Kadınlar AKP’nin ‘İstismarı Aklama’ girişimine karşı sokaklara çıkıyor!

Kadınlar, AKP’nin ‘erken evlilik’ adıyla çocuk istismarını aklamaya yönelik çabalarına ve İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılara karşı Türkiye’nin dört bir yanında sokaklara çıkıyor. Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla 20 Mayıs Çarşamba günü 19.00'da kadınlar sokaklarda olacak.

Kadınlar AKP’nin ‘İstismarı Aklama’ girişimine karşı sokaklara çıkıyor!

 

SiyasiHaber

Kadınlar 20 Mayıs Çarşamba günü (yarın), Türkiye’nin dört bir yanında, iktidarın çocuk istismarını aklama çabalarına ve İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılara karşı sokaklarda olacak. Mor kurdelelerle sokaklara çıkacak olan kadınlar, koronavirüs salgını nedeniyle 1,5 metre  fiziksel mesafe kuralına uyacak.

 

Kadınlar Birlikte Güçlü çağrısıyla sokağa çıkılacak iller ve saatleri şöyle:

 

  • İstanbul’da Kadıköy’de bulunan Eminönü İskelesi önü saat 19.00
  • Antakya’da Uğur Mumcu Meydanı’nda saat 19.00
  • Kocaeli’nde Belediye İş Hanı önünde saat 19.00
  • İzmir’de Karşıyaka iskelesi önünde saat 19.00
  • Ankara Çankaya Belediyesi önü Ziya Gökalp tarafında saat 12.30
  • Aydın Didim’de Kent Meydanı’nda saat 17.30

 

Kadınlar Birlikte Güçlü sosyal medya hesaplarından “İstismarı Aklama İstanbul Sözleşmesini Uygula” başlığı ile yapılan açıklama şöyle:

 

“13 yaşında çocukların istismarını "erken evlilik" adıyla meşrulaştırma çabalarına ve İstanbul Sözleşmesi'ne süren saldırılara karşı, YARIN saat 13.00'te sosyal medyada ("İstismaraKarşıEylemdeyiz" etiketiyle), ÇARŞAMBA saat 19.00'da fiziksel mesafe ve önlemlerimizle sokaktayız! Çünkü isyanımız sosyal medyaya sığmıyor.

2016'dan bu yana mütemadiyen önümüze gelen çocuk istismarcılarına evlilik yoluyla affın, bayram sonrası meclis açıldığında ilk gündeme gelecek konulardan olduğu konuşuluyor. İnfaz yasasının geçirildiği gece yarısı ortaya çıkan taslak, 14 yaşını tamamlamamış kız çocuklarına karşı cinsel istismar suçu işlemiş, onlardan 15 yaş büyük erkeklerin ve suçu azmettiren ailelerin cezalarının sonradan evlenildiği durumda ertelenmesini - yani affedilmesini öngörüyordu. "Bir kerelik af" diye sunulan bu düzenlemelerin sonucu (imam nikâhıyla) evlilik yaşını 13'e indirmek, 13 yaşında kız çocuklarıyla 28 yaşında yetişkin erkeklerin evlendirilmesini yasallaştırmak, bu ülkede kız çocuklarını eğitimden uzaklaştırmak, yoksullaştırmak, geleceksizleştirmek olacak. Aynı ortamda bir de kadınları ve çocukları şiddetten koruyan, şiddeti ortadan kaldırmak için toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlama yükümlülüğünü devletlere yükleyen İstanbul Sözleşmesi'ne saldırılar artıyor.

Bunların karşısında sosyal medyada ses çıkarmayı sürdürüyoruz. Ama dijital yalnızlıklarımızı aşma ve fiziksel mesafeyle de olsa yan yana durma ihtiyacı hissediyoruz. Meclis açılmadan, 20 Mayıs Çarşamba günü saat 19.00'da 1,5 metrelik mor kurdelelerimizle öncelikle sağlımıza dikkat ederek sokaktayız, birlikteyiz!”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler