Kadın Platformları: Mücadelemiz devam edecek

Hatay Kadın Platformu ve Samandağ Kadın Platformu yaptıkları basın açıklamasında,kadın cinayetlerinin sayısının hızla arttığını belirtirken, medyanın kadın cinayetlerini meşrulaştıran diline tepki gösterdi.

Kadın Platformları: Mücadelemiz devam edecek

Hatay Kadın Platformu ve Samandağ Kadın Platformu tarafından Ukrayna da öldürülen öğrenci genç kadınlar için Samandağ Abdullah Cömert Parkı'nda ortak basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada kadın cinayetlerinin artışına dikkat çekildi. Kadına yönelik suçlamaların artmasının altında bireysel silahlanma, iktidarın erkek egemen dili meşrulaştırması ve yargının erkekleri koruyan kararları olduğu ifade edildi.

Platformlar adına Sevgi Kurtdere'nin okuduğu basın açıklamasının tamamı şöyle:


Son verilere göre ülkemizde geçtiğimiz yıl 440 kadın katledildi. 317 kadınsa cinsel şiddete maruz bırakıldı. Bunlar resmi kayıtlara geçenler… Oysa bizler biliyoruz ki rakamsal olarak bunların çok üzerinde olan ve kamuoyuna yansıtılmayan yüzlerce kadın şiddeti var. 2018’de öldürülen kadınların 131’i kayıtlara şüpheli olarak geçirildi ve failleri hala bulunamadı… İlimiz Hatay’da ise yılda ortalama 8 kadın katlediliyor. Ancak son iki yıl içinde kadın cinayetleri ülkenin her yerinde olduğu gibi ilimizde de oldukça arttı. Sadece bu 10 gün içinde iki kadın katledildi. Katledilen kadınların birinin cesedi çöp konteynırının içinde temizlik işçileri tarafından bulundu. Yine Ukrayna’nın Harkov kentinde üniversite öğrencisi olan Samandağlı Buket Yıldız ve İzmir’li Zeynep yaşadıkları evde ölü bulundular. Buket ve Zeynep ısrarlı takip mağduruydular. Ama basın bunu bu şekilde ifade etmek yerine sanki katilin yaptığı şeyleri meşrulaştırıcasına ısrarla eski sevgili eski arkadaş gibi ifadelerin üzerinde yoğunlaşıyor.

Kadın cinayetlerinin bu kadar artmasının altında yatan nedenler arasında bireysel silahlanmanın teşviki, yargının erkeği koruyan kararlara imza atması, birçok hafifletici neden sıralaması yapması ve tabii ki yönetenlerin erkek egemen dili meşrulaştırmasıdır.

Bu cinayetlerin sorumluları, Kadın erkek eşitliğinin imkânsız olduğunu, hamile kadının dışarı çıkmaması gerektiğini, gece yarısı kadının sokakta olmasının tacize uğramasını meşrulaştırdığını iddia edenlerle, çocuk yaşta evlilikleri savunanların, çocukların tecavüzcüsüyle evlendirilmesi için yasa çıkaran bu ülkeyi yönetenlerdir.   

Biz Samandağ ve Hatay Kadın Platformu olarak kadın cinayetlerine artık susmayacağımızı buradan haykırıyoruz. Biz biliyoruz ki ya bir olacağız ya da bir bir öldürüleceğiz! Buradan bütün kadınları kadın cinayetlerine karşı güçlü bir ses çıkarmaya davet ediyoruz.  Mücadelemiz kadın cinayetleri ve kadına yönelik suçlar son bulana kadar devam edecektir. 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler