Seçtiklerimiz
 • ABD’nin çekilmesi ne anlama geliyor?
  ABD’nin çekilmesi ne anlama geliyor?

  SEÇTİKLERİMİZ - FEHİM TAŞTEKİN’in Duvar’daki yazısı: Ankara’nın Şam’la yeniden el sıkışmasının önünde Kürtler bir ‘diyet’ olarak duruyor. Kürtlerin bu kez eli daha da zayıflamış olmakla birlikte Şam’ın Ankara’yı memnun edecek bir tercihte bulunup bulunmayacağı belirsiz. Burada da Rusya’nın yönlendirmesi önem kazanıyor.

 • 2018’de adım adım krize
  2018’de adım adım krize

  SEÇTİKLERİMİZ - ÜMİT AKÇAY’ın Duvar’daki yazısı: “Ağustos ayından itibaren ekonomi yönetiminin aldığı önlemlere bakıldığında, birbiri ile çelişen sayısız genelgeye ya da düzenlemeye rastlıyoruz. Bu da bize, 2013 sonrasında ‘kriz yönetimin krizinin’ kronikleştiğini, bir başka ifadeyle krizin ekonomi yönetimini önüne katıp sürüklediğini söylüyor.”

 • Fırat'ta restleşme mi, Şam uçağına bilet mi?
  Fırat'ta restleşme mi, Şam uçağına bilet mi?

  SEÇTİKLERİMİZ - FEHİM TAŞTEKİN’in Duvar’daki yazısı: “Sisi’nin Erdoğan’dan önce Şam’a varması Türkiye’yi bu hesaplaşmada ‘şah mat’ pozisyonuna sokabilir. Ayrıca Fırat hattında tehdit edilen Kürtler de ‘Türkiye’yi durdurmak için Suriye yönetimiyle anlaşmaya hazır oldukları’ mesajını veriyor. Velhasılı Şam uçağı yolcu almaya başladı!”

 • Sarı Yelekliler nereye koşuyor?
  Sarı Yelekliler nereye koşuyor?

  SEÇTİKLERİMİZ - FEHİM TAŞTEKİN’İN Duvar’daki yazısı: “Bugünün verisi; ‘Sarı Yelekliler’ ya da ‘cepleri delikler’ trafoyu sabote ederek neo-liberalizmin büyülü sirkine gölge düşürdü ve sistemdeki arızaları gösterdi. Yarının verisini kestirmek güç. Bir umut belki bu durum yeni bir tarih yazmak için fırsata dönüşür.”

 • Sarı Yelekliler: Neden eve dönmediler?
  Sarı Yelekliler: Neden eve dönmediler?

  SEÇTİKLERİMİZ – Fehim Taştekin, Gazete Duvar’a yazdı: “Bu kez isyan edenler ‘beyaz’ olunca yönetici elit ‘kapa çeneni, pislik’ diyemedi.”

 • görüşmek üzere…
  görüşmek üzere…

  SEÇTİKLERİMİZ – ayşe düzkan’ın cezaevine girmeden önce Yeni Yaşam’da yayımlanan son yazısı.

 • Gerçek işçi lideri Fukara Tahir
  Gerçek işçi lideri Fukara Tahir

  SEÇTİKLERİMİZ - DOĞAN ÖZGÜDEN’in AvrupaForum’daki yazısı: “Türkiye sendika hareketinin gerçekten işçi kökenli liderlerinden ve Türkiye İşçi Partisi’nin ilk örgütleyicilerinden Türkiye Yapı-İş Federasyonu Genel Başkanı Tahir Öztürk bundan 51 yıl önce, 7 Kasım 1967’de bir gangster sendikacı tarafından vurularak öldürülmüştü.”

 • Sarı Yelekler Hareketi: Bu Fransa hangi Fransa?
  Sarı Yelekler Hareketi: Bu Fransa hangi Fransa?

  SEÇTİKLERİMİZ - ALİCAN TAYLA'nın Birartıbir'deki yazısı: "[Sarı Yelekliler] Siyasi düzlemde sesini pek çıkarmayan, dolayısıyla da, başta iktidar olmak üzere, herkesin sesinin çıkmamasına alıştığı, ezici çoğunluğu daha önce hiçbir gösteri ve eyleme katılmamış, ne sendikalı ne de doğrudan belli bir parti sempatizanı olan bir kesim."

 • Kendisi için öncülük, sınıf için öncülük: Yest takaya partiya!
  Kendisi için öncülük, sınıf için öncülük: Yest takaya partiya!

  SEÇTİKLERİMİZ - TUNCA ÖZLEN Duvar’a yazdı: “Menşevik lider Çereteli, ‘Bugün Rusya’da iktidarı bize verin, siz defolun, biz sizin yerinizi alırız diyecek hiçbir siyasi parti yok’ der. O esnada arka sıralardan bir ses duyulur: ‘Yest Takaya Partiya!’, ‘Böyle bir parti var!’ Bunu söyleyen İlyiç Lenin’den başkası değildir.”

 • Hastaneler Yanmaya Devam Ediyor
  Hastaneler Yanmaya Devam Ediyor

  HASAN DENİZ yazdı: “Hastane yangını olaylarını tespit etme konusundaki tüm zorluklara rağmen 2005-2017 tarihleri arasında ayda ortalama 1 hastane yangını haberi basında yer alır iken 2018 yılında ayda ortalama 2 hastane yangını (toplamda 23) basında haber oldu.”

 • Bir özsavunma romanı: Tecavüzcüleri İmha Timi
  Bir özsavunma romanı: Tecavüzcüleri İmha Timi

  SEÇTİKLERİMİZ - Damla Keskin'in Çatlak Zemin'de yayınlanan yazısı: Tecavüzcüleri İmha Timi, tam da bu konuya dair çarpıcı bir kurgusal roman. Kurgusal ama bir o kadar da günümüz kadınlarının her gün kendi yaşam pratiklerinden izler bulacağı bir roman.

 • İstanbul Havalimanı’na yolculuk
  İstanbul Havalimanı’na yolculuk

  SEÇTİKLERİMİZ - HAKKI YIRTICI Duvar’a yazdı: “Havalimanındaki işçi cinayetleri, işçilerin haklı eylemleri, ardından terörist ilan edilerek tutuklanmaları ve en sonunda, sanki bunlar hiç yaşanmamışçasına yapılan şaşalı bir açılış töreni... Neyi, neden görmek isteyebilirdim ki?”

 • Erdoğan - Trump ittifakı
  Erdoğan - Trump ittifakı

  SEÇTİKLERİMİZ - İlhan Uzgel'in Gazete Duvar'daki yazısı: ''Erdoğan, nasıl ki 2000’lerde o zaman gündemde olan demokratikleşme dalgasının temsilcisi idiyse ve İslamcıların demokratikleşmesinin modeli rolünü oynadıysa, 2010’larda yükselen popülist sağ dalganın Müslüman ülkelerde seçimle iktidara gelen örneği olarak yerini sağlamlaştırdı.''

 • Siyon düşünde Arap çözülmesi
  Siyon düşünde Arap çözülmesi

  SEÇTİKLERİMİZ - Fehim Taştekin’in Duvar’daki yazısı: İsrail karşıtlığının bir araya getirdiği Araplar bugün sahip oldukları potansiyeli Yahudi devletini rahatlatacak bir konseptin hizmetine sokuyor. Arap devletlerinin birçoğu artık Filistin’i yük olarak görüyor.

 • Hiç seviŞmemiş ki Ahmet…
  Hiç seviŞmemiş ki Ahmet…

  SEÇTİKLERİMİZ - L. Doğan Tılıç’ın Birgün’deki yazısı: “Kural bir kadını hiç sevdi mi, bilmiyorum. Sevdiyse ve ona sevmek denirse, “Ya benimsin ya da kara toprağın” türünden hegemonik, marazi bir sevme olmalı. Sevdiyse, onun sevgisi “Ş kapısı”ndan geçememiş bir sevgidir. Öyleyse, yazık, hiç seviŞememiş ki! SeviŞebilen bir sevgide şiddet olmaz!"

 • Türkiye’den Fransa’ya bir Direniş Köprüsü: Flormar
  Türkiye’den Fransa’ya bir Direniş Köprüsü: Flormar

  TUNCAY YILMAZ’ın İsviçre'deki Unia sendikasının gazetesi Work'ta yayımlanan yazısı: “İşten atılan işçilerin fabrika önündeki direnişi 150 günü aşkındır devam etmekte. … Türkiye’de OHAL koşullarında başlayan Flormar direnişi, 24 Haziran sonrası neredeyse tamamı yasallaştırılan OHAL uygulamaları altında sürdürülmekte.”

 • Cumhuriyet tarihinin en büyük kapanışı
  Cumhuriyet tarihinin en büyük kapanışı

  SEÇTİKLERİMİZ - Özgür Gürbüz’ün Birgün’deki yazısı: “İstenseydi Atatürk Havalimanı büyütülebilir veya İstanbul’a orta büyüklükte üçüncü bir havaalanı yapılarak iddia edilen kapasite sorunu çözülebilirdi.”

Popüler Haberler