Haber
 • Harvey: Neo-liberalizm neo-faşizmin istismarına açık kitle tabanı yaratıyor
  Harvey: Neo-liberalizm neo-faşizmin istismarına açık kitle tabanı yaratıyor

  David Harvey: “Neo-liberal proje hala hayatta ve iyi durumda. Sorun şu ki, neo-liberalizm artık kitlelerin rızasını aramıyor. Meşruiyetini kaybetti. [Daha önce] neo-liberalizmin devlet otoriterliği ile bir ittifak içine girmeden hayatta kalamayacağını işaret etmiştim. Şimdi neo-faşizmle bir ittifak yolunda ilerliyor.”

 • Akın’ın Red belgeseline Beyrut’ta yoğun ilgi
  Akın’ın Red belgeseline Beyrut’ta yoğun ilgi

  Yönetmenliğini Kadir Akın’ın yaptığı Red belgeselinin Beyrut’taki ilk gösterimi Lübnanlı Ermeni halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı. HDP Milletvekili Garo Paylan da gösterime katılarak ayakta alkışlanan bir konuşma yaptı.

 • Samsun Makro Market işçileri: ‘Hakkımızı sadece direnerek alabiliriz’
  Samsun Makro Market işçileri: ‘Hakkımızı sadece direnerek alabiliriz’

  Direnişçi Makro Market işçileri: “Biz direnişimiz kazanımla sonuçlanana kadar mücadele edeceğiz, kazandıktan sonra ise direnen herkesin yanında olacağız. Ve insanların bizim durumumuza düşmemesi için bilgilendireceğiz. Direnişimizin Samsun’daki diğer direnişlere de örnek olmasını istiyoruz.”

 • Çepni: İktidarın ‘çevreci’ söylemi yandaş sermayeyi büyütme amaçlı
  Çepni: İktidarın ‘çevreci’ söylemi yandaş sermayeyi büyütme amaçlı

  HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni: “Karşı karşıya olduğumuz ekolojik kriz, fi tarihinde kopacak bir kıyametin teorisi değil, her gün başımıza gelen şeydir. Sağlıksız beslenme, açlık, temiz bir havaya sahip olamama, stres, aşırı çalışma vb. bütün bunlar bize her an kıyamet yaşatıyor.”

 • SYKP’den Flormar işçilerine dayanışma ziyareti
  SYKP’den Flormar işçilerine dayanışma ziyareti

  “Flormar İşçileri Bu Kışı Yalnız Geçirmeyecek” şiarıyla bir dayanışma kampanyası düzenleyen SYKP, İstanbul, Ankara, Kocaeli ve İzmir’den gelen parti üyelerinin katılımıyla Flormar direnişçilerini ziyaret etti. Kampanya ile toplanan maddi ve ayni dayanışmalar direnişçi işçilere teslim edildi.

 • İZBAN grevinde kaybeden kim?
  İZBAN grevinde kaybeden kim?

  ERKİN BAŞER yazdı: “Peki işçiye yoksulluk reva mı? Üstelik işveren teklifini 250 TL artırsa anlaşma yapılacak. Sanki özel işletme. Bizim vergilerimizle sermayesi oluşturulmuş, kamu hizmeti veren ulaştırma kurumu. İZBAN her bir yolcudan 70 kuruş kâr elde ediyor. Sanki özel işletme.”

 • Bekâret testi şiddeti ve piyasada kanayan kadınlık!
  Bekâret testi şiddeti ve piyasada kanayan kadınlık!

  GÜLCE FITZEK yazdı: “Tarih boyu bütün o pencerelerden sergilenen, uzun, kanlı beyaz çarşafların utancı adına, biz kadınlar, vajinamızdan akan ya da akmayan kanların hesabını kimseye vermeyeceğiz. Konu eğer kanamaksa, biz zaten her ay, iyi ki, kanıyoruz.”

 • Flormar işçisi bütün işçiler, bütün sendikalar için de direniyor
  Flormar işçisi bütün işçiler, bütün sendikalar için de direniyor

  Petrol-İş Gebze Şubesi Başkan Yardımcısı Şivan Kırmızıçiçek: “Bizler bu ülkenin vatandaşıyız. Yetkililer buradaki birlikteliği dağıtmaya çalışmak yerine, sorunu çözmek için çabalasınlar. Devletin kendi vatandaşları arasında ayrım yapmaması gerekir. Ama burada devlet açıkça taraf tutuyor, açıkça işverenin yanında saf tutuyor.”

 • Zapatistalar 25. yaşında, halen genç
  Zapatistalar 25. yaşında, halen genç

  MUSTAFA KEMAL ERSÖZ yazdı: “Zapatistalar, uzun yirmi beş yılın ardından pek çok başarısızlık, yenilgi, geri düşme, geri çekilmeye rağmen salyangoz yürüyüşünü sürdürdüler. Hep genç kalmayı başararak Meksika halkları üzerinde ve solda, hem Meksika'da hem de uluslararası alanda büyük bir etki yaratmayı başardılar.”

 • Flormar Direnişi neden/nasıl simgeleşti?
  Flormar Direnişi neden/nasıl simgeleşti?

  TUNCAY YILMAZ yazdı: “Bugün Flormar işçilerinin mücadelelerinin başarıyla sonuçlanması sadece Flormar fabrikasında çalışan işçiler için değil, halen devam etmekte olan, hazırlıkları süren ya da henüz ortaya çıkmasa da potansiyel olarak ülkenin dört bir yanında mayalanan bütün işçi direnişleri için ön açıcı olacaktır.”

 • Sendikanın eylem kararı işçinin haklarının alınmasıyla sonuçlandı
  Sendikanın eylem kararı işçinin haklarının alınmasıyla sonuçlandı

  Zeytinburnu Yedi Mavi şantiyesi işçisi Hasan Oğuz’un 3 aylık maaşının ödenmemesi nedeniyle Dev Yapı-İş şantiye önünde basın açıklaması yapma kararı aldı. Eylem kararı patronun, Oğuz’un tüm alacaklarını ödemesini sağladı. Bunun üzerine Oğuz “Ancak örgütlü olarak, sendikayla birlikte hareket ederek haklarımızı savunabiliriz” dedi.

 • Ekoloji örgütleri: Doğa ve toplumu esas alan bir belediyecilik istiyoruz
  Ekoloji örgütleri: Doğa ve toplumu esas alan bir belediyecilik istiyoruz

  Diyarbakır’da yapılan Yerel Yönetimler için Ekoloji Buluşması Sonuç Bildirgesi yayımlandı. Bildirge’de “İnsan haklarından olan kent hakkının tanındığı, cinsiyetçi, mülkiyet merkezli kentleşme yerine, ucuz, sağlıklı, iklimi, doğayı ve barınma hakkını gözeten kentleşmeyi talep ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

 • Hatimoğulları: Bu faşizm değil de nedir?
  Hatimoğulları: Bu faşizm değil de nedir?

  HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları'nın Meclis’te yaptığı konuşmadan: “TÜSİAD ‘OHAL kalksın’ diye rapor yayınladığında: ‘Biz sizler için OHAL’i tutuyoruz’ diyorlardı. ‘OHAL olmasaydı işçiler greve giderlerdi ve sizin başınıza bela olurlardı’ diye TÜSİAD’ı ikna etmeye çalıştınız. Bu faşizm değil de nedir?”

Popüler Haberler