Seçtiklerimiz – Politika
 • İyimserlik tutmadı, suçlamaya dönüş başladı
  İyimserlik tutmadı, suçlamaya dönüş başladı

  SEÇTİKLERİMİZ – Kemal CAN Gazete Duvar için yazdı: İktidarın korona kriziyle ilgili bir stratejisi olmadığı gayet açık. Yapılması gerekenler konusunda bilimin ve dünyadaki örneklerin gösterdiği yolun da izlenmediği görülüyor.

 • Prof. Dr. Utku Perktaş: Dünya altıncı yok oluşun içinde
  Prof. Dr. Utku Perktaş: Dünya altıncı yok oluşun içinde

  SEÇTİKLERİMİZ - Müzeyyen Yüce’nin Duvar’daki Prof. Dr. Utku Perktaş ile söyleşisi: Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Utku Perktaş, insanoğlunun biyoçeşitliliği yok eden etkinlikleri nedeniyle Covid–19 benzeri hastalıklar ve yeni virüslerin ortaya çıktığını söyledi.

 • ‘Terzi Fikri’nin oğlu Naci Sönmez: HDP bölünmemenin garantisidir
  ‘Terzi Fikri’nin oğlu Naci Sönmez: HDP bölünmemenin garantisidir

  SEÇTİKLERİMİZ- Serkan Alan’ın Naci Sönmez ile söyleşisi: HDP’nin 4. Olağan Kongresi sonrası belirlenen yeni MYK’da Ekoloji Komisyonu'ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Naci Sönmez oldu. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nde uzun yıllardır sözcülük yapan Sönmez, HDP’de görev almasının gerekçelerini anlattı.

 • Moskova Bozgunu
  Moskova Bozgunu

  Ragıp DURAN Artı Gerçek için yazdı: İdlib'de uğradığı askeri bozgunun ardından Erdoğan Moskova'da diplomatik bozguna uğradı. İki gün önce asarım keserim diye gürleyen komutan dönüşte 'Elhamdülillah ateş-kes sağladık' dedi.

 • ‘İdlib Başkomutanlık Muharebesi’ ve üç maddelik çıktı!
  ‘İdlib Başkomutanlık Muharebesi’ ve üç maddelik çıktı!

  SEÇTİKLERİMİZ – Fehim TAŞTEKİN Duvar için yazdı: Ateşin kesilmesini değil terör örgütlerine karşı ateşin sürmesini temin eden mutabakat, Suriye ordusunun kazandığı ve M-4 açılırsa kazanacağı 12 kilometrelik güvenli koridorla birlikte yeni bir statüko oluşturuyor. Bu da geçici.

 • Ele geçirmelik devlet
  Ele geçirmelik devlet

  SEÇTİKLERİMİZ – Selahattin DEMİRTAŞ Yeni Yaşam için yazdı: Şimdi, hazır Erdoğan millete bir iyilik (!) yapıp bu devleti çökertmişken geçmişle cesurca yüzleşip devleti yeniden ama demokratik ilkelere uygun bir şekilde kurmak ve herkesin devleti yapmak için ortaya bir fırsat çıkmıştır.

 • Bu ateş Türkiye'yi ‘vekil devlet’ yapar
  Bu ateş Türkiye'yi ‘vekil devlet’ yapar

  SEÇTİKLERİMİZ-Fehim TAŞTEKİN Duvar için yazdı: Yaklaşan ikili zirveden yeni bir kural dizini çıkar mı? Yoksa savaş uluslararası aktörleri içine çekecek şekilde daha da çetrefilleşir mi? İkili ilişkiler hâlâ fren vazifesi görüyor. Taraflardan biri ilişkileri yakmayı göze aldığı takdirde diğerinin kendisini tutmasını gerektirecek bir durum kalmıyor.

 • AKP yarına zehirli tohumlar döküyor
  AKP yarına zehirli tohumlar döküyor

  SEÇTİKLERİMİZ - İrfan AKTAN Duvar için yazdı:Mülteci düşmanlığıyla görünür olan yeni ırkçı dalganın yakın gelecekte Türkiye siyasetini, siyasi partilerin program ve politikalarını kökten belirleyecek düzeye yükselme potansiyeli taşıdığını görmemek için en azından siyaset ve sosyolojiden bihaber olmak gerekir.

 • Ayrımcılık bir sistem sorunudur
  Ayrımcılık bir sistem sorunudur

  SEÇTİKLERİMİZ- Selahattin DEMİRTAŞ Yeni Yaşam için yazdı:AKP ile birlikte ağırlıklı olarak din sosuna bulanmış bir milliyetçilikle beraber uygulamaya konuldu. Ders müfredatına kadar yansıyan ayrımcı ruh ve anlayış minik zihinleri zehirlemeye, ötekine karşı kin besleyecek boyutlara taşımaya devam ediyor.

 • Yüze vurur ifadesi...
  Yüze vurur ifadesi...

  SEÇTİKLERİMİZ - Kemal CAN Duvar için yazdı: Erdoğan’ın ister uluslararası zeminlerde, ister muhalefet tarafından isterse kazayla da olsa medyadan gelen sorulara en yüksek perdeden cevaplar (karşıklıklar) verebildiğini çok gördük.

 • İdlib: Türkiye’nin niyeti radikalleri sindirip alanı kontrol etmek mi?
  İdlib: Türkiye’nin niyeti radikalleri sindirip alanı kontrol etmek mi?

  SEÇTİKLERİMİZ – Fehim TAŞTEKİN Al-Monıtor için yazı:Akar’ın açıklamasından Türkiye’nin doğrudan savaşı göze aldığı ve artık belli noktaları tutmak yerine alan hâkimiyetine yöneleceği sonucu da çıkabilir. Bu da başıbozuk vekil güçler ya da kendi gündemleri baskın gelen İslamcı grupların rolünü geriletip daha fazla asker sahaya sürmeyi gerektirir.

 • Sona yaklaşırken: 9 Soruda Gezi Parkı davası
  Sona yaklaşırken: 9 Soruda Gezi Parkı davası

  SEÇTİKLERİMİZ - Canan COŞKUN Diken için yazdı: 18 Şubat Salı günü Silivri Cezaevi yerleşkesindeki duruşma salonunda yapılacak yedinci duruşmada mahkeme, yargılananlara esas savunmalarını soracak. Mahkemenin kısa bir süre içinde hükmü açıklaması bekleniyor.

 • ‘Siyasi manevra’ olarak yakmak
  ‘Siyasi manevra’ olarak yakmak

  SEÇTİKLERİMİZ - İnci HEKİMOĞLU Artı gerçek için yazdı: İnsan hayatının yazar kasa kadar değer görmediği zifiri karanlık bir zamanın içindeyiz.

 • Küresel kapitalizm ve Çin olmadan asla!
  Küresel kapitalizm ve Çin olmadan asla!

  SEÇTİKLERİMİZ - İlhan UZGEL Duvar için yazdı: Çin’in entegrasyonu kapitalizmi girebileceği çok daha büyük ve derin bir krizden kurtarırken, Çin’in kendisi sorun olmaya başladı. ABD siyasetinin bundan sonraki süreci, Çin’i kapitalist sisteme entegre eden ama küresel siyasete uyumlu davranan bir ülke haline getirmek.

 • Ateş bizi çağırıyor
  Ateş bizi çağırıyor

  SEÇTİKLERİMİZ – Fehim TAŞTEKİN Duvar için yazdı: Amerikan güvencesiyle Türkiye, Rusya ile ortaklığı bitirip tek taraflı hamlelerini büyütebilir mi? Deklarasyonlar bu yönde. Ancak bu tür bir seçeneğin yüzleşmekten kaçınamayacağı caydırıcı gerçeklik kâbus gibi aynada beliriyor.

 • Barış, demokrasi ve sınıf mücadelesi
  Barış, demokrasi ve sınıf mücadelesi

  SEÇTİKLERİMİZ – Ertuğrul KÜRKÇÜ Yeni Yaşam için yazdı: Barış ve demokrasi mücadelesinin önümüzdeki dönemde her zamankinden daha çok bir sınıf mücadelesi halini alması kaçınılmaz.

 • Uyanık, inatçı, kapsayıcı olalım, örgütlü olalım
  Uyanık, inatçı, kapsayıcı olalım, örgütlü olalım

  SEÇTİKLERİMİZ - İrfan AKTAN’nın 1+1 Forum’daki Mutlu ÖZTÜRK ile söyleşisi: 13 Ekim’de gözaltına alındı, ardından tutuklandı, üç buçuk aydır cezaevinde. İsnat edilen suç “savaşa hayır, barış hemen şimdi” sloganı atmak, dahası “kaldırımda beklemek”. İlk duruşması 21 Şubat’ta. HDP Şişli İlçe Başkanı Mutlu Öztürk’e bağlanıyoruz.

Popüler Haberler