Seçtiklerimiz
 • Turnam Demirtaş’a selam söyle!
  Turnam Demirtaş’a selam söyle!

  SEÇTİKLERİMİZ - Ali Duran Topuz, Gazete Duvar için yazdı: “Selam söylemek suç mu? Suç delili mi? Olabilir mi böyle bir şey? Selamdan suç çıkarma çabası ile ülkeyi toptan cezaevine çevirme çabası aynı şey."

 • Bir 12 Eylül etabı: Öğretmenlerden avukatlara, Özal'dan Erdoğan'a
  Bir 12 Eylül etabı: Öğretmenlerden avukatlara, Özal'dan Erdoğan'a

  SEÇTİKLERİMİZ - Hakkı ÖZDAL Gazete Duvar için yazdı: "Bugünkü rejimin başta avukatlar, doktorlar ve mimar-mühendisler olmak üzere, meslek birliklerine yönelik kapsamlı saldırısı, 12 Eylül ve ANAP rejiminin işçilere ve kamu sektörü emekçilerine yönelik saldırısının organik bir devamıdır."

 • Yahudi itirazı da olmasa
  Yahudi itirazı da olmasa

  SEÇTİKLERİMİZ - Fehim TAŞTEKİN, Gazete Duvar için yazdı: Batı Şeria yutulacak ama atılacak adımların büyüklüğü ve zamanını İsrail’in Yahudi karakterinin bozulmaması hassasiyeti belirliyor. En önemli fren bu; ilhak İsrail nüfusuna ne kadar Arap katacak?

 • Z kuşağının gücü adına
  Z kuşağının gücü adına

  SEÇTİKLERİMİZ – Tuba TORUN Gazete Duvar için yazdı: Mültecilere kafa yoruyorlar. Savaş istemiyorlar. Apolitik görünmelerinin sebebi, bu vahşi iç ve dış savaşlara girmek istememeleri. Oy vermemelerinin sebebi de aynı. Başka bir siyaset istiyorlar artık ve inanılmaz haklılar.

 • Prof. Dr. Murat Somer: Partiler üstü bir demokrasi bloku şart
  Prof. Dr. Murat Somer: Partiler üstü bir demokrasi bloku şart

  SEÇTİKLERİMİZ - Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Somer, Türkiye’de giderek otoriterleşen ve anayasa dışı siyasete başvuran iktidar karşısında partiler üstü bir demokrasi blokunun olmazsa olmaz olduğunu düşünüyor.

 • Rus zehirlenmesi
  Rus zehirlenmesi

  SEÇTİKLERİMİZ – Fehim TAŞTEKİN Gazete DUVAR için yazdı: Yeni anayasa Rusya Federasyonu’nu SSCB'nin devamı olarak niteliyor. Ancak merkezin 2.7 milyon kilometrekareye yayılmış bölgelerle ilişkisi açısından devlet kendini 100 yıllık bir geri sıçramayla Çarlığın düştüğü çukura atıyor.

 • Linç kültürü
  Linç kültürü

  SEÇTİKLERİMİZ – Yiğit BENER Artı Gerçek için yazdı: Ülkenin refah ve eğitim düzeyi en yüksek kentinin ‘nezih’ semtlerindekiler bile sorun çözme yöntemi olarak yargısız infazı ve linçi seçebiliyorsa, o ülkede vahim bir sorun var demektir!

 • AKP-MHP'nin barolarda değişiklik teklifi: Darbeci ve sinsi
  AKP-MHP'nin barolarda değişiklik teklifi: Darbeci ve sinsi

  SEÇTİKLERİMİZ - Kemal GÖKTAŞ Diken için yazdı: Taslak, sadece avukatların iradesine darbe içermiyor, Anayasa’ya aykırı olduğu açık olan düzenlemeler yoluyla yandaş bir barolar birliği yönetimi seçilmesi için de ‘sinsi’ bir ruh taşıyor.

 • Kapitalizm ve Gey Kimlik
  Kapitalizm ve Gey Kimlik

  SEÇTİKLERİMİZ - John D’Emilio’nun yazısını İmdat Freni çevirdi: Geyler ve lezbiyenler heteroseksüel çekirdek ailenin sınırlarının ötesindeki toplumsal alanda var oluyorlar. Hayatı idame ettirmemiz ve özgürlüğümüz, yalnızca kendimiz değil herkes için o alanı savunabilmemize ve genişletebilmemize bağlı.

 • İyi erkekler üzerine…
  İyi erkekler üzerine…

  SEÇTİKLERİMİZ - Ayça HAZAR Çatlak Zemin için yazdı: Peki siz “iyi erkekler”in hakimiyet alanlarında hiç tehdit oluşturdunuz mu veya kendileriyle çatışan fikirlerinizi beyan ettiniz mi? Kısacası onlara “adamlık” tasladınız mı? Cevabınız evet ise ilişkiniz artık son bulmuş olabilir. Çünkü bir anda nasıl saldırganlaştıklarını görmüşsünüzdür.

 • Krizin garajı varlık fonu
  Krizin garajı varlık fonu

  SEÇTİKLERİMİZ – Mustafa SÖNMEZ Al-Monıtor için yazdı: Mekanizma, karmaşık görünse de görmek isteyen için pek de öyle değil. TVF, yapacakları kurtarma operasyonları için Hazine’nin yanı sıra kamu bankalarını kullanıyor. Kamu bankalarının buradan uğrayacakları kan kaybı, arada bir sermaye enjeksiyonları ile Hazine’den karşılanıyor.

 • Ayasofya'nın altında ne var?
  Ayasofya'nın altında ne var?

  SEÇTİKLERİMİZ – Metin YEĞİN Gazete Duvar için yazdı: Uzun kargılarıyla esirleri dürtüyorlardı. Keskin kılıçlarının kabzalarından ellerini hiç ayırmıyorlardı. Zaferin tadı dayanılmaz geliyordu. Yarın uzun kargıları, keskin kılıçları olmadan kalabileceklerini akıllarına getirmiyorlardı.

 • Kıdem Tazminatı Fonu: Bitmeyen elma şekeri hikâyesi
  Kıdem Tazminatı Fonu: Bitmeyen elma şekeri hikâyesi

  SEÇTİKLERİMİZ - Nazır KAPUSUZ İleri Haber için yazdı: Erdoğan, ''Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile emeklilerimizin gelirlerinin düşmesini engelleyeceğiz'' dedi. Sanki emekli maaşları kendi kendine dönen bir “erke dönergeci”. Yani iktidar düşürmüyor, kendi kendine düşen talihsiz bir ekonomik vaka.

 • Güney Kürdistan’daki büyük yanılgı
  Güney Kürdistan’daki büyük yanılgı

  SEÇTİKLERİMİZ - Necmettin SALAZ Yeni Yaşam için yazdı: KDP; Türkiye’nin sadece PKK üzerine yürüyeceğini sanıyor ve çok büyük yanılıyor. Osmanlı hayalleriyle yaşayanlarla sonsuza dek dost kalacağını sanıyor. Oysa ki, İran’ın büyük bir saldırıya uğraması durumunda, Hewlêr ve Süleymaniye’yi de topraklarına katma planını hiç hesaba katmıyor.

 • Erdoğan kimden korkuyor?
  Erdoğan kimden korkuyor?

  SEÇTİKLERİMİZ – Bahadır ÖZGÜR Gazete Duvar için yazdı: 2002 seçimlerinin sonucunu tayin eden şey düpedüz bu sokak hareketiydi. Bir ‘esnaf devrimiyle’ iktidara yürümüştü AKP. Şimdi krizle beraber sınıfsal sıkışmışlığı da artıyor.

 • Sezar, açlık oyunları ve Kürtler
  Sezar, açlık oyunları ve Kürtler

  SEÇTİKLERİMİZ – Fehim TAŞTEKİN Gazete Duvar için yazdı: TEV-DEM’in tavrı, Şam’a bölgenin statüsüne yönelik cesur adımlar atması için sunulmuş bir açık çek olarak da okunabilir...

 • Polissiz bir gelecek
  Polissiz bir gelecek

  SEÇTİKLERİMİZ - Metin Yeğin, Gazete Duvar için yazdı: "Açıklanana göre, 180 milyon dolarlık bütçeye sahip bir polis kuvvetleri var. Şiddet durmuş mu? Hayır. Cinayetler artık işlenmiyor mu? Hayır aynı şekilde devam ediyor. "

 • Ey köylü!.. Sen kime kafa tutuyorsun?
  Ey köylü!.. Sen kime kafa tutuyorsun?

  SEÇTİKLERİMİZ – Bahadır ÖZGÜR Gazete Duvar için yazdı: Bursalı bir avuç köylü, madenciye karşı tarlasını savunmak için koşturduğunda, küresel bir emtia simsarının da av sahasına dalmış oldu. Maruz kaldığı şiddetin ardında, yerli bir şirketin nazik beylerinden başlayıp, bu simsara uzanan acımasız bir soygun zinciri yatıyor.

 • Saray’ın son kumarı; HDP’yi kapatmak!
  Saray’ın son kumarı; HDP’yi kapatmak!

  SEÇTİKLERİMİZ – Celal BAŞLANGIÇ Artı Gerçek için yazdı: Bu konjonktürde HDP’nin kapanması gündeme gelirse hiç şaşırmayın. Çünkü parti kapatma süreci muhalefeti parçalamak, olmadı kriminalize etmek için sayısız fırsatlar sunuyor iktidara.

Popüler Haberler