Açıklamada kadınların dünyada ayakta oldukları ifade edilerek, “Kadın cinayetleri, erkek şiddeti, ekonomik krizler, savaşlar ve erkek egemen iktidarlar üstümüze yığılırken biz kadınlar en yakınımızdaki kadının koluna giriyor ve kadın dayanışmasının aşılmaz barikatını kuruyoruz” denildi.

Kadınların en çok en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürüldüğü vurgulanan açıklamada, kadınların başvurduğu mekanizmaların hiçbirinin işlemediğine dikkat çekildi.

Açıklamada, “Lezbiyen, biseksüel, trans, aseksüel kadınlar vardır! Alışın, alışın buradayız! Bilin ki bizim mücadelemiz sizin nefretinizi yenecek” ifadeleri kullanıldı.

Şölende Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Figen Altındağ da konuşma yaptı.

“Kadınlar, savaşa karşı barışı ilmek ilmek örenlerdir” diyen Altındağ, tutuklamalara, görevden alınmalara rağmen mücadelelerinden vazgeçmediklerine belirterek, “Biz kadınlar barışında özgürlüğünde yaratıcısı olacağız” diye konuştu.

Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) bünyesinde müzik çalışmalarını yürüten kadınların sahne aldığı şölen halayla ve zılgıtlarla sona erdi.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler