Yazılar
 • Almanya’da Neonazilerin 1 Mayıs’ı
  Almanya’da Neonazilerin 1 Mayıs’ı

  İSA ARTAR yazdı: “Sığ sağ propaganda Avrupa’daki sağ popülistlerin ana malzemesi. Her tür olaya bu şekilde yaklaşıyorlar. AfD’nin bu söylemlerle oyunu arttırması, daha sağ, daha ırkçı Neonazi hareketlerin de güçlenmesine olanak sağlıyor.”

 • Gramsci bizlere ne söyledi?
  Gramsci bizlere ne söyledi?

  MUSTAFA KEMAL ERSÖZ yazdı: “Gramsci, hakkında üretilen tüm sivil toplumcu, liberal tevatürlere rağmen sadece gerçek anlamıyla bir Marksist değildi, gerçek anlamda bir Leninistti. Bize bilmemiz gereken çok yalın bir hakikatten bahsetti; iki sınıf vardır biri bujuvazi diğeri proleterya!”

 • Dünyanın bütün ev hanımları birleşin!
  Dünyanın bütün ev hanımları birleşin!

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “Başta patriarkal sistem olmak üzere zaman zaman onunla ortaklaşan kapitalist sistemin çevirdiği bu hayat çarkının bize öğrettiği bir şey var. Emekçilerin de emekçisi, sömürülenlerin de sömürdüğü bir sınıf var: Kadınlar sınıfı.”

 • Resim ve minyatürde Detay
  Resim ve minyatürde Detay

  KORKUT AKIN yazdı: “Küratör Nilgün Böcekci, Reha Yalnızcık ile Raif Aydın’ı buluşturan sergi için, ‘İki usta sanatçının da detaya bu denli eğilmesi bu sergiyi oluşturdu. Farklı disiplinlerde olsalar da detayda buluşuyorlar’ diyor.”

 • Demirtaş’ın Devran’ı
  Demirtaş’ın Devran’ı

  KORKUT AKIN yazdı: “Ülkenin dört bir köşesinden onlarca karakterin anlatıldığı öykülerde aşk da var ayrılık da, hüzün de var mutluluk da, zorluklar da var göğüslenmesi gereken, ama umutsuzluk yok, kabullenmek yok, boyun eğmek yok.”

 • ‘1 Mayıs, 1 Mayıs ilk dileğimiz / Yaşatacak seni tunç bileğimiz’
  ‘1 Mayıs, 1 Mayıs ilk dileğimiz / Yaşatacak seni tunç bileğimiz’

  KORKUT AKIN yazdı: “Fahrettin Erdoğan, DİSK’in uzun yıllardır 1 Mayıs afişlerini tasarlayan ve tamamlayan bir sanatçı. Her yıl, belirlenen tema çerçevesinde sloganın da içeriğine uygun tasarladıkları afişler bir araya gelince, bir anlamda yakın bir tarihi izliyorsunuz afişlerle.”

 • Karanlığın hükümranlığına karşı aydın(lık) mücadelesi
  Karanlığın hükümranlığına karşı aydın(lık) mücadelesi

  MUSTAFA KEMAL ERSÖZ yazdı: Şüphesiz aydın, daha adlı adınca söylemek gerekirse yeni aydın, organik aydın, bir miktar Don Kişot’tur; süregiden karanlığın hükümranlığına karşı özgür düşüncenin kanatlarıyla uçan, kılıcını çekerek eskimiş, çürümüş olanın ahlakına, düşüncesine karşı taarruza kalkan kişidir.

 • Duygu'lu feminizm
  Duygu'lu feminizm

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “Ne pahasına olursa olsun kendisi olmaktan, fikrini üretmekten, o fikri büyütmekten vazgeçmeyen kadınların bir ışığı var. Daha adları telaffuz edilir edilmez beliren bir ışıktır o. Duygu Asena böyle bir kadındı. Onun ışığıyla büyülenmeyen, büyümeyen, aydınlanmayan kaç kadın var?”

 • Yabancı Bir Ülkeden Haber Geldi
  Yabancı Bir Ülkeden Haber Geldi

  KORKUT AKIN yazdı: “Yazarın kendi penceresinden bakıp da bizim önümüze sunduğu bu ‘yakın tarih’ aslında hepimizin tarihi… Oralarda yaşananlarla buralarda yaşananlar pek farklı değil bu açıdan bakınca.”

 • Seçimin ardı bahar mı?
  Seçimin ardı bahar mı?

  MUSTAFA KEMAL ERSÖZ yazdı: “Baharın gelebilmesi için, bir bahardan söz edebilmek için baharı örgütlemek gerekmektedir. İşte şimdi baharı örgütlemenin zamanıdır. Şimdi küreklere daha sıkı asılmanın vaktidir. Yükselecek yeni dalgayı göğüsleyecek bir örgütlülük için daha çok, daha sıkı, daha inatla çalışma günüdür.”

 • Ölüler Diyarı
  Ölüler Diyarı

  KORKUT AKIN yazdı: “Klasik bir polisiye değil, “Ölüler Diyarı”. Resimle iç içe, detaylarına giren, o ‘kıvrım’larda bambaşka ipuçları arayan, aslında da bulan bir roman. Öldürülen iki striptizci genç kızın katilini arayan polis ile katil olduğuna inandığı ressamın avukatı arasında, Paris’te geçen sürükleyici bir roman.”

 • Ah anılar, şimdi gözümde canlandılar
  Ah anılar, şimdi gözümde canlandılar

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “1990’lı yılların ortalarından itibaren sağcılaştırılan, siyasal İslam’a bulanan, iyice cinsiyetçileştirilen ülke ve kavgamızın şehri İstanbul’a yeniden bahar geliyor. İstanbul “Ya me ye” yani “Bizim”, hepimizin. Zaman umudu büyütme zamanı. Çoğalmak, büyümek için çalışma zamanı.”

 • 31 Mart yerel seçimi: AKP için gerilemenin başlangıcı
  31 Mart yerel seçimi: AKP için gerilemenin başlangıcı

  31 Mart seçimlerinin kesin olmayan sonuçları açıklandı. Alınan sonucu AKP’nin geriletilmesi açısından bir başlangıç noktası olarak kabul edebiliriz. Bundan sonra yapılması gereken; kazanılan belediyeleri adil, şeffaf, halkçı bir anlayışla yönetmek ve bir sonraki seçimin başarısı için bir basamak olarak değerlendirmektir.

 • Sevgili Erdal (Ağabey)
  Sevgili Erdal (Ağabey)

  KORKUT AKIN yazdı: “Bir dönemin en önemli kişilerinden biri Erdal Öz; çok arkadaş/dost biriktirmiş… Çok şey anlatılmış kendisine… Ah ki, onun yazdıkları da saklanmış olsaydı keşke de yazılanlarca, onun düş/üncelerini de öğrenseydik. Kim bilir belki bir gün onlar da çıkar karşımıza… Okur öğreniriz, neyin ne olduğunu.”

 • Seçimler ve sonrası
  Seçimler ve sonrası

  TUNCAY YILMAZ yazdı: “Faşist Blok devletin, sermayenin, milliyetçi ve İslamcı paradigmanın bütün imkanlarını sonuna kadar kullanmasına rağmen istediği sonuca ulaşamayabilir. Halka yönelttikleri ekonomik/siyasi mızrak masa başında diktikleri çuvala sığmayacak kadar büyük!”

 • Sudan: Siyasal İslamcı diktatörlük çatırdıyor
  Sudan: Siyasal İslamcı diktatörlük çatırdıyor

  GÖKCAN AYDOĞAN Siyaset Dergisi için yazdı: “Sudan’da yaşanan tipik bir Arap Baharı isyanı değil, el-Beşir'in diktatörlük rejiminin yıkılmasını talep eden Sudanlıların öncülük ettiği taban örgütlenmesine dayalı bir Afrika isyanı. Toplumsal muhalefetin çok yönlü karakteri, hükümeti 30 yılın en ciddi tehditlerden biri ile karşı karşıya bırakıyor.”

 • Beyoğlu için son şans, büyük şans: Alper Taş
  Beyoğlu için son şans, büyük şans: Alper Taş

  24 Haziran’da sandığa küsen muhalif seçmenlerin ve HDP’li seçmenlerin sandığa gitmesi çok önemli. Beyoğlu’nda 25 yıldır olumsuz işleyen düzenin, ilk defa değişme ihtimali var. Bir başka seçimde bu kadar birleştirici ve kapsayıcı bir aday olmayabilir. Beyoğlu için büyük şans. Alper Taş herkesin rahatlıkla arkasında durabileceği bir isim.

Popüler Haberler