Seçtiklerimiz
 • Yeni bir ‘Arap Kemeri’ mi?
  Yeni bir ‘Arap Kemeri’ mi?

  SEÇTİKLERİMİZ - Fehim Taştekin yazısı: Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik “Barış Pınarı Harekâtı” ve devamında 2 milyon mülteciyi bu alana taşıma niyeti, “Yeni bir Arap Kemeri projesi mi?” sorusunu gündeme getiriyor.

 • Enerjide 94 kat artan şirket borçlarını kim ödeyecek?
  Enerjide 94 kat artan şirket borçlarını kim ödeyecek?

  SEÇTİKLERİMİZ- MÜHDAN SAĞLAM Duvara yazdı- Enerji sektöründe biriken borçlar, yalnızca bankaların derdi olmaktan çıkacak. Hükümet bir yandan bankalara baskı yaparken bir yanda da bu şirketleri kurtarmaya çalışıyor.

 • Neler Oluyor?
  Neler Oluyor?

  SEÇTİKLERİMİZ – MEHMET YILMAZER Karşı Mahalle’ye yazdı – “Erdoğan ezberlediği suçlamayı sürekli derinleştirdikçe alacağı siyasal sonuç bumerang gibi kendi aleyhine dönmeye başlamıştır. Saray, İmamoğlu’nun Diyarbakır ziyaretinden “teröre destek” sonucunu çıkartmak için bütün imkanlarını seferber ediyor. Ancak sonuç beklediği gibi değildir

 • Deprem, Kapitalizm, Plan...
  Deprem, Kapitalizm, Plan...

  'SEÇTİKLERİMİZ-ERTUĞRUL KÜRKÇÜ'nün yazısı' Felaketin nedenleri, depremden yalnızca birkaç gün önce gazetelerin birinci sayfalarını kaplayan Cumhurbaşkanının aile fotoğrafında özetlenebilirdi: Demirel, muhterem refikaları, burjuvazinin üç mümtaz üyesi Cavit Çağlar, Kamuran Çörtük, Ali Şener...

 • 2 Ağustos Roman Soykırımı'nı Anma Günü: Bir daha asla
  2 Ağustos Roman Soykırımı'nı Anma Günü: Bir daha asla

  SEÇTİKLERİMİZ – Hacer FOGGO Duvar’a yazdı: Faşizme karşı direnen Romanların çocukları bugün dünyanın her yerinde faşizme karşı yine ayakta 2 Ağustos’ta yaşanan soykırıma karşı “Bir daha asla” diyorlar. Bir daha asla!

 • Yeni faşizm-II
  Yeni faşizm-II

  SEÇTİKLERİMİZ – Ergin YILDIZOĞLU CUMHURİYET'e yazdı: “Yeni faşizm” bağlamında, AKP hükümeti kurulduğundan bu yana Türkiye’de, devlette, top¬lumun yapısında, yukarıdan (yasalar) ve aşağıdan (sivil toplum içinden) gide¬rek hızlanan, özellikle 15 Temmuz “dar¬be” şeyinden sonra adeta baş döndürü¬cü bir ivme kazanan “değişime” bakmak ilginç olabilir”.

 • Erbil suikastının barış görüşmeleri ile ilgisi var mı?
  Erbil suikastının barış görüşmeleri ile ilgisi var mı?

  SEÇTİKLERİMİZ – METİN YEĞİN Duvar’a yazdı: “Erbil suikastı, sanki barış görüşmelerini istemeyenler tarafından, bir başlangıç hamlesi olarak gerçekleştirilmiş gibi görünüyor. Ancak şu anda boşa çıkmış, bir fil çıkışından başka bir etki yaratmadı.''

 • Gıda değil zehir tüketiyoruz
  Gıda değil zehir tüketiyoruz

  SEÇTİKLERİMİZ – Bülent ŞIK BİANET'e yazdı: “Pestisit (Tarım zehri) kullanım miktarlarındaki ciddi artışlar gıda üretim-tüketim zincirinin metalaştırılmasının, piyasa ilişkilerine tabi kılınmasının bir yansımasıdır. Ülkemizde son 20 yıl içinde şiddeti giderek artan neoliberal politikaların yıkıcı sonuçlarından biri de budur.”

 • Evvel Temmuz Festivali: Binlerce yıllık gelenek yaşatılıyor
  Evvel Temmuz Festivali: Binlerce yıllık gelenek yaşatılıyor

  SEÇTİKLERİMİZ – TÜLAY HATİMOĞULLARI Duvar’a yazdı: Tammuz, doğanın çiçeklenmesi, çiçeklerin tohuma dönüşmesi ve doğanın kendini yeniden üretmesi/canlanmasıyla özdeşleştirilir. Tammuz (Temmuz) bereketli hasat dönemidir aynı zamanda.

 • Demiri değil oyunu soğutmak
  Demiri değil oyunu soğutmak

  SEÇTİKLERİMİZ – KEMAL CAN Duvar’a yazdı: “Erdoğan’ın partililerle yaptığı kapalı ve açık toplantılarda en sık dile getirdiği nokta, önemli değişiklikler için “istiyorlar diye yapmayız” şeklinde. Birkaç kez basın önünde de paylaştığı bu tavır, basit bir inatlaşmadan çok, meselenin -futbol tabiriyle- oyunun soğutularak halledilmesinin daha isabetli o

 • Demiri tavında dövmek
  Demiri tavında dövmek

  SEÇTİKLERİMİZ - ERTUĞRUL KÜRKÇÜ Yeni Yaşam’a yazdı: “İktidar mücadelesinin mantığı, muhalefeti, rejime karşı halk dalgası yükselmekteyken kazandığı momentumu “bütün partiler”in -yani diktatörlük güçlerinin de- katılacağı soyut “anayasa” tartışmalarıyla sonlandırmaktansa inisiyatifi ele almaya çağırıyor.”

 • Kürt dersi alındı mı?
  Kürt dersi alındı mı?

  SEÇTİKLERİMİZ - FEHİM TAŞTEKİN Duvar’a yazdı:“Türkiye sınırlarının altındaki realiteyle gecikmeden yüzleşip kendi iradesiyle Kürtlerle yeni bir sayfa mı açacak yoksa Irak Kürdistan’ında olduğu gibi yıllarca bekledikten sonra ABD’nin önüne koyduğu bir sayfayı yutkuna yutkuna mı hazmedecek? Yapılacak tercih Türkiye’nin kendi iç barışıyla da alakalı.”

 • Hatimoğulları: Ortadoğu'da kardeşçe yaşam mümkün
  Hatimoğulları: Ortadoğu'da kardeşçe yaşam mümkün

  Abdullah Öcalan'ın "onurlu barış" vurgusuna dikkat çeken HDP'li vekil Tülay Hatimoğulları, "Kuzey ve Doğu Suriye’de Kürt, Arap, Süryani, Türkmen, Çerkes halklar yıllardır özyönetim ve ortaklık temelinde kardeşçe yaşamanın mümkün olduğunu tüm Ortadoğu halklarına ve dünyaya gösterdi" dedi.

 • Feyruz: Kişiler için değil halk için şarkı söylerim
  Feyruz: Kişiler için değil halk için şarkı söylerim

  SEÇTİKLERİMİZ - YAVUZ ÖZCAN ArtıGerçek'e yazdı: "'Cezayir Başkanı Houari Boumedienne huzurunda şarkı söylemeyi neden kabul etmediniz' diye sorduğumda, Lübnan’ın kadife sesi 'Kişiler için değil halk için şarkı söylerim' diye cevapladı."

 • Çözüm dinamiği nerede?
  Çözüm dinamiği nerede?

  SEÇTİKLERİMİZ - ERTUĞRUL KÜRKÇÜ Yeni Yaşam’a yazdı: “Kürtler, kendilerinin Kürt, PKK’nin “Pe Ke Ke” olduğunu biliyorlar; bunu Binali Yıldırım’dan işitmeye ihtiyaçları yok. 23 Haziran’da İstanbul’da ona oy vermeyeceklerse “çözüm” istemediklerinden değil, tersine “çözüm”ün önünün açılması için bu rejimin sonunu getirmek istediklerindendir.”

 • Kandaka devriminden milis devletine
  Kandaka devriminden milis devletine

  SEÇTİKLERİMİZ - FEHİM TAŞTEKİN Duvar’a yazdı: “Abdülfettah el Sisi Sudanlı generaller için bir rol model sayılabilir. Hamidti için boşuna ‘Sudan’ın Sisi’si’ benzetmesi yapılmıyor. AB ise ‘Afrika’dan göç dursun da kim gelirse gelsin’ havasında. Suud-Emirlik ikilisinin Sudan’ı kendi eksenlerine çekiyor olması ABD’nin de rıza gösterdiği bir sonuç.”

 • Çağımızın bir (başka) kahramanı: Topal Osman
  Çağımızın bir (başka) kahramanı: Topal Osman

  SEÇTİKLERİMİZ - AYŞE HÜR'ün Birikim’deki yazısı (2006): “H.İ. Dinamo’ya göre Mustafa Kemal ‘Pontus belasından kurtulmayı Topal Osman’ın tecrübeli ellerine’ bırakmıştır. Topal Osman da ‘Siz hiç merak etmeyin Paşam. Bu Pontus Rumlarına öyle bir tütsü vereceğim ki, hepsi mağaralarda eşek arısı gibi boğulacak’ der.”

 • Distopyanın sonu
  Distopyanın sonu

  SEÇTİKLERİMİZ - ERTUĞRUL KÜRKÇÜ Yeni Yaşam’a yazdı: “Bu distopyada, sanki bir aynalı odadaymışızcasına, hakikat yakındayken uzağa kaçıyor, uzaktaki suretler yakındaki hakikatle yer değiştiriyor; her şey hem o, hem değil. Sebepler sonuçlara, sonuçlar sebeplere karışıyor: Zalim mağdur; yalan gerçek; katil maktul; hırsız dürüst; alçak yüce oluyor…”

 • Etek ile etik, makyaj ile reform bir de rüşvet
  Etek ile etik, makyaj ile reform bir de rüşvet

  SEÇTİKLERİMİZ - ALİ DURAN TOPUZ Duvar’a yazdı: “Yargı Reformu Strateji Belgesi, tıpkı mart ayında yayınlanan Türk Yargısı Etik Bildirgesi gibi, hem hazırlanış süreci, hem ilan biçimi hem de içerik olarak yargıda herhangi bir şeyi düzeltemez.”

Popüler Haberler