Yazılar
 • Gölgedekilerin İzinde: Madam Amati
  Gölgedekilerin İzinde: Madam Amati

  KORKUT AKIN yazdı: “Madam Amati, bir müzisyen. Yahudi olduğu için aşağılanan, Naziler tarafından ölüme gönderilen, ama bir şekilde kurtulan ve yolu Türkiye’ye düşen bir kadın. İzmir’de bir dönem tüm sinagog düğünlerine kemanı ve müziğiyle eşlik eden, insanların bu en önemli, en güzel günleriyle onların da unutulmazları arasına giren bir kadın.”

 • Patriarkaya düşmanız
  Patriarkaya düşmanız

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “O patriarka sağcı, solcu, liberal, dinci diye erkekleri ayırmıyor, aksine tüm bu ideolojilere sahip erkekler erkek egemenliğinde buluşuyorlar. Bu yüzden erkek egemen sistem yani patriarkaya düşmanız. Çünkü patriarka kadınlara düşman.”

 • Sınıf mücadelesini yükseltmeliyiz
  Sınıf mücadelesini yükseltmeliyiz

  TUNCAY YILMAZ yazdı: Tüm dünyadaki sağ saldırı dalgasına karşı ancak ve ancak merkezinde işçi sınıfının olduğu bir topyekün direnişle karşı konulabilir. Şüphesiz bütün direniş alanları kendi mevzilerini, kazanımlarını korumak ve geliştirmek için çalışacaktır; ancak bu dalgayı durdurmak ve geri çevirmek için sınıfın ayağa kalkması olmazsa olmaz.

 • Gülmekten Ölmek
  Gülmekten Ölmek

  KORKUT AKIN yazdı: “Enis Batur, geniş perspektifli bakışıyla -beğenmeyenler olabilir kuşkusuz, ama o beğeni beklemediğinden olsa gerek- okurun bakışına katkı sunuyor başlattığı ‘Çekmeceler’ dizisinde.”

 • Türkiye AKP’nin çizdiği kaba sığmıyor
  Türkiye AKP’nin çizdiği kaba sığmıyor

  Ahmet Saymadi yazdı: Toplumun her yerinde hissediliyor, Türkiye değişiyor, toplum 2003’teki dinamiklere sahip değil. AKP de 2003’te çizdiği zeminin çok uzağında, anlattığı yeni bir şey olmadığı gibi toplumsal hayatı olumsuz etkileyen 16 yıllık bir siyasi yükü var. AKP açısından mesele, ‘‘Hırsızsa da bizim hırsızımız’’ noktasına geldi.

 • Faşist kurumsallaşmaya bir çelme olarak yerel seçimler
  Faşist kurumsallaşmaya bir çelme olarak yerel seçimler

  MAHİR SAYIN yazdı: “Kendimizin doğrudan kazanma olanağının olmadığı yerde ana meselemiz AKP’ye kaybettirmek ise, onun karşısındaki güçlerin kazanmasıyla bunun mümkün olabileceğini kabul etmemiz ve taktiklerimizi de buna göre ayarlamamız gerekir. Bunun açık ifadesi AKP’nin karşısında olan güçlerin kazanmasına uygun taktiklerle davranmaktır.”

 • En Kahramanınız çok olsun!
  En Kahramanınız çok olsun!

  KORKUT AKIN yazdı: “Bülent Arabacıoğlu’nun yarattığı “En Kahraman Rıdvan” tiplemesinde herkes biraz da kendini görüyor, içinden geçeni yapabilecek gücü ondan alıyor, sonucu ne olursa olsun art niyetsiz, önyargısız atılıyor öne… Buna da bağlı olarak savulsun tabii kötüler, sevinsin muhakkak iyiler!”

 • Dünyanın en mutlu ülkesi mi Danimarka?
  Dünyanın en mutlu ülkesi mi Danimarka?

  GÖKÇE yazdı: “Danimarka’daki sosyal imkanlar, Türkiye ile kıyaslanamayacak derecede iyi, evet ama bu mutlu oldukları anlamına gelmiyor. Sistemleri, kendi kendilerine yetebilmek ve güven üzerine kurulu. Ancak, modern yaşamın getirdiği bireyselleşme, yabancılaşma ve yalnızlık en büyük problemleri.”

 • Dört Mevsim Renk Dört Mevsim Umut
  Dört Mevsim Renk Dört Mevsim Umut

  KORKUT AKIN yazdı: “Prof. Zahit Büyükişliyen, son yıllarda daha da çeşitlendirdiği renkliliğini sürdürüyor. Kendince özgün bir dili var ve her seferinde bambaşka bir tat alabileceğiniz çerçevelerle karşı karşıyasınız.”

 • Erkekliğin foyası
  Erkekliğin foyası

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “Tacizcinin teşhir edildiği twitlerin altına yazılan yorumlara bakıyorsunuzdur. Çok az yorum hariç diğer yorumlar başlı başına cinsiyetçilik, cinsel saldırı yüklü oluyor. Kadın erkek fark etmiyor, çok sayıda kişi böyle yorumlar yapıyor. Hele bazı yorumlar var, direkt saldırı ve tecavüz içerikli.”

 • İş Sağlığı ve Güvenliği, sermayenin yükü değildir
  İş Sağlığı ve Güvenliği, sermayenin yükü değildir

  HASAN DENİZ yazdı: “İş sağlığı ve güvenliği yasası tekrar görüşülmeli, imza konulan ulusal ve uluslararası sözleşmeler ışığında ortak bir mutabakatla yasa güncellenmeli ve kamu-özel ayırımı yapmadan tüm işyerlerinde hemen yürürlüğe konulmalıdır.”

 • Ne Olmuş Güldüysek -Evrim Alataş Kitabı-
  Ne Olmuş Güldüysek -Evrim Alataş Kitabı-

  KORKUT AKIN yazdı: “Evrim Alataş, Kadın, Kürt ve Kızılbaş olarak nitelemiş kendisini… Üçü de aykırı, üçü de öteki… Yazdıklarıyla onları anlatmış, anlattıklarıyla da rehber olmuş. Burcu Karakaş da Evrim Alataş’ı çok iyi anlatmış. Okunması gereken bir hayat hikayesi…”

 • Bozkurtlara oy yok
  Bozkurtlara oy yok

  HÜSEYİN ŞENOL yazdı: “Ben muhalefetteki faşist partiye, yani İYİ Parti’ye de karşıyım. Düşmanımın düşmanı dostum değil benim. Ayrıca ‘geriletme’ çok göreceli bir durum: AKP-MHP Faşist Bloğu kime karşı gerileyecek?”

 • Kivamini Tutturamaduk
  Kivamini Tutturamaduk

  KORKUT AKIN yazdı: “Son sözü Engels söylüyor: ‘Eğer yenilmişsek, o halde yeniden, baştan başlama dışında yapacak bir şeyimiz yok.’”

 • Oxfam, artı değer, zenginler aslında ne kadar zengin?
  Oxfam, artı değer, zenginler aslında ne kadar zengin?

  MUSTAFA KEMAL ERSÖZ yazdı: “Dünyadaki en zengin 26 milyarder, gezegen nüfusunun en fakir yarısını oluşturan 3,8 milyar insan kadar varlığa sahip durumdalar. Büyük insanlık ve dünyamız büyük bir yıkım, yağma, talan pahasına bu bir avuç asalağı beslemeye devam edemez.”

 • Hrant’a ve hakikatimize dair
  Hrant’a ve hakikatimize dair

  MUSTAFA KEMAL ERSÖZ yazdı: “Korkusuzca konuştu. Hakikati anlattı. Herkes biliyor ki doğruyu söyledi. Ve hakikat ve hakikati söylemek bu topraklarda gayet de ağır bir meslektir. Yüzünü toprağa dönmeyi gerektirir. Kalın, çetin bir betonun altına gizlenmiş o velut toprağa dönmeyi gerektirir.”

 • Meclis susuyor, ya kadınlar?
  Meclis susuyor, ya kadınlar?

  GÜLFER AKKAYA yazdı: “Leyla Güven’e sahip çıkmak için onun talebini sahiplenmek gerekmiyor. Ama kadın bir milletvekilin yaşamasını istemek temel insan haklarına sahip çıkmaktır. Artık biliyoruz ki kadınlar ancak kadınlara sahip çıkabilir. Kadınlar kadınları yaşatabilir.”

Popüler Haberler