Kadın örgütlerinden gözaltı tepkisi

ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş ve SKM üyelerinin bugün Altınoluk'ta polis baskınıyla gözaltına alınmasına kadın örgütleri tepki gösterdi.

Kadın örgütlerinden gözaltı tepkisi

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş ve Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Sözcüsü Deniz Aktaş ile SKM MYK üyelerinin Balıkesir'de gözaltına alınmasına kadın örgütleri tepki gösterdi.

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda ve yayınlanan basın açıklamalarında gözaltına alınan sosyalist kadınların serbest bırakılması istendi.

 

ESP ve SKM MYK:

Kadınlar erkekler tarafından katledilirken seyredenler, kadınlar tacize, tecavüze uğrarken gözlerini kapatanlar, saldırganları karakollarda, adliyelerde koruyanlar, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkmaya çalışanlar, kadınların eşit, özgür ve adil bir dünyada yaşaması için mücadele yürüten devrimci sosyalist kadınlara saldırmayı faşist iktidarını sürdürmenin gereği sayıyor. 
Kadınlar her gün bir bir katlediliyor, buna hayır diyenler işkenceli sorgulardan geçiriliyor. Kadınlar tecavüze uğruyor, 'Suçlu sizsiniz' diye erkek egemen devleti adres gösteren kadınlar sokaklarda yerlerde sürükleniyor.

"Yoksullukla, açlıkla biat ettirilmeye çalışan, 'Yaşamak istiyoruz' diye haykıran kadınlara hapishane yolları gösteriliyor.

Partimiz ve kadın meclisi çalışmalarımızın bu şekilde engellenmesi asla kabul edilemez. Kadınları katledenler, katilleri aklayan ve koruyanlar, kadınların özgürlük düşünü ve eşitlik yürüyüşünü engelleyemeyecek."

 

HDP Kadın Meclisi:

AKP-MHP erkek ittifakı, her geçen gün kadınlara yönelik saldırılarına hız kesmeden devam ediyor. AKP’nin savcıları, adeta her gün “hangi kadını gözaltına alsam, tutuklasam” diye sahte deliller yaratarak siyasi soykırım operasyonlarına kılıf uyduruyor.

Diyarbakır’da TJA aktivistlerine ve Rosa Kadın Derneği üyelerine yönelik baskı ve gözaltı operasyonları, Cemal Metin Avcı tarafından katledilen Pınar Gültekin için İzmir’de sokaklara çıkan kadınlara yönelik saldırılar, biz kadınların güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması, çocuk istismarının yasal güvenceye alınmak istenmesi… Tüm bunlar, iktidarın kadınlara ne kadar düşman olduğunu gösteren sadece birkaç örnek. Kadın düşmanı politikalarında ısrar eden iktidar, kadınlara adeta savaş açmış durumda.

Bu ülkede kadınlar hangi kesimden, hangi siyasi partiden, hangi renkten olursa olsun; Türk, Kürt, Arap, Çerkes, feminist, sosyalist, Müslüman, Alevi… Kimliği fark etmeksizin iktidarın kadın düşmanı politikalarına karşı “Birlikte Güçlüyüz” dedikleri için, hep birlikte sokaklara çıkıp “Suçlu Sensin” dedikleri için hedef haline getiriliyor. SKM’li kadın yoldaşlarımızın da tam da bu sebeplerden, iktidarın saldırılarını teşhir ettikleri için gözaltına alındıklarını biliyoruz.

Ancak, biz kadınlar kadın düşmanı politikalarına geçit vermeyeceğimizi her yerde, her platformda söylemeye devam edeceğiz. Birlikte her daim alanlarda, meydanlarda omuz omuza mücadele ettik, mücadele etmekten bir an olsun geri durmayacağız.

AKP-MHP erkek ittifakının kadınlara yönelik saldırıları bu kadar aleni bir şekilde devam ederken, tüm kadınlara şu çağrıyı yapıyoruz: Gelin hayatlarımız hakkında karar almak isteyenlere karşı birlikte sesimizi yükseltelim.

Gözaltındaki arkadaşlarımızın verdiği mücadeleyi yargılayamazsınız. ESP/SKM'li kadınları derhal serbest bırakın!

Yaşasın Kadın Dayanışması

 

SYKP Kadın Meclisi: 

Kadınları Susturamazsınız!

AKP-MHP iktidarı kadın  düşmanı politikalarıyla kadınlara saldırılarını  artırmaya devam ediyor.

Kadınların  eşitliği  ve özgürlüğüne karşı  olan iktidar, bu uğurda  mücadele edenleri susturarak, kadınları eve, aileye hapsederek, siyâset  ve kamusal alandan uzaklastirma hamleleriyle faşizmi kurumsallaştırma yolunda ilerlemeye çalışıyor. Bu amaçla  Istanbul sözleşmesini  yürürlükten kaldırarak  kadınları  şiddete açık,  erkeklere tamamen bağımlı  hale getirmeye çalışıyor.

Ancak kadınların dayanışma  ve gücünü,  hiçbir baskı ve gözaltının durduramayacağını bizzat  kadın kurtuluş  mücadelesinden biliyoruz. Birlikte bu mücadelede  yol arkadaşlığı  yaptığımız  ESP/SKM'li kadın  arkadaşlarımız derhal serbest  bırakılmalıdır. 
Bizler, hep birlikte dayanışmadan aldığımız bu güçle, kadınların eşitliği  ve özgürlüğü  icin mücadeleyi bu arkadaşlarımızla  omuz omuza sürdürmeye  devam edeceğiz. 

 

Kadınlar Birlikte Güçlü: 

Her güne gözaltı haberleriyle başlıyoruz ya da günü gözaltı haberleriyle noktalıyoruz. Haklarımıza, kadınlara, mücadelemize yönelik saldırılar hız kesmeden devam ediyor. Birlikte mücadele ettiğimiz, yol arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın!!

 

Yeşil Sol Kadınlar: 

Kadınların iradesini kıramayacaksınız! Gözaltılar derhal serbest bırakılsın!

 

EMEP'li Kadınlar: 

Kadınların haklarına ve mücadelelerine dönük saldırılara her gün bir yenisi ekleniyor. Gözaltına alınan kadınlar derhal serbest bırakılsın!

 

Rosa Kadın Derneği: 

Her gün kadına yönelik şiddet ile mücadele eden kadınların gözaltı haberleri ile uyanıyoruz. Kadınlar tarihleri boyunca mücadele etmişlerdir ve geri adım atmamışlardır. Gözaltındaki kadınları serbest bırakın!

 

Özgür Kadın Dayanışması:

Kadınları gözaltılarla susturamazsınız. Gözaltılar derhal serbest bırakılsın!

 

Mor Dayanışma: 

Kadınlara yönelik baskılarınıza artık yeter! Gözaltındaki SKM'li kız kardeşlerimiz derhal serbest bırakılmalıdır!

 

Halkevci Kadınlar: 

Sosyalist Kadın Meclisleri'nden kadınlar ev baskınıyla gözaltına alınıyor, her gün kadın mücadelesinden bir kadın saldırıya uğruyor. Yeter Artık! Sokaklarda mücadeleyi büyüttüğümüz kadınlar serbest bırakılsın!

 

HDK Adalet Komisyonu: 

ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, SKM Genel Sözcüsü Deniz Aktaş ve SKM MYK üyelerine yönelik keyfi gözaltı saldırısı kabul edilemez.Tacize,tecavüze, cezasızlığa,İstanbul Sözleşmesi’nin ortadan kaldırılmasına karşı mücadele eden kadınları değil kadın katillerini yakalayın!

 

Devrimci Parti: 

ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş ve SKM sözcüsü Deniz Aktaş'la birlikte gözaltına alınanların hepsinin "kadın" olmasının tesadüf olmadığını çok iyi biliyoruz. Gözaltındakiler derhal serbest bırakılsın!

 

Kadınların Kurtuluşu: 

Bugün ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş ve SKM sözcüsü Deniz Aktaş'la birlikte, MYK üyeleri kadın arkadaşlarımız Balıkesir'de gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesini çok iyi biliyoruz, kadın faaliyetleri, kadın mücadelesi! Gözaltındaki kadınları serbest bırakın.

 

Kadın Savunması: 

Kadın mücadelesinde aynı sokakta birlikte olduğumuz Sosyalist Kadın Meclisleri'nden arkadaşlarımız ev baskınıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınan kadınlar derhal serbest bırakılsın, kadın dayanışması yaşasın!

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler