Kadın sporculara destek günahmış(!)

GÜLFER AKKAYA yazdı: “Günah olan yapılan işmiş gibi gösterilse de, öyle değil. O işi yapan cinsin kendisi günah. Yani günah olan kadınlar. Böylece günah denerek kadınların varlık alanlarının sınırları çizilmiş oluyor.”

Kadın sporculara destek günahmış(!)

GÜLFER AKKAYA

Dün (Çarşamba günü) basına bir haber düştü.

Rize Yeşilçay Spor Kulübü Kadın Futbol Takımı’nın 2. Başkanı Alaettin Onay, Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu'ndan destek istediklerini ve Sütlüoğlu'nun kadın sporculara yapılan desteğin günah olduğunu söylediğini yazıyordu haber.

Rize Yeşilçay Spor Kulübü Kadın Futbol Takımı’nın 2. Başkanı Alaettin Onay anlatıyor:

“Kadın futbol takımı kulüp başkanımız İdris Ocak, sayın genel müdürümüze giderek kulübün durumunu anlattı ve kendisinden bayan futbol takımı için destek istedi. Genel müdür İmdat Sütlüoğlu ise başkanımıza ‘Bayan sporculara yardım etmem, günahtır' ifadesinde bulundu. Bunun üzerine Başkanımız Genel Müdür Sütlüoğlu'na ‘Ardeşen GSK Bayan Hentbol takımına yardım yaptınız' hatırlatmasında bulununca Genel Müdür Sütlüoğlu da ‘Evet oraya yardım yaptım. Yaptığım için de pişmanım. Bundan sonra da oraya yardım yapmayacağım. Kadın sporculara yardım yapmam günahtır’ diyerek bu mevzuyu kapatıyor." 

Belli ki kadın takımlarını desteklemenin günah olduğu kararına yeni varılmış. Çünkü Çaykur Genel Müdürü Ardeşen GSK Kadın Hentbol Takımı’na yardımda bulunmuş. Bulunmuş ama artık pişmanlık içinde.

Sebep?

Şimdiye dek piyasada olmayan günah artık devreye girmiş, ondan.

Neden günah? Cevap yok. Günah işte.

Günah deyince akan sular durur. Nedenini sormak kimin haddine.

Bunu bildikleri için elde hazır kullanışlı olan günah kavramını hoop söyleyiveriyorlar.

Söyleyiveriyorlar ya, günah demenin arkası da boş değil. İslam dininde günahların, yasakların önemli bir kısmı kadınlarla ilgili olunca, yani erkekler kadınların çokça şeyini günahla yasaklayıp günahlaştırınca, günah lafını duyanın aklı saat gibi çalışmaya başlıyor. Hemencecik bağlantıları kuruveriyor. Haliyle itiraz falan edemiyor.

Günah demek, kadın demek. Kadınsı olan her şey demek. Kadınla günah neredeyse eş anlamlı olunca, kadınların yaptığı ilgili ilgisiz her şey de günah olabiliyor.

Dekolte de günah, dövüş sporları yapmak da.

Seksi olmak da günah, kıçında eşofmanla, dağılmış saçlarla kan ter işinde bir topun peşinde koşmak da.

Günahın ne olduğuna karar verenler erkekler.

Günah olan yapılan işmiş gibi gösterilse de, öyle değil. O işi yapan cinsin kendisi günah. Yani günah olan kadınlar. Böylece günah denerek kadınların varlık alanlarının sınırları çizilmiş oluyor.

Günah dedikleri suçlar ve davranışlar olsa bu kadar günahtan “korkan” adamcağızlar neden mesela erkek şiddetine, erkeklerin cinsel saldırılarına karşı gıklarını çıkarmasın?

Neden kadınların sporda ve özellikle dövüş sporlarında yer alarak erkeklik saldırılarına karşı güçlenmeleri için destek olmasın?

‘Kadınlara destek olmak günah’ diyeceklerine, neden ‘Kadınlara destek oluyoruz? Çünkü erkeklerin kadınlara karşı kasap olduğu bir topluma karşıyız’ diyemiyorlar?

Neden Kuran kurslarında, dini cemaatlere bağlı yurtlarda, Diyanet’in kız çocuklara ve kadınlara yönelik cinsel saldırıları destekleyen açıklamalara karşı çıkıp tek bir söz söyleme cesareti bulamayan, ‘günahtır yapmayın’ diyemeyen adamcağızlar, kadınlara karşı açıklamalara gelince şahin kesiliyorlar?

Çünkü erkekler ve cinsiyetçiler. Kadın erkek eşitliğine inanmadıkları gibi buna karşı özellikle çaba içindeler.

Bu adamların hepsi gücün karşısında sinmiş iktidar yandaşları. “Fıtratımızda kadın erkek eşit değildir” diyen iktidar varken,cinsiyetçi yüreksizlerin bu söze aldırış etmeden kadın takımlarını desteklemesi düşünülebilir mi?

Ya koltuklarından olurlarsa?

Ya iktidardan gelen akarları kesilirse?

Ya başlarına iş açılırsa?

Değil mi ama… Öyle bir zamandayız ki erkek olmak da, ödlek olmak da, yandaş olmak da kendini garantilemeye yetmiyor.

Bugünün dostu yarın başat düşman olabiliyor.

O zaman n’apcaksın?

İktidarın huyuna gideceksin.

Ama şöyle yapmıştınız diyenlere, yaptım ama pişmanım diyeceksiniz. Bir daha yapmam diyerek biat etmede sınır tanımadığınızı göstereceksiniz.

Siz iktidar karşısında sünepeleşip zavallılaştıkça memlekete ne mi oluyor?

Ne olursa olsun.

Milli ve yerli gazı verirsiniz, günah dersiniz bir süre daha gider. Gittiği yere kadar.

Dünyayı siz mi kurtaracaksınız? Boş verin dünyayı, gemiyi kurtaran kaptan.

 

Bir de düzeltme, bayan sporcular, bayan futbol takımı değil, kadın sporcular, kadın futbol takımı. Bayan, babanızdır. Biz kadınız.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler