Haber
 • Hocam, bırak dağınık kalsın (II)
  Hocam, bırak dağınık kalsın (II)

  MEHMET ALİ AYAN yazdı: “Şimdi, artık bu zıvanadan çıkmış ‘gelişme’yi durdurup başka bir gelişme ve yaşama biçimi kurgulamak ve kurmaya da girişmek gerek. ‘Büyük insanlığın’ sömürü ve sefaletten, onların yanı sıra her türlü tahakküm, bağımlılık, ayrımcılık ve aşağılanmadan kurtuluşu için!”

 • Sarıtaş: Emeklilik geliri kamusal bir haktır, bireyselleştirilemez!
  Sarıtaş: Emeklilik geliri kamusal bir haktır, bireyselleştirilemez!

  “Sermayeyi BES’lemek: Bireysel Emeklilik Sistemi ve Emekliliğin Finansallaşması” adlı kitabın yazarı akademisyen Serap Sarıtaş ile Yeni1Mecra’dan Halit Elçi’nin yaptığı röportajı sunuyoruz. Sarıtaş otomatik BES’in Türkiye’deki ve dünyadaki uygulanışı, emekçiler için ne anlama geldiği, emeklilik hakkının kamusallığının önemi üzerinde duruyor.

 • Temelli: ‘Kayyımlar ekonomik sömürünün bir parçasıdır’
  Temelli: ‘Kayyımlar ekonomik sömürünün bir parçasıdır’

  HDP, “Ekonomik Kriz, Bütçe ve Seçeneklerimiz” başlıklı bir ekonomi konferansı düzenledi. Konferansın açılış konuşmasını HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli yaptı. Ankara'da yapılan konferansta konuşan Temelli “Kürt meselenin çözümsüzlüğünde iktisadi şiddeti de görmek zorundayız. Kayyımsız yapamamalarının bir diğer nedeni de budur” dedi.

 • Ekoloji Politik Konferans Sonuç Bildirisi yayımlandı: “Gezegeni ve insanlığı korumak istiyorsak onu kapitalizmden kurtarmalıyız”
  Ekoloji Politik Konferans Sonuç Bildirisi yayımlandı: “Gezegeni ve insanlığı korumak istiyorsak onu kapitalizmden kurtarmalıyız”

  Türkiye ve Dünya ekoloji hareketlerinin temsilcilerinin katılımıyla İstanbul’da toplanan Ekoloji Politik Konferans’ın Sonuç Bildirisi yayımlandı: “Birlikte hareket etmeye, Konferansın önümüze koyduğu bütün görevleri ve önerileri geliştirmeye, tartışmaya, örgütlü olduğumuz alanlara taşımaya ve mücadelenin içinde sınamaya devam edeceğiz.”

 • Hocam, bırak dağınık kalsın (I)
  Hocam, bırak dağınık kalsın (I)

  MEHMET ALİ AYAN yazdı: “Osmanlı zabitan ve münevveranı olarak, onların derdi davası halkı değil mülkü kurtarmaktı. Hedefe ulaştıktan sonra bütün güç ve enerjilerini o mülk üzerinde, hem iktisadi olarak hem de iktisat dışı zor yoluyla, sermaye birikimini hızlandırıp kapitalist bir yapı kurmaya verdiler.”

 • Lübnan’da Ordu göstericilere müdahale ediyor
  Lübnan’da Ordu göstericilere müdahale ediyor

  Lübnan’daki halk hareketine bugüne kadar müdahalede bulunmayan Lübnan Ordusu, bu sabah itibariyle göstericileri gözaltına almaya ve kapatılan yolları kontrol altına almaya başladı.

 • İş işten geçmeden
  İş işten geçmeden

  MAHİR SAYIN yazdı: “Komünistler faşizmin iktidara gelmesiyle deşifre olmasının bir olacağı ham hayalini besleyerek, sınıfı içerden kuşatan sosyal demokrasinin alt edilmesinin bütün süreçler açısından asıl meseleyi oluşturduğunu savunarak düşmana, karşı devrime dolaylı değil doğrudan hizmet hatasını bir kez daha işlememelidirler.”

 • ‘Lübnan halk hareketini ekonomik sıkıntılar ve yolsuzluklar tetikledi’
  ‘Lübnan halk hareketini ekonomik sıkıntılar ve yolsuzluklar tetikledi’

  Bereket Kar: “Lübnan toplumunun her kesiminden insan bu hareketin kitlesini oluşturuyor. Hristiyanından Şiisine, Dürzisinden Sünnisine, Alevisine kadar her inançtan insanlar omuz omuza ayaklanmaya katıldı. Lübnanlı yurtseverler, laikliği ve demokrasiyi savunanlar, özgürlükçüler, komünistler bu işin en başından beri içinde ve en önünde oldular.”

 • Seyahat, dikenli telden öteye
  Seyahat, dikenli telden öteye

  Lübnan’daki halk ayaklanmasının genç liderlerinden Hagop Köşgeryan’ın yazısı: "İçimizdeki acının sesi bize dedi ki, artık siz yolcular değilsiniz, siz devrimcisiniz ve bu yolculuğun adı devrimdir."

 • Lübnan’da yeni bir dönem başlıyor
  Lübnan’da yeni bir dönem başlıyor

  ALEX KÖŞGERYAN yazdı: “17 Ekim’den sonrası 17 Ekim öncesine benzemeyecek. İktidara gelen kim olursa olsun bilmeli ki, Lübnan halkı artık eski mezhepçilik ve ümmetçilik yöntemleriyle yönetilemez.”

 • SYKP’den DİSK/Genel-İş’e kutlama ziyareti
  SYKP’den DİSK/Genel-İş’e kutlama ziyareti

  Geçtiğimiz haftalarda 17. Genel Kurulu'nu yapan DİSK/Genel-İş'in yeniden seçilen yönetimi ve Genel Başkan Remzi Çalışkan’ı kutlamak, sendikaya çalışmalarında başarılar dilemek üzere SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur ve bir SYKP heyeti Genel-İş'i ziyaret etti.

 • Kubilay: İktidar yeni bir siyasi darbe hazırlığı içinde
  Kubilay: İktidar yeni bir siyasi darbe hazırlığı içinde

  HDP Sözcüsü Günay Kubilay HDP’li üç büyük ilin belediye başkanlarının görevden alınmasını KayyımGate olarak niteledi. Kubilay, kayyımların hediye adı altında verdiği rüşvetlerin Soylu tarafından itiraf edildiğini söyleyerek, Erdoğan’a “136 bin liralık hediye aldınız mı?” diye sordu.

Popüler Haberler