Yazılar – Politika
 • Beyoğlu için son şans, büyük şans: Alper Taş
  Beyoğlu için son şans, büyük şans: Alper Taş

  24 Haziran’da sandığa küsen muhalif seçmenlerin ve HDP’li seçmenlerin sandığa gitmesi çok önemli. Beyoğlu’nda 25 yıldır olumsuz işleyen düzenin, ilk defa değişme ihtimali var. Bir başka seçimde bu kadar birleştirici ve kapsayıcı bir aday olmayabilir. Beyoğlu için büyük şans. Alper Taş herkesin rahatlıkla arkasında durabileceği bir isim.

 • Türkiye AKP’nin çizdiği kaba sığmıyor
  Türkiye AKP’nin çizdiği kaba sığmıyor

  Ahmet Saymadi yazdı: Toplumun her yerinde hissediliyor, Türkiye değişiyor, toplum 2003’teki dinamiklere sahip değil. AKP de 2003’te çizdiği zeminin çok uzağında, anlattığı yeni bir şey olmadığı gibi toplumsal hayatı olumsuz etkileyen 16 yıllık bir siyasi yükü var. AKP açısından mesele, ‘‘Hırsızsa da bizim hırsızımız’’ noktasına geldi.

 • Erdoğan istifa!
  Erdoğan istifa!

  TUNCAY YILMAZ yazdı: “Gelişmeleri izleyen değil, gelişmelere müdahale eden, yön veren, yani politika yapan bir çizgi izleyeceksek yapmamız gereken dakika dakika doların, euronun kaç lira olduğunu izlemek değil, “Erdoğan İstifa” talebiyle sokakları, işyerlerini, dağı taşı doldurmak ve buna uygun örgütlenmeleri geliştirmektir.”

 • Dünya Kupası yazıları: 'Zagrep Radyosunda Lily Marleen türküsü'
  Dünya Kupası yazıları: 'Zagrep Radyosunda Lily Marleen türküsü'

  MUSTAFA KEMAL ERSÖZ yazdı: ''Hırvatistan’da futbol ve diğer spor alanlarında elde edilebilen başarıların esas sebebi, ülkenin sahip olduğu sosyalist geçmiş olsa gerek. Sosyalizmin ‘herkes için spor’ ilkesinin spor kültürünün gelişmesinde müspet etki yarattığını söyleyebilmek pekâlâ mümkün.''

 • AKP’nin savaş ekonomisi: Askeri-Sınai Kompleks
  AKP’nin savaş ekonomisi: Askeri-Sınai Kompleks

  Ahmet Saymadi yazdı: AKP savaşı hep kutsayacak, çünkü oradan besleniyor. Büyümenin manivelası olarak, ‘savunma sanayisi’ seçilmiş. AKP için en önemli şey savaşın sürmesi, Askeri-Sınai Kompleksin zenginleşmesi. O yüzden AKP açısından artık, ‘‘Savaşa Hayır’’ demek de suç.

 • Ebru Gündem
  Ebru Gündem

  Gülfer AKKAYA yazdı: "Son yaklaştıkça Gündeş’in üzerine düşen hem iktidarı hem kocasını idare etmekti. Çünkü kocası alındıktan sonra tek garanti kendisiydi. İşler kötü gidince esas kişi o olacaktı. Bu planı yalnız mı yaptı,karı koca beraber mi yaptılar? Her ikisi de mümkün."

 • ‘Kürt anasını görmesin’den ‘Kürt anasını gömmesin’e varan ırkçılık!
  ‘Kürt anasını görmesin’den ‘Kürt anasını gömmesin’e varan ırkçılık!

  Ahmet Saymadi yazdı: Memlekette ölüler de diriler gibi ayrılmış: ‘‘Yüzde 50+1’in ölüleri’’ ve diğerlerinin ölüleri... Burası ‘‘Ermeni mezarlığı değil’’ lafıyla ise tekrar hatırlıyoruz: memlekette milliyetçiler için, iktidar sahipleri için Müslümanlar da ikiye ayrılıyor: Türk olanlar, Türk olmayanlar.

 • Sahi biz ne zaman bu kadar zalim olduk! Yoksa...
  Sahi biz ne zaman bu kadar zalim olduk! Yoksa...

  Çelik Özdemir yazdı: Siz “Türk ve Müslüman değerlerinizle!” yaşayacaksınız diye bizim yani Kürtlerin, Ermenilerin, Romanların, Rumların, Alevilerin, LGBTİ+lerin, kadınların, mültecilerin bu topraklarda sizinle birlikte yaşamamıza engel olamayacaksınız.

 • Sokak: Demokratik siyasetin umudu
  Sokak: Demokratik siyasetin umudu

  NEJLA KURUL yazdı: Sokak: Demokratik siyasetin umudu - Şimdi çokluk birbirinin sesine/acısına/sözüne kulak vermek zorunda! Evet, biz çoğuz, onlar ise bir avuç!

 • Adalet Yürüyüşü 15. güne geldi: HDP'nin tutumu hala net değil!
  Adalet Yürüyüşü 15. güne geldi: HDP'nin tutumu hala net değil!

  Adalet Yürüyüşünün 15. gününde HDP’nin ‘HAVET’ tutumunun devam edeceği görülüyor. Dolayısıyla yürüyüşe dair HDP’nin tutumunu ölçü almak, yol gösterici olmuyor. Bu gelişmeler karşısında doğru bulduğu yönde anlık ve hızlı tutum almak her siyasi öznenin hakkı ve kaçınılmaz görevidir.

 • Mesele CHP veya Enis Berberoğlu değil arkadaş, sen hala anlamadın mı?
  Mesele CHP veya Enis Berberoğlu değil arkadaş, sen hala anlamadın mı?

  Ahmet Saymadi yazdı: Dün akşam, MİT TIR’ları davasında yargılanan Enis Berberoğlu mahkemenin verdiği kararla tutuklandı ve Maltepe Cezaevi’ne konuldu. Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından tanıdık olduğumuz bir tartışma başladı: Enis Berberoğlu’nun yanında mıyız, değil miyiz? Son söyleyeceğimi şimdiden söyleyeyim: Bu meselede yanındayız.

 • 'Bu fotoğraftaki kadın benim annem'
  'Bu fotoğraftaki kadın benim annem'

  Ahmet Saymadi yazdı: Zulüm bitmiyor. Ülkeyi sadece baskıyla, korkuyla yönetebileceklerini zannediyorlar! Ne yaparlarsa yapsınlar insanların susacağını zannediyorlar! Ancak bunun böyle gideceğini düşünüyorlarsa yanılıyorlar! Siz gideceksiniz ve yaptığınız her şeyin hesabını vereceksiniz! Çünkü bu korku ve ona eşlik eden zulüm, bir isyanı mayalıyor.

 • 16 Nisan'dan bir ay sonra: Hayır diyenlerde bir yılgınlık yok, çaresiz olan AKP!
  16 Nisan'dan bir ay sonra: Hayır diyenlerde bir yılgınlık yok, çaresiz olan AKP!

  Ahmet Saymadi yazdı: Bugün 16 Mayıs. 16 Nisan tarihinde yapılan, başkanlık sistemini içeren anayasa değişikliği referandumunun üzerinden bir ay geçti. Hileli seçimden, ‘Evet’ çıkmış olması bir son değil. Hatta ‘Evet’’in bayraktarlığını yapanların çaresizliğinin, ikna kabiliyetinin ortadan kalkışının, projesizliğinin, sıkışmışlığının göstergesi.

 • Bu seçim meşruiyetini kaybetmiş, hükümsüz bir seçimdir: Zafer 'Hayır' diyenlerindir!
  Bu seçim meşruiyetini kaybetmiş, hükümsüz bir seçimdir: Zafer 'Hayır' diyenlerindir!

  Gayri resmi rakamlara göre yüzde 51 Evet, yüzde 49 Hayır çıkmış durumda. Bu oran referanduma gidilen koşullar göz önünde bulundurulduğunda, ‘Evet’ açısından hezimettir. ‘Hayır’ diyenler çok zor koşullarda girilen bu seçimde yılgınlığa düşmeden mücadele etmiş, Erdoğan’a bir sınır çizmiştir. Açıklanan sonuç, hükümsüzdür, gayrimeşrudur.

 • Ahmet Şık neden tutuklandı?
  Ahmet Şık neden tutuklandı?

  Ahmet Şık daha Aralık 2016'da 15 Temmuz'la ilgili yazı dizisine başlamıştı. Yazıların ardından tutuklandı. Dışarıda olsa, 15 Temmuz’la ilgili bütün gerçekleri, kamuoyuyla paylaşacaktı. Biz pazar günü onun özgürlüğü için, gerçekler için, haber alma hakkımız için büyük bir adım atacağız, 'Hayır' diyeceğiz.

 • Sen tek, biz hepimiz: Mutlaka Kazanacağız!
  Sen tek, biz hepimiz: Mutlaka Kazanacağız!

  Son haftaya gelinmişken bütün anket şirketleri, ‘Evet’i önde gösteriyor. Oysaki insanlar tercihlerini açıklamak istemiyor. ‘Evet’ algısı yaratılmaya çalışılmasının tek amacı, insanların sandığa gitmesine engel olmak. Bu algıya düşmemek, her halükarda Sandığa gitmek gerek.

 • Hayır’ı başarmanın yolu
  Hayır’ı başarmanın yolu

  Ahmet Saymadi yazdı: Hayır'ın başarıya ulaşması için ‘Hayır’ tarafında yer alanların, topluma vaatlerini çok net anlatması gerekiyor. Çünkü ortada referandum sonucunu tanımama ihtimali olan bir yönetim var. Bu sebeple, sadece ‘Hayır’ demenin argümanları yerine, ülkenin geldiği durum ve buradan çıkış yollarına dair bir program anlatılmalıdır.

 • Sağım yalan! Ya solum?
  Sağım yalan! Ya solum?

  Siyaset Dergisi'nin, hala raflarda olan Aralık-Ocak sayısında, yer alan Yılmaz Yücel'in, ''Sağım Yalan! Ya solum'' başlıklı yazısını paylaşıyoruz.

Popüler Haberler