Kadınlar 'feminist isyanı' dört bir yana taşıdı: İl il 8 Mart eylemleri

8 Mart 2019'u "Patriyarkayla uzlaşmıyoruz" diyerek karşılayan kadınların feminist isyanı ülkenin dört bir yanını sardı. Birçok ilde, birçok noktada gerçekleşen eylemlerde kadınlar, hayatları ve hakları için sokağa çıktı

Kadınlar 'feminist isyanı' dört bir yana taşıdı: İl il 8 Mart eylemleri

Artvin

Kemalpaşa’da kadınlar, bu yıl bir ilk olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü sokakta karşıladı. 8 Mart Cuma günü Ecevit Tesisleri önünden başlayan yürüyüşe her yaştan onlarca kadın katıldı. Coşkulu sloganlar eşliğinde yapılan yürüyüşün ardından meydanda basın açıklaması gerçekleştirildi. Eylem, tulum eşliğinde oynanan horonla sona erdi.

Adana

Adana Kadın Platformu’nun çağrısıyla Kasım Gülek Köprüsü’nde bir araya gelen kadınlar Uğur Mumcu Meydanı’na yürüyerek burada bir miting gerçekleştirdi. Yürüyüş sırasında “Şule Çet için adalet”, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Kadın cinayetleri politiktir”, ‘”Kadınlar birlikte güçlü” sloganları atıldı. HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları’nın mitingde yaptığı konuşmada kadınların maruz bırakıldığı cinsiyetçilik ve barış vurgusu öne çıktı. Miting kadınların halaylarıyla sona erdi.

Diyarbakır

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Dicle Amed Kadın Platformu tarafından Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda “Kadınlar özgürlük için direnişte, kadınlar grevde” sloganıyla miting düzenlendi. Yenişehir ilçesi Gevran Caddesi’nde bir araya gelen kadınlar, rengarenk yöresel kıyafetleri ile erbaneler eşliğinde İstasyon Meydanı’na yürüdü.

Mitingde, tecride karşı 121 gündür açlık grevi eylemini sürdüren DTK Eş Başkanı Leyla Güven unutulmadı. Güven’in kadınlara ilettiği mesaj HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir tarafından okundu:

''Merhaba sevgili kadınlar, 8 Mart haftasındayız. Bütün dünya kadınlarının ve sizlerin 8 Mart direniş gününü kutluyorum. İnanıyorum ki; her gelen yeni gün 8 Martlar bize daha özgür günlerin müjdeleyicisi olacaktır. 8 Martlarda bizler kadınların yani toplumun taleplerini alanlarda haykıracağız. Her gün biraz daha direnişi yükselterek, mücadelemizi yükselterek kadının toplum içerisindeki bütün haklarını, hukukunu ve özgürlüğünü en üst seviyeye ulaştıracağız.''

Hatay

Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla 8 Mart Cuma günü SES Hatay Şubesi’nde yapılan basın açıklamasını SES Hatay Şube Eş Başkanı Meryem Avcı okudu. 2018 yılında 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü öncesinden beri “Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü” adıyla sokakta, evde, işyerinde, okulda ortak söylemle bir araya geldiklerini belirten Avcı, baskı, sömürü ve şiddet dışında hiçbir şey vaat etmeyen ataerkil kapitalist sisteme karşı kadın mücadelesi tarihinden aldıkları güçle bu 8 Mart’ta yine alanlarda olacaklarını söyledi.

Savaşsız, şiddetsiz,  eşit, adil, özgür bir dünyanın kadınların ortak mücadelesiyle kurulacağının altını çizen Avcı, “Türkiye’de ve dünyada kadınların birlikte güçlü olduğunu göstermek için 8 Mart’ta Uluslararası Kadın Grevine ses veriyoruz” dedi.

Avcı, Hataylı kadınları 9 Mart Cumartesi günü 15.30’da Ulus Meydanı’nda gerçekleştirecekleri Kadın Şenliği’ne davet ederek şunları söyledi:

''Müziğimiz, tiyatromuz, şiirlerimiz, serbest kürsümüz ve isyanımızla Ulus Meydanında olacağız. İlimizde son dönemde oldukça artan kadın cinayetlerine, şiddette karşı sokakta sözümüzü söyleyeceğiz. Bütün Hatay’daki kız kardeşlerimizi sesimize kulak vermeye ve hep birlikte alanda birlikte söz söylemeye çağırıyoruz. Yaşamın yarısıyken yok sayılmayı reddediyoruz! Eşit, özgür ve adil bir dünya kurulana kadar mücadelemizden vazgeçmiyoruz!''

Basın açıklamasının ardından Kadın Şenliği’nin duyurusu için bildiri dağıtımı yapıldı.

Samsun

Samsun Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla Öğretmenevi önünde bir araya gelen kadınlar, İstiklal Caddesi boyunca sloganlar eşliğinde yürüdü.

Kitlesel katılımla gerçekleşen gece yürüyüşünün ardından bir sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. Ardından uluslararası kadın grevi çağrı metnini hatırlatan kadınlar “Dünyanın dört bir yanından kadınlarla sesimizi birleştirip, patriyarkanın tekerine çokmak sokacak bir çığlık patlatıyoruz. Bizi ayrıştırmak isteyen erkek egemenliğine karşı birlikte güçlüyüz” dedi.

Basın açıklamasında “İşsiz, işçi, öğrenci, öğretmen, mühendis, ev kadını, plaza çalışanı… Ne iş yaparsak yapalım hayatımızı saran cendereye hayır diyoruz. Nasıl yaşarsak yaşayalım bize dayatılanı birbirimizden aldığımız güçle reddediyoruz! Haklarımızdan, hayatlarımızdan, kazanımlarımızdan vazgeçmiyoruz” denildi.

Açıklamanın ardından kadınların müzik eşliğinde eğlendiği eylem, “Kadınlar birlikte güçlü”, ” Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarıyla sona erdi.

Mersin

“Haklarımızın peşindeyiz. Bir daha eksilmeyeceğiz” diyen kadınlar ve LGBTİ+’lar Mersin Kadın Platformu ve Mersin Kadınlar Birlikte Güçlü çağrısıyla saat 18.30’da Pozcu Kushimato sokağında buluştu. Toplanmanın ardından yolu kapatarak Barış Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirildi. Sloganlar ve şarkılar eşliğindeki yürüyüşe katılım ve ilgi yoğundu. Barış Meydanı’na varıldıktan sonra basın açıklaması okundu.

Okunan basın açıklamasında kadın haklarının ve kazanımlarının tehdit altında olduğu belirtilerek, kadınlara yönelik şiddetin ve cinayetlerin uygulanmayan yasalar ve haksız tahrik indirimleriyle devlet eliyle meşrulaştırmak istendiği söylendi. Açıklamada uluslararası kadın grevine farklı dillerdeki sloganlarla ses verilirken, “Yaşam alanlarımızı daraltarak bizi eve hapsetmeye çalışanlara ve işsiz bırakarak itaate zorlayanlara karşı mücadelemize devam ediyoruz” denildi.

Açıklamanın ardından Mersin Eğitim Sen kadın erbane grubunun şarkılarıyla alanda halaylar çekildi. Uzun süre meydandan ayrılmayan kadın ve LGBTİ+’lar kendi söyledikleri şarkılarla dans ettikten sonra eylem sonlandırıldı.

Tarsus

Kadınlar Tarsus Kadın Platformu’nun çağrısı ile 8 Mart Cuma günü Mersin Tarsus’taki Yarenlik Alanı Halk Eğitim Merkezi önünden sloganlarla, zılgıtlarla, tef ve erbanelerle coşkulu şekilde Saat Kulesi önüne yürüdü. Orada basın açıklaması gerçekleştirildi. Platform adına basın açıklamasını yapan Çiğdem Serin, Öykü Arin’ in annesi Eylem’ in kadınlara dayanışma mesajını ileterek, kök hücre bağışı çağrısı yaptı. Etkinlik şarkılarla ve halaylarla sürdü.

Erzincan

Erzincan 8 Mart Kadın Platformu, 13  Şubat Çağlayan duraklarından Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi. Kadınlar alana slogan ve şarkılar eşliğinde yürüdü, kendi besteledikleri şarkıyı danslar eşliğinde seslendirdi. Burada gerçekleşen basın açıklamasının ardından hapishanelerdeki kadın mahpuslara dayanışma kartı gönderildi.

İzmir

İzmir’de Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısı ile bir araya gelen kadınlar “Bu konuda ciddiyiz, Dünya’yı değiştireceğiz” pankartı ile yürüyor