Kadıköy Belediyesi: Söğütlüçeşme’ye AVM istemiyoruz!

Kadıköy Belediyesi, Hızlı Tren Söğütlüçeşme istasyonunun Gar AVM’ye dönüştürülmesi projesine karşı Twitter hesabından karikatürler eşliğinde 'Söğütlüçeşme’ye AVM İstemiyoruz' mesajı paylaştı.

Kadıköy Belediyesi: Söğütlüçeşme’ye AVM istemiyoruz!

 

Proje Haydarpaşa’yı ranta açmanın aracı

Belediye “TCDD’nin yıllarca bakımsız bıraktığı Kadıköy’ün tam ortasındaki yeşil alan, gar görünümlü AVM projesiyle yapılaşmaya açılmak isteniyor. Yaya ve araç trafiğinin çok yoğun olduğu bölge inşaat ve hafriyat çalışması için şantiyeye dönüştürülme riski altında. Gar AVM projesi uygulanırsa Söğütlüçeşme’ye bir durak uzaklıktaki Haydarpaşa Garı nasıl kullanılacağı rant ekonomisinin insafına bırakılacak. Proje şeffaf ve halkın katılımına açık yürütülmüyor, kamuoyunda detaylarıyla tartışılamıyor” dedi.

13. İdare Mahkemesi, 8 Mayıs’ta AVM’ye ilişkin imar planlarının yürütmesini durdurmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın karara itirazı üzerine üst mahkeme 2 Haziran’da 193 milyonluk proje için verilen yürütmeyi durdurma kararını kaldırmıştı. Devlet Demiryolları, 65 bin 370 metrekarelik alanda, 42 bin 451 metrekare inşaat yapılması planlanan proje için “Fıratcan İnşaat Turizm ve Ticaret A.Ş.” şirketini yetkilendirmişti.

Söğütlüçeşme'ye AVM İstemiyoruz!

karikatür1

 

TCDD’nin yıllarca bakımsız bıraktığı Kadıköy’ün tam ortasındaki yeşil alan, gar görünümlü AVM projesiyle yapılaşmaya açılmak isteniyor.

karikatür2

 

Yaya ve araç trafiğinin çok yoğun olduğu bölge inşaat ve hafriyat çalışması için şantiyeye dönüştürülme riski altında.

karikatür3

 

Gar AVM projesi uygulanırsa Söğütlüçeşme’ye bir durak uzaklıktaki Haydarpaşa Garı nasıl kullanılacağı rant ekonomisinin insafına bırakılacak.

karikatür4

 

Proje şeffaf ve halkın katılımına açık yürütülmüyor, kamuoyunda detaylarıyla tartışılamıyor.

 

karikatür5

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler