Seçtiklerimiz
 • İlk fırsatta seçime gidecekler; ama göze alabilirlerse!
  İlk fırsatta seçime gidecekler; ama göze alabilirlerse!

  SEÇTİKLERİMİZ – Celal BAŞLANGIÇ Artı gerçek için yazdı: AKP-MHP ittifakı baskın ya da erken seçim zeminini sonuna kadar zorlayacak. Bu zemini sağlamak için girişilecek daha büyük provokasyonlara hazırlıklı olmak gerekiyor.

 • Dış siyasetin ne bayramı var ne seyranı
  Dış siyasetin ne bayramı var ne seyranı

  Seçtiklerimiz – Fehim TAŞTEKİN Gazete Duvar için yazdı: Muhafazakâr-milliyetçi alaşımın kısa tarihi, imkân ve kapasite olduğunda öteki coğrafyalar üzerinde ne denli ihtiraslı olabileceğini göstermeye yetti. Kendi rüyası başkalarının kâbusuna denk geliyor.

 • Öfkeyi Örgütlemek
  Öfkeyi Örgütlemek

  SEÇTİKLERİMİZ – Nevra AKDEMİR Avrupa Forum için yazdı: Öfkeli kalabalıkların kullanışlı aptallara mı yoksa devrimci öznelere mi dönüşeceği; isyanın bir egemene biatı mı yoksa eşitlikçi, barışçıl bir geleceği kurma idealini mi besleyeceği, tarihsel bir soru.

 • En sekmez lüverin namlusundan fırlayanlar…
  En sekmez lüverin namlusundan fırlayanlar…

  SEÇTİKLERİMİZ – Ayşe DÜZKAN Artı Gerçek için yazdı: O kuşaktan insanların özellikle son on yılda, cesaret hikâyelerinin kahramanlarına indirgenmesi bir dönemin içeriğinin boşaltılması, bir tarihin silinmesi demek.

 • Beş soru beş cevap
  Beş soru beş cevap

  SEÇTİKLERİMİZ – Kemal CAN Gazete Duvar için yazdı: Açılan tartışmalar, ileri sürülen iddialar, suçlamalar ve atılan adımlar, neredeyse düğmeye basılmış biçimde aynı odaktan, yani iktidar çevrelerinden başlıyor, yayılıyor. Bu açık durum nedeniyle, iktidarın gündem değiştirmek istediği veya yeni bir şeye hazırlandığı şüphesi çok sık dile getiriliyor…

 • Çocukluğumdan beri onların avukatıyım
  Çocukluğumdan beri onların avukatıyım

  SEÇTİKLERİMİZ – Aytaç ÜNSAL Gazete Duvar için yazdı: Soma’da karnındaki bebekleri yetim kalan kadınları, Ermenek’te ayaklarında çarık olmayan ve çocuklarını çamura gömen ana babaları, Berkin Elvan’ı, Hasan Ferit Gedik’i, Dilek Doğan’ı, Sıla Abalay’ı savunmak ilkokuldaki Mehmet’i savunmak demekti.

 • İnşaat-siyaset kompleksi: Kim, kimi besliyor?
  İnşaat-siyaset kompleksi: Kim, kimi besliyor?

  SEÇTİKLERİMİZ – Bahadır ÖZGÜR Gazete Duvar için yazdı: İnşaat sermayesi, malını satmak mecburiyetinde tüccar değil artık. Yegane müşterisi devlet çünkü. Önlerine uçsuz bucaksız ‘kamu pazarı’ serilen müteahhit zümresinin sermaye birikimini sürdürmesi için, vergiler vasıtasıyla elde edilmiş toplumsal birikime elini uzatması yetiyor.

 • ‘Yıkıcı’ iktidarın ‘yapıcı’ muhalefeti olmaz!
  ‘Yıkıcı’ iktidarın ‘yapıcı’ muhalefeti olmaz!

  SEÇTİKLERİMİZ – Celal BAŞLANGIÇ Artı Gerçek için yazdı: İktidarı kaybetme korkusu Saray’ı panikletti. Biat etmeyen herkes hedefte. Kürtlerden sonra okun sivri ucu CHP’ye döndü. Ana muhalefet ya en azından kendini koruyacak ya da teslim olacak.

 • Ertuğrul Kürkçü’yle İlerici Enternasyonal üzerine
  Ertuğrul Kürkçü’yle İlerici Enternasyonal üzerine

  SEÇTİKLERİMİZ – Ertuğrul Kürkçü’nün 1+1 Forum’daki röportajı: 11 Mayıs 2020, önümüzdeki yıllarda, tarihi bir dönüm noktası olarak da anılabilir, iz bırakmayan bir gün olarak da kalabilir. Tarihin hangi hükmü vereceğini İlerici Enternasyonal’in seyri tayin edecek...

 • Hamal Diyarbakırlı'ydı, ağlamaya başladı
  Hamal Diyarbakırlı'ydı, ağlamaya başladı

  SEÇTİKLERİMİZ - Yusuf NAZIM yazdı: Ötekilerin tarihinde ser verip sır vermeyen yiğit olarak kaldı adı. Öldürüldüğünde öğrenciydi; işçiydi, emekçiydi; sapına kadar köylüydü!

 • Darbe çoktan yapıldı
  Darbe çoktan yapıldı

  SEÇTİKLERİMİZ – İrfan AKTAN Gazete Duvar için yazdı: Sanıldığının aksine, iktidar yeni bir darbeye hazırlanmıyor. Darbe zaten yapıldı ve şu an daimileştirilmeye çalışılıyor.

 • ‘Kaht-ı rical’: Yeni Türkiye’nin ‘insan kıtlığı’
  ‘Kaht-ı rical’: Yeni Türkiye’nin ‘insan kıtlığı’

  SEÇTİKLERİMİZ - Hakkı ÖZDAL, Gazete Duvar için yazdı: ‘Dava’ diye diye öyle bir akçeli değerler dünyasına gömüldüler ki, her basamakta, toplumun sorunlarına yabancı, derme çatma bir sağcı doktrinasyonun kalıpları dışında fikir üretmekten aciz, akçe arsızı destekçilerden başka figür üretemiyorlar.

 • Ölüm tehditleri ve nefret eylemleri karşısında Türk yargısı
  Ölüm tehditleri ve nefret eylemleri karşısında Türk yargısı

  SEÇTİKLERİMİZ - Baskın ORAN, Artı GERÇEK için yazdı: “Kanun önünde eşitlik” hukukun temel ilkelerinden. Ama Türk yargısının gözünde büyüklerimiz ile vatandaşlar epey farklı. Birinciler, George Orwell’in Hayvan Çiftliği’ndeki meşhur deyişle, “daha fazla eşit”.

 • Rejim kendine yeni bir realite arıyor
  Rejim kendine yeni bir realite arıyor

  SEÇTİKLERİMİZ - Ergin YILDIZOĞLU, Cumhuriyet için yazdı: Realite, siyasal İslamın rejimini korkutuyor, varoluşsal anksiyetesini depreştiriyor. Rejimin entelijansiyası da komplo teorilerine, kanlı ve kösnül fantezilere dayanarak yeni bir realite inşa etmeye çalışıyor.

 • Akşener’in geçmişe yolculuğu
  Akşener’in geçmişe yolculuğu

  SEÇTİKLERİMİZ - Ertuğrul KÜRKÇÜ, Yeni Yaşam için yazdı: (Akşener) geriye doğru yürüdükçe varacağı yerde, cenazesinde “Kılıç gibi savaştı” diye bildiri dağıtılan Abdullah Çatlı’nın silueti karşılayacak kendisini.

 • Cemalettin Küçük: ‘Her Felaket Bir Fırsattır’ Anlayışıyla Saldırıyorlar
  Cemalettin Küçük: ‘Her Felaket Bir Fırsattır’ Anlayışıyla Saldırıyorlar

  SEÇTİKLERİMİZ - Cemalettin Küçük’ün Yeni Demokrasi’deki Röportajı: “Yasal düzenleme” adı altında birçok kez iktidarın etkisiz kılma saldırılarına maruz kalan TMMOB ve barolarla ilgili olarak yakın zamanda hükümetten yeni bir açıklama geldi. Erdoğan “meslek kuruluşlarının seçim yöntemiyle ilgili düzenlemenin” yeniden ele alınması talimatını verdi.

 • Kayıp silahlar ‘zulalar’da mı?
  Kayıp silahlar ‘zulalar’da mı?

  SEÇTİKLERİMİZ - Ayşe YILDIRIM Artı Gerçek için yazdı: Peş peşe ölüm listelerinden, ‘zulalar’dan söz ediliyor. Üstelik yeni tehditler de değil bunlar. 106 bin 740 silahın nerede olduğu ise bilinmiyor.

 • Şeffaflık, dayanışma, toplum katılımı: Türkiye üçte sıfır
  Şeffaflık, dayanışma, toplum katılımı: Türkiye üçte sıfır

  SEÇTİKLERİMİZ – Şener Şen’in 1+1 FORUM’daki Prof. Dr. Mehmet Zencir ile söyleşisi: Sağlık sistemi ağır bir badireden geçiyor. Hem de türlü imkânsızlıkları, yapısal problemleri sırtında taşıyarak. Bunlar ne sadece bugüne ne de sadece Türkiye’ye özgü sorunlar...

Popüler Haberler