Seçtiklerimiz
 • İki aile bir devlet: Sancaklar ve Erbiller
  İki aile bir devlet: Sancaklar ve Erbiller

  SEÇTİKLERİMİZ – Bahadır ÖZGÜR Gazete Duvar için yazdı: Kamudan ‘kan ihalesi’ alan Murat Sancak’la, Çorlu tren kazasında eşini kaybeden Saliha Erbil’in paralel yaşamları; korona virüsünün sınıfsal karakterini merak edenler için ders gibi. Biri giderek gürbüzleşirken, diğeri bakın nasıl lime lime parçalanıyor…

 • Covid-19 pandemisi yol haritası
  Covid-19 pandemisi yol haritası

  SEÇTİKLERİMİZ - Cihangir İSLAM Duvar için yazdı: Genetik çalışmalar, aşı çalışmaları ve ilaç çalışmaları bir yandan devam ediyor. Bizimse zaman kazanmamız gerekiyor. Elimizde bir huni ve bir damacana su olduğunu düşünün. Huninin en dar yeri sağlık sistemimiz. Bu damacanayı huniyi taşırmadan dikkatlice boşaltmak zorundayız...

 • Viral günlerinde dostlara tutunmak
  Viral günlerinde dostlara tutunmak

  SEÇTİKLERİMİZ – Fehim TAŞTEKİN Duvar için yazdı: Bu virüs insanlar ve toplumlar arası ilişkilerde peşinen tanımlanması zor bir dönem başlatacak sanki. Esasen virüs “Sınırları yıkın” diyor, “Yardımlaşın”, “Şeffaflaşın”, “Sigorta ve ilaç şirketlerinin rehinesi haline gelen sağlık sistemini değiştirin.” Ama felaketler iki taraflı sonuç doğurabiliyor.

 • Bu şartlara virüs bile dayanamaz!
  Bu şartlara virüs bile dayanamaz!

  SEÇTİKLERİMİZ - Sevgim DENİZALTI, Birgün için Dev Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut ile konuştu: “Koronavirüs önlemleri şantiyelere uğramadı. Bazı işçi arkadaşlarımız ‘Bu koşullara virüs bile dayanmaz, durum o derece kötü’ diyor. Acilen şantiyelerin durdurulması, işçilere test yapılarak ücretli izin verilmesi gerekiyor”

 • COVID-19: Ekonomik önlemler güven vermiyor
  COVID-19: Ekonomik önlemler güven vermiyor

  SEÇTİKLERİMİZ – Mustafa SÖNMEZ Al-Monitör için yazdı: Türkiye’de de art arda Merkez Bankası ve Saray, para ve maliye politikalarını açıkladılar ama ertesi gün bir güvensizlik işareti olarak hem TL hızla değer kaybetmeye devam etti hem de Türkiye’nin risk primi rekor kırdı. Türkiye, diğer ülkelerden açık ara daha riskli olarak ayrıştı.

 • Sürü bağışıklığı epidemiyolojik neoliberalizmdir
  Sürü bağışıklığı epidemiyolojik neoliberalizmdir

  SEÇTİKLERİMİZ – Isabel FREY’in yazısını Universus çevirdi: İngiltere koronavirüse karşı “sürü bağışıklığı” adı verilen mücadele stratejisini izlemekten vazgeçti ancak mücadele stratejisi üzerine tartışma sürüyor. Isabel Frey’in makalesini bu tartışmaya katkı sunması amacıyla yayımlıyoruz.

 • Bilimin kıymetini nihayet anladık mı?
  Bilimin kıymetini nihayet anladık mı?

  SEÇTİKLERİMİZ – Mehveş EVİN Artı Gerçek için yazdı: Umarım, bilime, bilim insanlarına çok daha fazla kaynak ayırmak zorunda olduğumuz anlaşılır.

 • Virüsün ‘Z raporu’: Kaç kişinin işi tehlikede?
  Virüsün ‘Z raporu’: Kaç kişinin işi tehlikede?

  SEÇTİKLERİMİZ – Bahadır ÖZGÜR Duvar için yazdı: Sadece sokağa çıkmamanın doğrudan etkilediği sektörlere bakıldığında ilk etapta 4 milyon 446 bin 456 çalışanın yaşam olanaklarının ciddi risk altına olduğunu söylemek lazım. Buna, yakın zamanda faaliyetlerine ara vermesi beklenen inşaatı eklersek; ekonomik risk grubu 6 milyona yaklaşıyor.

 • Ben, çalışmak zorunda olan ve sömürülen insanlarla ‘aynı’ gemideyim…
  Ben, çalışmak zorunda olan ve sömürülen insanlarla ‘aynı’ gemideyim…

  SEÇTİKLERİMİZ – Murat SEVİNÇ Diken için yazdı: "Fırıncı Temel, işin zaten, çalışacaksın tabii… Doktor Ayten, bakın dayak yemiyorsunuz, iki ayaklı organizmalar saldırmıyor şimdilik; gerçi şiddete karşı eylemler yaptığınızda destek olmadık ama şu sıralar işimiz düştü, her akşam alkışlıyoruz sizi, hadi yine iyisiniz…"

 • yaşlılık çok güzel, gelsenize
  yaşlılık çok güzel, gelsenize

  SEÇTİKLERİMİZ - Ayşe DÜZKAN Artı Gerçek için yazdı: "insanların bu uyarıları dikkate almamalarının yaşlarıyla ilgisi yok, otorite ile kurdukları ilişkiyle ilgilisi var."

 • Emrah Altındiş: Türkiye, İtalya yolunda…
  Emrah Altındiş: Türkiye, İtalya yolunda…

  SEÇTİKLERİMİZ – İrfan AKTAN’ın Gazete Duvar’daki Emrah ALTINDİŞ ile röportajı: Türkiye, Güney Kore’nin değil, İtalya’nın yolunda ve şehirlerimize büyük bir tsunami yaklaşıyor! Altındiş’e göre koronavirüsü açısından avantaj, insanlık için dezavantaj olan şey, öldürücülüğünün sınırlı olması.

 • Yurttaşları KOVİD-19’dan yurttaşlar kurtaracak…
  Yurttaşları KOVİD-19’dan yurttaşlar kurtaracak…

  SEÇTİKLERİMİZ – Ertuğrul KÜRKÇÜ Yeni Yaşam için yazdı: Erdoğan’ın dünkü Çankaya zirvesinde adını bir kez olsun anmadığı halklarımız kendilerini KOVİD-19’dan kurtaracak olanın sadece kendileri olduğunu bir kez daha görmüş olmalıdır.

 • İşçilere de video konferans var mı patron beyler?
  İşçilere de video konferans var mı patron beyler?

  SEÇTİKLERİMİZ - Hakkı ÖZDAL Gazete Duvar için yazdı: Patronlar video konferans yaparken işçiler kayda değer hiçbir önlem almadan çalışmaya zorlanıyor; küçük esnafın işyerleri kapatılıyor ama büyük patronların çalışanları ‘dilediği gibi’ çalıştırmasına izin veriliyor.

 • Herkese korona testi
  Herkese korona testi

  SEÇTİKLERİMİZ – Kemal CAN Gazete Duvar için yazdı: Kaç çocuk yapılacağından, sigara paketlerinin üzerine attırılan imzalara kadar yayılan müdahale iştahı ve toplumun yarısını diğer yarısına hasım yapma çabası, zorluk anlarında kanaat oluşturma inisiyatifi ve sorumluluk almıyor.

 • Bir oligark, bir marina ve Ağar ailesi
  Bir oligark, bir marina ve Ağar ailesi

  SEÇTİKLERİMİZ – Bahadır ÖZGÜR Gazete Duvar için yazdı: Korona paniğinin ortasında tutuklanan Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, etrafında örülmüş ilişki ağı; siyasette ve ekonomide yaşanan yozlaşmanın üzerinde hüküm süren bir zümrenin serencamı gibidir. Buyurun, bu hikayenin Ağar merkezli kısa bir bölümünü izleyelim.

 • Hacı Bektaş Dergahı’ndaki eserler devlet eliyle imha edilmiş
  Hacı Bektaş Dergahı’ndaki eserler devlet eliyle imha edilmiş

  SEÇTİKLERİMİZ – Hüsnü GÜRBEY – Mahsuni GÜL Divriği Gazetesi için yazdı: Alevilerin Serçeşmesi (Baş Çeşme) olarak kabul edilen, her Alevinin ölmeden önce mutlaka gidip yüz sürme dileği tuttuğu Hacı Bektaş Dergâhının yazılı belgeleri ve yazışmaları devlet eliyle dağıtılmış.

 • Öldürüyorlar çünkü bunu yapabiliyorlar
  Öldürüyorlar çünkü bunu yapabiliyorlar

  SEÇTİKLERİMİZ - Miriam MAİDANA’nın yazısını Çatlak Zemin çevirdi: Siyah olduğu için, feminist olduğu için, favelanın* dışına çıktığı için, okula gittiği için, bir unvan sahibi olduğu için, sorguladığı için, politika ürettiği için, düşündüğü için, polis şiddetini duyurduğu için, kadın olduğu için. İşte karşınızda, Marielle Franco!

 • Petrol Erdoğan’ın Suriye siyasetini düze çıkarabilir mi?
  Petrol Erdoğan’ın Suriye siyasetini düze çıkarabilir mi?

  SEÇTİKLERİMİZ – Fehim TAŞTEKİN Al-Monitör için yazdı: İdlib’de ilan ettiği hedefleri tutturamayan ve Rusya ile yeni bir yol haritası üzerinde anlaşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye siyasetini petrol pazarlığına çekmeye çalışıyor.

Popüler Haberler