Kadın örgütleri: Elazığ hapishanesinde işkence var!

Elazığ’da kadın tutsaklara yönelik uygulanan baskı ve işkenceye karşı Kadın örgütleri bugün İHD İstanbul şubesinde bir basın açıklaması yaptılar.

Kadın örgütleri: Elazığ hapishanesinde işkence var!

Elazığ’da kadın tutsaklara yönelik uygulanan baskı ve işkenceye karşı Kadın örgütleri bugün İHD İstanbul şubesinde bir basın açıklaması yaptılar. DKH, YDK, SKM, Devrimci Partili Kadınlar, TJA, HDP Kadın, HDK Kadın Meclisleri ve ÖGK ortak basın açıklaması ile kadın tutsaklara uygulanan işkenceye ve açlık grevine dikkat çekerek dışarıda dayanışma ve duyarlılığın yaygınlaştırılması gerektiğinin altını çizdiler.

Basın toplantısında tek tek konuşma yapan kadın örgütleri temsilcileri, genelde hapishanelerde özelde ise Elazığ T Tipi Hapishanesinde kadın tutsaklara yönelik, kimlik kartı dayatması başta olmak üzere, çıplak arama, taciz ve tecavüz dayatmalarının sistematik bir biçimde devreye sokulduğunu belirterek. Gardiyanlardan oluşturulan özel ekiplerle sistematik olarak kadın tutsakların kaldığı koğuş basılarak talan edilmekte ve işkence yapılmaktadır denildi. Ayrıca yangın var gerekçesi ile dışarıdan itfaiye aracı getirilerek kadın tutsaklara tazyikli su işkencesi yapılmaktadır açıklamasında bulunuldu.

Kadın örgütleri baskı ve işkenceye karşı içerde ve dışarıda direnişi örmeye ve devrimci tutsakların sesine ses katacaklarını belirterek Cumartesi günü saat 14.00’te Beyoğlu’nda PTT’den kadın tutsaklara kart atma eylemi yapacaklarını belirttiler.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler