Kadınlar istismar affına karşı ve İstanbul Sözleşmesi için nöbette

279 kadın örgütünün imzacısı olduğu TCK 103 Kadın Platformu, dün 30 kentte sokağa çıkarak, ‘çocuğa cinsel istismarın affı olmaz’ ve ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ dedi. Kadınlar istismar affı düzenlemesine karşı 15 Temmuz’a kadar nöbette olacaklarını açıkladı.

Kadınlar istismar affına karşı ve İstanbul Sözleşmesi için nöbette

TCK 103 Kadın Platformu, dün ülkenin dört bir yanında sokaklardaydı. Kadınlar iktidara seslenerek bir kez daha, “çocuk cinsel istismarı faillerine af girişimlerinden, İstanbul Sözleşmesi’ni ve 6284’ü karalamaktan vazgeçin” dedi. 279 kadın örgütünün imzacısı olduğu TCK 103 Çocuk Cinsel İstismarına Karşı Kadın Platformu, ‘çocuk cinsel istismarının affı olmaz’ ve ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ demek için 30 ilde farklı saatlerde bir araya geldi.

Çocuk cinsel istismarı suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 103’üncü maddesiyle ilgili af girişimlerini kaygıyla izlediklerini belirten kadınlar, affın 15 Temmuz’da Meclis kapanmadan önce çıkacağının açıklanması üzerine, meclis açık kaldığı sürece nöbete devam edeceklerini söyledi.

“İstanbul sözleşmesine karşı çıkmak şiddet uygulayan erkeklere teşvik, bütün kadınlara ise tehdittir” diyen kadınlar, şu açıklamayı yaptı:

““Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddet ile ayrımcılığı körükleyen bu söylemlerinize son verin. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasanın etkin bir biçimde uygulanmasını ve işlevli bir Alo Şiddet Hattı, ülke çapında yeterli sayıda kadın danışma merkezi, sığınaklar, cinsel şiddet kriz merkezleri ile şiddetle mücadelenin ulusal mekanizmasının yeterli sayı ve nitelikli destek kapasitesine ulaştırılmasını sağlayın.”

 

“Af girişimini gündemden çıkartın!”

Af girişiminin ise tamamen gündem çıkarılması gerektiğinin altını çizen kadınlar, “Devletin asli ve öncelikli görevi, çocukların cinsel istismara maruz kaldığı şartları ortadan kaldırmak, koruyucu ve önleyici hizmetleri kurumsallaştırmaktır. Çocuk yaşta zorla evlendirmeleri ve çocuk istismarını önlemesi gereken ama aksine teşvik eden, kolaylaştıran ya da göz yuman tüm sorumlular cezalandırılmalı, kamu görevlileri ise görevlerinden alınmalı” mesajını verdi.

 

İSTANBUL

istanbul kadın1

 

İZMİR

izmir kadın2

 

ANKARA

ankara kadın

 

AMED

Diyarbakır kadın

 

ADANA

adana kadın

 

ADIYAMAN

Adıyaman Kadın

 

ANTAKYA

Antakya kadın

 

ANTALYA

Antalya Kadın

 

BATMAN

Batman kadın

 

BODRUM

Bodrum kadın

 

BURSA

Bursa kadın

 

ÇANAKKALE

Çanakkale Kadın

 

DATÇA

Datça kadın

 

EDREMİT

Edremit Kadın

 

ERZİNCAN

erzincan kadın

 

ESKİŞEHİR

Eskişehir kadın

 

FETHİYE

Fethiye kadın

 

GAZİANTEP

gaziantep kadın

 

KOCAELİ

kacaeli kadın

 

KUŞADASI

Kuşadası kadın

 

MARDİN

Mardin Kadın

 

SAMSUN

samsun kadın

 

SİNOP

Sinop kadın

 

URFA

urfa kadın

 

VAN

van kadın

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler