Haberler – Gençlik
 • 33 düş yolcusu için adalet haftası
  33 düş yolcusu için adalet haftası

  Suruç Katliamı'nda hayatını kaybeden 33 genç, katliamın 5. yılında "adalet haftası" ile anılacak. 10 Temmuz'dan itibaren "adalet yürüyüşü", "adalet zinciri" ve "adalet kürsüsü" gibi başlıklarla 33 düş yolcusu ile ilgili adalet talebi dile getirilecek

 • ‘ODTÜ bir avuç atanmışa, öğrenci düşmanına ait değildir’
  ‘ODTÜ bir avuç atanmışa, öğrenci düşmanına ait değildir’

  30 öğrenci topluluğu ortak bir açıklama yayımlayarak atanmış ODTÜ Rektörü Mustafa Verşan’ın üniversitedeki uygulamalarını sert bir dille eleştirdi. Açıklamada atanmış ODTÜ yönetim için “iktidar yalakalığından aldığı destekle bu okulun bir avuç atanmışa, öğrenci düşmanına ait olduğunu zannetme gafletine düşüyor” değerlendirmesi yapıldı.

 • YKS’ye girecek öğrencilerin alacağı korona önlemleri
  YKS’ye girecek öğrencilerin alacağı korona önlemleri

  2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS’ye) girecek öğrenciler koronavirüs salgınının kaygısı içinde. İstanbul Rumeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdür Vekili Ayşe Tanşu YKS’ye girecek öğrenciler için koronavirüsten korunma önlemleri hakkında bilgiler verdi.

 • Kovid-19'lu öğrenciler izole salonda soruları yanıtladı
  Kovid-19'lu öğrenciler izole salonda soruları yanıtladı

  Türkiye’nin dört bir yanındaki 1.6 milyon öğrenci LGS’de, (Liselere Geçiş Sistemi) ter döküyor. Salgının gölgesinde düzenlenen sınava, Kovid-19 tanısı konan öğrenciler ise ambulaslarla götürüldükleri izole salonlarda girdi.

 • Baskılar Sökmeyecek Gençlik Kazanacak
  Baskılar Sökmeyecek Gençlik Kazanacak

  Ankara Kızılay’da Yüksel Caddesi üzerinde yürürken, polisin Genel Bilgi Taraması (GBT) uygulaması nedeniyle durdurulan ve sonrasında “bekle, seninle konuşmaya gelecekler” denilerek alı konulmak istenen HDK Gençlik Meclisi Üyesi Tunahan Gözlügöl, yaşadıklarına ilişkin basın toplantısı düzenlendi.

 • Genç işsizlik de umutsuzluk da artıyor
  Genç işsizlik de umutsuzluk da artıyor

  Türkiye'de her dört gençten biri işsiz. 1 milyon 156 bin genç okurken çalışmak zorunda kaldı. Bir yıldan fazla süredir iş arayan 15-24 yaş arası genç sayısı, son 2 yılda 74 binden 183 bine yükseldi.

 • 19 Mayıs raporu: Gençlerin yüzde 25’i işsiz
  19 Mayıs raporu: Gençlerin yüzde 25’i işsiz

  CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle rapor hazırladı. Rapora göre gençlerin yüzde 25’i işsizken, çalışanların da yüzde 50’si kazancından memnun değil.

 • Özel yurtlardan öğrencilere ‘korona tarifesi’
  Özel yurtlardan öğrencilere ‘korona tarifesi’

  Koronavirüs sebebiyle özel yurtlarda kalırken ailelerinin yanına dönmek zorunda kalan öğrencilere özel yurtlardan ‘korona tarifesi’: hem sözleşme süresinin sonuna kadarki tüm ücreti istiyorlar, hem de yurtta kalan eşyaları vermek için ücretin yüzde 30’unu alma şartı koşuyorlar.

 • KYK korona günlerinde öğrencilerin kredilerini kesti
  KYK korona günlerinde öğrencilerin kredilerini kesti

  Ankara’da öğrencilerin 4 Mart günü Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) binası önünde yaptığı, borçlarının silinmesi, ücretsiz barınma, beslenme, ulaşım taleplerini dile getirdikleri “Biz Geleceğiz İnsanca Yaşamak İstiyoruz” eyleminde gözaltına alınan 10 öğrencinin bursu/kredisi kesildi.

 • 16 Mart 1978: 7 devrimci öğrenci alçakça katledildi
  16 Mart 1978: 7 devrimci öğrenci alçakça katledildi

  7 devrimci öğrencinin hayatını kaybettiği 16 Mart Beyazıt Katliamı’nın üzerinden 42 yıl geçti. Katliamla ilgili dava apaçık biçimde devlet eliyle zaman aşımına uğratıldı. Katliamın faillerinden hiçbiri tutuklanmadı.

 • Öğrenciler çalışamadan geçinemiyor
  Öğrenciler çalışamadan geçinemiyor

  KYK burslarına dair eylem yapan Ankara Üniversitesi öğrencileri, ekonomik kriz nedeniyle okul dışında bir işte çalışmak zorunda kaldıklarını belirterek, temel ihtiyaçlara bütçe bulamadıklarını söyledi.

 • Öğrencilerin ‘İnsanca Yaşam’ talebine ‘ters kelepçe’
  Öğrencilerin ‘İnsanca Yaşam’ talebine ‘ters kelepçe’

  Ankara'da KYK burslarının kesilmesi ve açılan soruşturmalara karşı önceki gün Kredi Yurtlar Kurumu merkez binası önünde eylem yapmak isteyen öğrenciler polis şiddetiyle gözaltına alındı. Şiddet gözaltında da sürdü. SiyasiHaber’e konuşan gençler ‘ters kelepçe’ işkencesine maruz kaldıklarını anlattı.

 • Öğrencilerin ‘İnsanca yaşam’ eyleminde 30 gözaltı
  Öğrencilerin ‘İnsanca yaşam’ eyleminde 30 gözaltı

  Ankara'da KYK burslarının kesilmesi ve açılan soruşturmalara karşı Kredi Yurtlar Kurumu merkez binası önünde eylem yapmak isteyen öğrencilere polis müdahale etti. En az 30 öğrencinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Popüler Haberler