Haber
 • Samandağ Evvel Temmuz Festivali’nde polis bir kez daha saldırdı: 8 gözaltı var
  Samandağ Evvel Temmuz Festivali’nde polis bir kez daha saldırdı: 8 gözaltı var

  Evvel Temmuz Festivalinde dün akşam Polisin gerçekleştirdiği saldırının protesto edildiği basın açıklamasının ardından Polis bir kez daha saldırıp 8 devrimciyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında SYKP PM üyeleri Talat Oruç ve Mert Arslanyürek de var. SYKP Eş Başkanı Yüce, “Baskılar ve saldırılar halkın festivalini engelleyemeyecek” dedi.

 • SYKP PM: 'Faşizmle müzakere değil mücadele edilir'
  SYKP PM: 'Faşizmle müzakere değil mücadele edilir'

  SYKP PM Sonuç Bildirisi’nde, 23 Haziranda sendeleyen AKP-MHP Bloku’nun iktidar katından indirilmesi için mücadele edileceği vurgulanırken, aynı zamanda CHP’nin yığınları düzen içi çözümlerin dayanağı yapma girişimlerine karşı, sosyal bir demokratik cumhuriyet hedefiyle üçüncü yol siyasetinin kararlı savunucusu olunacağının altı çizildi.

 • Evvel Temmuz Festivali: Binlerce yıllık gelenek yaşatılıyor
  Evvel Temmuz Festivali: Binlerce yıllık gelenek yaşatılıyor

  SEÇTİKLERİMİZ – TÜLAY HATİMOĞULLARI Duvar’a yazdı: Tammuz, doğanın çiçeklenmesi, çiçeklerin tohuma dönüşmesi ve doğanın kendini yeniden üretmesi/canlanmasıyla özdeşleştirilir. Tammuz (Temmuz) bereketli hasat dönemidir aynı zamanda.

 • Avrupa'ya genç göçü: Türkiye gençler için distopyaya mı dönüştü?
  Avrupa'ya genç göçü: Türkiye gençler için distopyaya mı dönüştü?

  Son yıllarda Türkiye’deki siyasi ve ekonomik koşulların ağırlaşması sonucunda genç kuşaktan Avrupa ülkelerine önemli oranda bir göç dalgası yaşanıyor. 2018’de Türkiye’den göç edenlerin sayısı önceki yıla göre yüzde 42,5 oranında arttı. Gençlerin neden ülkelerini terk edip Avrupa’da yaşamak istediğini öğrenmek için mikrofonu gençlere tuttuk.

 • Faşizme karşı mücadelede iki taktik
  Faşizme karşı mücadelede iki taktik

  TUNCAY YILMAZ yazdı: “Bir yandan faşizmi istemeyen düzen içi güçlerle birlikte anti-faşist mücadele vereceğiz, aynı zamanda ve bu mücadelenin içerisinde kitlelere gerçek kurtuluşun ancak demokratik ve sosyal bir cumhuriyette, sosyalizmde olduğunu anlatacağız.”

 • Madalyonun iki yüzü: Nafaka ve Kıdem tazminatı-1
  Madalyonun iki yüzü: Nafaka ve Kıdem tazminatı-1

  NEVRA AKDEMİR yazdı: “Erkekler evlilik denilen kurumdan son derece yüksek şekilde faydalanıyorlarken kadınlar toplumsal hayatın ve ekonomi politik yapıların tüm eşitsizliklerini bu kurumun ilişkileri altında daha büyük oranda yaşıyor. Bu yüzden kadınlar erkeklerden alacaklıdır.”

 • SYKP: İstanbul’da kaybeden faşist blok merkezi iktidarı da kaybetme sürecine girer
  SYKP: İstanbul’da kaybeden faşist blok merkezi iktidarı da kaybetme sürecine girer

  SYKP’den 23 Haziran açıklaması: “Partimiz, 31 Mart Yerel Seçim yenilgisiyle sarsılan faşist iktidar blokunun, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimleri’nde yaşayacağı olası bir yenilginin, bu ittifakın merkezi iktidar katından inme sürecinin başlangıcı olacağının bilinciyle seçim sürecinde bütün olanaklarını seferber edecektir.”

 • Yaşayan Marksizm’in 4. sayısı çıktı
  Yaşayan Marksizm’in 4. sayısı çıktı

  Derginin sunuş yazısında “Yayınımız, yeniden kuruluş paradigması çerçevesinde, ucu açık tartışmaları, forum içeriklerini, güncel Marksizm çevirilerini içerecek ve sınıfın yeniden kuruluşuna, modern iktidar perspektifine, güncele dair oylumlu yazıların da yer alacağı bir biçimde kurgulandı ve kurgulanacak” deniyor.

 • Yeşilırmak Çevre Platformu’nun HES ile mücadelesi
  Yeşilırmak Çevre Platformu’nun HES ile mücadelesi

  YEŞÇEP Sözcüsü Fazlı Kuru ile SİYASET Dergisinin yaptığı röportaj: “Sermaye, her krize girdiğinde tarıma, doğadaki suya, suyun aktığı dağa, ormana, yeraltındaki sulara, pınarlara daha fazla saldırıyor. Sınıfsal bir duruş ve net bir antikapitalist perspektifle bu saldırılara karşı koyabiliriz.”

 • Faşizmin dengesini bozduk, itelim ki, düşsün!
  Faşizmin dengesini bozduk, itelim ki, düşsün!

  MAHİR SAYIN yazdı: "Mesele sadece rantlar meselesi değildir. Merkezi iktidarın elde olması bu konuda bir dengeleme imkanını faşist bloka yine de sunmaktadır. Ama 17 yıldır sürdürülmekte olan bir mit, yenilmezlik miti yıkılmıştır; ilk kez AKP ciddi anlamda seçim kaybetmektedir."

 • 31 Mart: Rejimin kırılgan dengesini çatlatmak için istisnai bir fırsat
  31 Mart: Rejimin kırılgan dengesini çatlatmak için istisnai bir fırsat

  • ERTUĞRUL KÜRKÇÜ Siyaset Dergisi için yazdı: “‘Başkanlık rejimi inşası’ karşısındaki başlıca özne ve direnç odağı, evden eve, camiadan camiaya, aileden aileye, yöreden yöreye, mahalleden mahalleye kendisini için için sürdüren ve yayılmaya devam eden ‘Gezi’ ve ‘Berxwedan’ tarzlarının bir bakıma kendiliğinden iç içe geçmiş halidir.”

 • AKP ve MHP tabanına ulaşmalıyız!
  AKP ve MHP tabanına ulaşmalıyız!

  TUNCAY YILMAZ yazdı: “Her ne kadar faşist blok yaklaşık yüzde 50’lik bir kitleyi şimdiye kadar manipüle etmeyi başarsa da bunların maksimum yüzde 25-30’luk bir kesiminin kemik destekçi olduğunu kendileri de kabul ediyor. Öyleyse sorun, geri kalan yüzde 20-25’lik kesimi faşist bloktan kopartmanın yollarını bulmakta ve zorlamaktadır.”

 • Nurşat Yeşil: Dersim halkı kayyumu göndermekte kararlı
  Nurşat Yeşil: Dersim halkı kayyumu göndermekte kararlı

  HDP Dersim Belediye Eş Başkan adayı Nurşat Yeşil: “Yapacağımız her çalışma halkın onayı alındıktan sonra hayata geçirilecek. Doğaya saygılı, çevreyi koruyan, kadın özgürlükçü bir belediyecilik anlayışı ile hareket edeceğiz. Genç, yaşlı, kadın, engelli dostu bir belediye olacağız.”

 • SYKP Emek Konferansı düzenliyor
  SYKP Emek Konferansı düzenliyor

  SYKP Eş Başkanı Cavit Uğur: “Seçimlerle sınırlı kalmayan taban ittifaklarına ihtiyacımız var. Demokrasi ve ekmek istiyoruz. Hem de acil!”

 • Bilgen: Cumhur İttifakı’nın hesapları ters döndü, Kars halkı HDP’yi istiyor
  Bilgen: Cumhur İttifakı’nın hesapları ters döndü, Kars halkı HDP’yi istiyor

  HDP Kars Belediye Eş Başkan adayı Bilgen: “AKP’nin çekilmesinden sonra hesaplar ters döndü. Onlar Ankara’da karar verildiği gibi, AKP seçmeninin topyekün MHP’ye oy vereceğini, yani 2+2’nin 4 edeceğini sandılar. Ama tam tersine iki gündür şehirde bize olan ilgi, bürolarımıza ziyaret akını, sesli araçlarımıza gösterilen ilgi son derece yükseldi.”

 • Faşist kurumsallaşmaya bir çelme olarak yerel seçimler
  Faşist kurumsallaşmaya bir çelme olarak yerel seçimler

  MAHİR SAYIN yazdı: “Kendimizin doğrudan kazanma olanağının olmadığı yerde ana meselemiz AKP’ye kaybettirmek ise, onun karşısındaki güçlerin kazanmasıyla bunun mümkün olabileceğini kabul etmemiz ve taktiklerimizi de buna göre ayarlamamız gerekir. Bunun açık ifadesi AKP’nin karşısında olan güçlerin kazanmasına uygun taktiklerle davranmaktır.”

Popüler Haberler