Kadınlar: 'Bu davanın takipçisiyiz, çocuk istismarı aklanamaz!'

Mersin, Tarsus ve Adana kadın platformları, kuran kursuna gittiği caminin imamı tarafından cinsel istismara maruz bırakılan 12 yaşında kız çocuğunun davası için Tarsus Adliyesi önündeydi. Adliye önünde açıklama yapan kadınlar, ''Çocuk istismarı aklanamaz'' dedi.

Kadınlar: 'Bu davanın takipçisiyiz, çocuk istismarı aklanamaz!'

Mersin, Tarsus ve Adana kadın platformları, kuran kursuna gittiği caminin imamı tarafından cinsel istismara maruz bırakılan 12 yaşında kız çocuğunun davası için Tarsus Adliyesi önünde bir araya geldi. Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dördüncü duruşmada öncesinde adliye binası önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Kadınlar açıklamada, “İşletilmeyen ve istismar suçlarını görmezden gelen adalet sistemine hesap soruyoruz; tüm taleplere ve delillere rağmen hâlâ tutuklu yargılanmayan sanık kimler tarafından, ne şekilde korunmaktadır” diye sordu. “Bu davanın takipçisiyiz” diyen kadınlar M.D’nin derhal tutuklanması ve hesap vermesini gerektiğinin altını çizdi.

İmam ikinci duruşmada serbest bırakıldı

Adana’nın Akçatekir beldesinde 12 yaşındaki E.S, kuran kursuna gittiği caminin imamı tarafından cinsel istismara maruz bırakılmıştı. E.S’nin 2015 yılında yaşadığı olayı 2018 yılında yurt müdürüne ve rehber öğretmenine anlatması ile dava süreci başlamıştı. Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında imam M.D. tutuklanırken, ikinci duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Mahkeme, uzman psikologun E.S’nin beyanlarının güvenilir olduğunu belirtmesin, tüm delil ve raporlara rağmen son duruşmada M.D’nin tutuklanma talebini reddetmişti. Kararı duyan ailenin tepkisi üzerine mahkeme başkanı “Beraat kararı bile çıksa suçsuz olduğunu göstermez” sözlerini sarf etmişti.

(Sendikaorg)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler