Yazılar
 • “Aklımı başımdan zay eylemişler”
  “Aklımı başımdan zay eylemişler”

  ŞENOL MORGÜL yazdı: “Vladimir Putin iki yıl önce ‘Yapay zekada önde giden milletler dünyanın yöneticisi olacaktır’ demişti. Küresel bazda bir emperyalist yeniden paylaşım süreci yaşanıyor ve dünya, bu konuda öne çıkan ülkeler arasındaki yarışmaya göre şekilleniyor.”

 • Bahçe diye bir kadın
  Bahçe diye bir kadın

  KORKUT AKIN yazdı: "Şiir, bir boyutuyla, bambaşka dünyaların kapılarını açmamıza yarayan anahtardır. Bir boyutuyla düşler dünyasına sokar bizi sakınmaksızın, bir diğer boyutuyla da çeker çıkarır o bozuk düzenin içinden.

 • Düzce’de yaşanan “sehven afet”
  Düzce’de yaşanan “sehven afet”

  CAN ÇAĞLAYAN yazdı: “Yaşanan selden sonra gerek Valilik gerekse ilgili Bakanlıklarca yapılması gereken ilk işin Düzce’deki yerleşim birimlerindeki mevcut imar planlarının iklim değişikliği etkisini de gözetecek şekilde belirlenecek taşkın karakteristiğine göre revize edilmesi olması gerekirdi.”

 • Komşuyla da komşusuz da olmuyor
  Komşuyla da komşusuz da olmuyor

  KORKUT AKIN yazdı: Hélène L'Heuillet, insanların birlikte varoluşu üzerine düşüncelerini “Komşuluk” başlığıyla sunuyor bizlere… Yazar, yaşama pratiğinin felsefi açılımlarına odaklanırken bir yandan da -özellikle - büyük şehirlerin gürültüsü ve karmaşası içindeki bireyin çarpıcı durumunu irdeliyor.

 • İklim değişikliği ile Rus ruleti
  İklim değişikliği ile Rus ruleti

  CAN ÇAĞLAYAN yazdı: “Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı diyor ki ‘Türkiye ciddi tehdit altında’; ama bu noktaya neden geldiğimize ilişkin bir değerlendirme yok. İklim değişikliği konulu bir planda somutlanan tek şeyin ‘yeni inşaatlar’ olmasına şaşırdık mı, elbette hayır!”

 • Elveda 'Beyaz Zulu', seni 'iyi bilirdik'
  Elveda 'Beyaz Zulu', seni 'iyi bilirdik'

  MEHMET ALİ AYAN yazdı: ''Sonunda Johnny Clegg, nam-ı diğer "Beyaz Zulu" da göçüp gitmiş. Ömrünü apartheid düzenine karşı mücadeleye adamıştı. Güney Afrika'nın Miriam Makeba'dan sonra (ki yaşı 50-70 arasında olup da onun "pata pata"sını duymayan kimse yoktur) herhalde en iyi şarkıcısıydı.''

 • Kandil’e girmek kurtuluş mu?
  Kandil’e girmek kurtuluş mu?

  LEYLA UYAR yazdı: "‘PKK’yi bitirme’ siyaseti, bir koridor açarak yeni bir kaos ortamı- yerel işbirlikçiler eliyle – bir daha gündeme getirilmek isteniyor. Bu hamlenin arka planında Rojava’nın özerkliği mücadelesinde Kürtlerin elini Suriye’de zayıflatma düşüncesi olduğu herkes tarafından tahmin edilebilir."

 • Muğla’da “ekolojik demokratik toplum projesi”ne suikast yapıldı
  Muğla’da “ekolojik demokratik toplum projesi”ne suikast yapıldı

  MAHİR SAYIN Yazdı: “Düşmanın anladığı dilden konuşmak” onun dilini öğrenmek ve kullanmak demektir. Düşman idam ettiğinde, işkence yaptığında, ormanı içindeki hayvanlarıyla birlikte yaktığında insanlık suçu oluyor da biz yaptığımızda insanlık hayrına mı olacak? Düşmanın dili ne kadar iyi öğrenilirse zihnin işleyişi de o ölçüde ona benzer.

 • İnce Tren
  İnce Tren

  KORKUT AKIN yazdı: Haydar Ergülen, bir tren kentinde doğup büyümenin, yaşamanın kendisine yaşattığı coşkuyu anlatıyor “İnce Tren”de… “Yolcu dediğin kişinin yarısı da ‘gönül gezdiren’ değil midir” diye soruyor… Bir keyif olarak görüyor tren yolculuğunu da şiiri de…

 • Adı Hogir’di
  Adı Hogir’di

  KORKUT AKIN Yazdı: Yakın tarihin en acımasız, en kanlı, en acı katliamlarından biri 20 Temmuz 2015’te Suruç’ta yaşandı, 33 canımızı aldı aramızdan. Onlar muhakkak ki yüreklerimizde, barış mücadelemizde yaşıyor. Unutursak unutuluruz!

 • Çağımızın bir kahramanı: Carola Rackete
  Çağımızın bir kahramanı: Carola Rackete

  MUSTAFA KEMAL ERSÖZ yazdı: “Elinde pala ile HDP binasına saldıran lümpen başka bir milletten, Filistinlilerle birlikte direnen Rachel Corrie başka bir millettendir. Charlotte’ta bir siyahiyi vuran polisle Ankara’da Ethem’i vuran polis, üniformasındaki bayrak ne olursa olsun aynı millettendir.

 • Ellerinin izinde
  Ellerinin izinde

  KORKUT AKIN yazdı: “’Ellerinin izinde’, büyük şairin ölüm yıldönümünde, 15 Haziran’da İstanbul’da, Bomonti Ada’da açıldı. 23 Ağustos’a dek gezilebilecek sergide, büyük şairin yaşarken dünyanın birçok dilinde basılmış Nâzım Hikmet kitapları yer alıyor.”

 • AKP’nin İstanbul kalesi düştü: Artık baş aşağı gidiyorlar!
  AKP’nin İstanbul kalesi düştü: Artık baş aşağı gidiyorlar!

  HALİT ELÇİ yazdı: “Bu seçimi Tayyip Erdoğan kaybetmiştir. 25 yıl önce Belediye Başkanlığını kazanarak iktidar yürüyüşünü başlattığı İstanbul şehrinde yenilgiye uğramıştır. Kendi deyişiyle, ‘İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanır’. Ya da mefhumu muhalifiyle, ‘İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder’.”

 • Kış geliyor
  Kış geliyor

  MUSTAFA KEMAL ERSÖZ yazdı: “Her biri birbirini tetikleyen, sarmalanan iktisadi, siyasi, toplumsal ve uluslararası krizler öyle görünüyor ki muayyen bir evrede temayüz etmesi kaçınılmaz olan bir devlet krizini besliyorlar.”

 • Solun 23 Haziran’daki tercihi: Siyaset yapmak mı, siyasetten kaçmak mı?
  Solun 23 Haziran’daki tercihi: Siyaset yapmak mı, siyasetten kaçmak mı?

  MEHMET ALİ AYAN yazdı: “Her şeyin bir sırası var. Biz boykotçulardan, otomatik boykotçulardan ve utangaç boykotçulardan farklı olarak bütün rakiplerimize karşı aynı anda savaş açmayacak kadar tarih ve siyaset bilgisine sahibiz. Pusulayı şaşırmıyoruz ve asıl hedefin iktidardaki AKP/MHP bloku olduğunu unutmuyoruz.”

 • TKP, ESP ve Devrimci Parti’nin seçim tavrı: Politikasızlığın politikası!
  TKP, ESP ve Devrimci Parti’nin seçim tavrı: Politikasızlığın politikası!

  “Halkımıza” diye yayınladıkları bildiriye gelen tepkilerin ardından “Biz bir boykot çağrısı yapmadık, yalnızca “TKP üyeleri oy kullanmayacak” dedik.” diyerek çevir kazı yanmasın havası çalan TKP’nin seçim tavrı epey tartışıldı. Tartışılmayan ise aşağı yukarı TKP’yle aynı tutumda olan ESP ve Devrimci Parti'nin tavrı.

 • 4. Sanayi Devrimi, yapay zekâ ve kapitalist işleyiş
  4. Sanayi Devrimi, yapay zekâ ve kapitalist işleyiş

  YİĞİT YİRMİBEŞ yazdı: “Dördüncü sanayi devrimi ise [öncekilerden] temelde farklıdır. Fiziksel, dijital ve biyolojik dünyaları birleştiren, tüm disiplinleri, ekonomileri ve endüstrileri etkileyen ve hatta insan olmanın ne demek olduğu hakkında var olan fikirleri etkileyen bir dizi yeni teknoloji ile bütünleşmiştir.”

 • Kütüphanedeki Beden
  Kütüphanedeki Beden

  KORKUT AKIN yazdı: “’Edebi bir modern tıp antolojisi’ olan ‘Kütüphanedeki Beden’in derleyicisi Iain Bamforth, yazarların tıp mesleğini farklı sebeplerden dolayı icra edebilmek durumunda kaldıklarını belirtiyor.”

 • Yandaşların krizi ve tarafsızlık krizi
  Yandaşların krizi ve tarafsızlık krizi

  MUSTAFA KEMAL ERSÖZ yazdı: “İsmail Saymaz’ların, Nihat Genç’lerin sol/muhalif aydın/entelektüel olarak önümüze sürülmesi aynı hegemonya çalışmasının yedekleyerek, karşı alanı işgal ederek sürdürülen biçimlerindendir. Uzlaştırıcı, uzlaşmacı rol oynayan bir aydın tipi dayatılmak, yaratılmak isteniyor.”

 • Mustafa Kemal'in fedaisi Topal Osman
  Mustafa Kemal'in fedaisi Topal Osman

  TAMER ÇİLİNGİR yazdı: “Türk ve Müslüman ulus devlet kurmak amacıyla bu toprakları Hristiyanlardan temizleme projesinin ikinci ayağı Pontos Rumlarının/Helenlerin soykırıma uğratılmasında en önemli isimdir Topal Osman…”

Popüler Haberler