Kadın Emeği Kolektifi 2. Konferansı 11-12 Mayıs’ta yapılıyor

Kadın Emeği Kolektifi’nin 2. Konferansı "Geçmişten Geleceğe Feminist Mücadeleyi Yükseltmeye" şiarı ile 11-12 Mayıs’ta Ankara'da toplanıyor.

Kadın Emeği Kolektifi 2. Konferansı 11-12 Mayıs’ta yapılıyor

SiyasiHaber

Kendisini “Erkekten, Devletten, Sermayeden ve Partilerden bağımsız kadın örgütlenmesi” olarak tanımlayan Kadın Emeği Kolektifi “Güvencemizi kazanımlarımızdan, gücümüzü de feminist mücadelemizden alırken ‘kazanımlarımızı ve birlikteliğimizi’ kadınlarla tartışmak konuşmak, heyecanımızı coşkumuzu çoğaltacak, seslerimize ses gücümüze güç katacaktır” ifadeleriyle tüm kadınları  11-12 Mayıs’ta Ankara’da yapılacak olan 2. Konferansına çağırıyor. Konferans, 11 Mayıs’ta Elektrik Mühendisleri Odası Konferans Salonu’nda saat 10.00’da başlayacak.

Konferans’ın ilk gününün “Kazanımlarımızın Neresindeyiz?” üstbaşlıklı 1. Oturumunda Burcu Karakaş “Kürtaj hakkımızın gaspı, kürtaj nasıl yasaklandı, ne yapmalı?”; Hülya Gülbahar “6284 sayılı şiddet yasası ve İstanbul Sözleşmesi, kazanımımızın neresindeyiz?”; Seray Yılmaz “Sığınaklar kazanımımızın neresindeyiz?” başlıklı konuşmalar yapacak. Ardından katılımcıların konuşmalarıyla oturum Forum şeklinde devam edecek.

Aynı gün öğleden sonra yapılacak oturum ise “Birlikte Güçlü Ama Nasıl?” üstbaşlığıyla yapılacak. Bu bölümde Yasemin Varlık “Feminizm her alanda hayatımıza nasıl değiyor?”; Feride Eralp “Kadın hareketinin kalıcı birlikte mücadelesi nasıl örgütlenmeli? (Kadınlar birlikte güçlü deneyimi)”; Burcu Hatiboğlu “Kadınsız kentlerin tarihi nasıl değişmeli?”; Feryal Saygılı ve Necla Akgökçe “Novamed’den Flormar’a kadın dayanışması?” başlıklı konuşmalar yapacak. Oturum, Forum şeklinde sürecek.

Kadın Emeği Kolektifi 2007’den bu yana çeşitli illerde faaliyet gösteriyor. Kolektif, 1. Konferansını 2012’de gerçekleştirdi.

Kadın Emeği Kolektifi’nin 2. Konferansına çağrı metninin tamamı şöyle:

Kadın Emeği Kolektifi "Geçmişten Geleceğe Feminist Mücadeleyi Yükseltmeye" şiarı ile 11-12 Mayıs Ankara'da 2.Konferansına tüm kadınları davet ediyor!

Kadın olmaktan dolayı yaşadığımız sıkıntılar karşısında dayanışan ve örgütlenen, Erkekten, Devletten, Sermayeden ve Partilerden bağımsız kadın örgütlenmesi olan bizler, 2007 yılında farklı birikimlerimizle çıktığımız bu yolda, tüm inancımız ve kararlılığımızla mücadelemizi sürdürmeye devam ediyoruz.

2012 yılında yaptığımız ilk konferansımızı “Biz kadınlar tartışıyor yarınımızı kuruyoruz” şiarıyla gerçekleştirirken amacımız Sosyalist Feminist ideolojiyi benimsemiş kadınlar olarak, “teorik derinleşme önümüzde duran en önemli sorunlardan birisidir”  tespitiyle yaptığımız konferansımızdan 18 bildiri hazırlayarak çıkmıştık. Hem patriyarkaya hem de kapitalizme karşı mücadeleyi hedefleyen pratikleri ördüğümüz, kendimizi değerlendirip tariflediğimiz o dönemlerden bu yana iktidarının gitgide alanlarımızı daralttığı, cinsel istismar ve kadın cinayetlerinden erkek şiddetinin meşrulaştırılması ve cezasızlığa, nafaka hakkı gibi haklarımızı hedef alan yasa tasarılarından artan kadın düşmanı politikalarına, kazanımlarımızı tek kişinin kararlarına bırakan rejim değişikliğine, 6284 sayılı yasanın tartışmaya açılmasından İstanbul sözleşmesinin uygulanmamasına, eğitimde cinsiyetçilik ve imam-hatipleşmeden kayyumlara, homofobi ve transfobiden yükselen savaş politikalarına ve bütçesine, ücret eşitsizliği ve emek sömürüsüne, diyanetin hayatlarımızı belirlemesine, ekoloji ve çevre mücadelesinden ekonomik krize kadar yaşadığımız bu ağır dönemde nefes alabilmek, dayanışabilmek ve yeni yollar açabilmek için ikinci konferansımıza doğru yol alıyoruz.

Güvencemizi kazanımlarımızdan, gücümüzü de feminist mücadelemizden alırken “kazanımlarımızı ve birlikteliğimizi” kadınlarla tartışmak konuşmak, heyecanımızı coşkumuzu çoğaltacak, seslerimize ses gücümüze güç katacaktır.

Geçmişten geleceğe hep söylediğimiz gibi “kurtuluş ellerimizde, kurtuluş birlikte mücadelede”

Konferansımızda buluşmak üzere.

Kadın Emeği Kolektifi

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler