Çeviri
 • Mohamad Salah ırkçılık ve İslamofobiyle yüzleşmeye devam ediyor
  Mohamad Salah ırkçılık ve İslamofobiyle yüzleşmeye devam ediyor

  Yasmine Al-Sayyad, The New Yorker’a yazdı: “Salah, küresel bir futbol yıldızından çok daha fazlasını ifade ediyor. O, dünyanın en revaçta ve popüler Müslümanlarından biri ve hatta nadir görülen özelliğiyle belirgin bir Arap geçmişine ve kimliğine sahip biri.” (Çeviri: SiyasiHaber)

 • BM ve WHO raporları: Afrin’de sivil halkın durumu endişe verici
  BM ve WHO raporları: Afrin’de sivil halkın durumu endişe verici

  Afrin’de sivillerin durumuna ilişkin raporlar yayımlayan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Birleşmiş Milletler (BM) sivillere yönelik şiddet, tutuklamalar ve yağmalama olaylarının endişe verici olduğunu açıkladı. WHO raporuna göre 167 bin kişi yerinden edildi. BM Türkiye’yi uluslararası hukukun gereklerini yerine getirmeye çağırdı. (Çeviri: SiyasiHaber)

 • BM uzmanı de Zayas: Venezüella’da insani kriz yok
  BM uzmanı de Zayas: Venezüella’da insani kriz yok

  “Kuşkusuz yiyecek ve diğer bazı mallar yeterince bulunmuyor. Bunun yarattığı bir rahatsızlık da var. Ancak Asya, Afrika ve birçok Amerika ülkelerinin durumunu bilen birisi olarak söylüyorum, Venezüella’da insani krizden söz edilemez.” (Çeviri: SiyasiHaber)

 • Türkiye’nin Afrin operasyonu ile ilgili sık sorulan 6 soru
  Türkiye’nin Afrin operasyonu ile ilgili sık sorulan 6 soru

  “Türkiye ve müttefiki Özgür Suriye Ordusu Afrin’de YPG'ye karşı galip gelirse Suriye’nin kuzeybatısında muhaliflerin elinde bulunan iki bölge (İdlib bölgesi ve 2016’daki “Fırat Kalkanı” operasyonunun ardından Türkiye’nin desteklediği muhalif grupların kontrolüne geçen doğu bölgesi) birbirine bağlanmış olacak.” (The Region - Çeviri: SiyasiHaber)

 • İran sokakları yeniden
  İran sokakları yeniden

  MINA KHANLARZADEH Znet’e yazdı: “Şu anki protesto gösterileri, politikalarını devletin bir tarafının diliyle telaffuz etmiyor. … Bugünkü protesto gösterileriyle (işçi sınıfı), 2009'un Yeşil Hareket’i (orta sınıf) arasında yapılan sosyal sınıf karşılaştırmaları temelsizdir.” (Çeviri: SiyasiHaber)

 • Trump’ın Kudüs kararından sonra 500 Filistinli tutuklandı
  Trump’ın Kudüs kararından sonra 500 Filistinli tutuklandı

  Filistinli Mahpusları Destekleme ve İnsan Hakları Örgütü’nün (ADDAMEER) ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını imzalamasından bu yana İsrail’in yürüttüğü tutuklama ve taciz kampanyasının boyutlarını ortaya koyduğu açıklamayı sunuyoruz. (Çeviri: SiyasiHaber)

 • Libya’da esir ticareti ve NATO’nun günahı…
  Libya’da esir ticareti ve NATO’nun günahı…

  “Bugün Libya’daki mevcut kaos ve yasa tanımazlığa, ülkeyi ve devlet aygıtını yerle bir eden NATO bombardımanları sebep olmuştur. Savaş ülke zenginliklerini ve doğal kaynakları kontrol etmek için savaşan terör çeteleri ve savaş ağalarının sahneye çıkmasına da imkân verdi.” (Çeviri: SiyasiHaber)

 • Anti-emperyalistler DSG ve ABD arasındaki ilişkiyi anlayışla karşılamalı
  Anti-emperyalistler DSG ve ABD arasındaki ilişkiyi anlayışla karşılamalı

  Marcel Cartier’in The Region’daki yazısı: “KÖH ile ABD arasındaki işbirliği halen sürse de, YPG ve YPJ'nin ideolojik inançlarından asla vazgeçmeyeceği konusunda herhangi bir kuşku yok. Washington ancak muhteşem bir fantezinin ürünü olarak, özgürlük hareketinin temel görüşlerinin bir kalemde silinebileceğini düşünebilir.” (Çeviri: SiyasiHaber)

 • Mugabe gitti: Toprak reformuna ne olacak?
  Mugabe gitti: Toprak reformuna ne olacak?

  “Mugabe Batının uyguladığı ekonomik ambargonun asıl sorumlusu olarak görülüyor. Bunda bir gerçeklik payı var ancak gerçeğin tümü değil. 1990’lı yıllarda Mugabe tabandan gelen güçlü bir baskı sonucu toprak reformu yapmıştı. Batının uyguladığı ambargonun asıl nedeni bu…”

 • Kobane Savaşı: İnsanlık karanlığa meydan okuyor
  Kobane Savaşı: İnsanlık karanlığa meydan okuyor

  SEÇTİKLERİMİZ - Gökcan Aydoğan The Region’a yazdı: Kobane'nin her anlamda yeniden inşası, IŞİD’in Kobane'de aldığı yenilgi gibi önemli ve sembolik bir anlam taşıyor. Kobane savunması hayatta kalmak anlamına geliyorken, Kobane'nin yeniden inşası geleceğe doğru niteliksel bir sıçramayı temsil ediyor." (Çeviri: SiyasiHaber)

 • Weinstein tek ünlü tacizci değil
  Weinstein tek ünlü tacizci değil

  Gazeteci ve yazar Beth Winegarner, medium.com sitesinde kaleme aldığı yazıda adı kadın ve çocuk taciziyle anılan ünlülerin listesini paylaştı. Winegarner’ın listesinde sinema ve televizyon dünyasından çok sayıda tanınmış isim yer alıyor. Bunlardan bazıları: Woody Allen, Nicolas Cage, Kevin Costner, Johnny Depp, Oliver Stone, Donald Trump…

 • Kerkük’te ne oldu? Suçlu kim?
  Kerkük’te ne oldu? Suçlu kim?

  The Region: “KYB, KDP’nin daha güçlü ve daha gelişmiş bir ordunun emrindeki güçlere karşı duyarsız kaldığını iddia ederken KDP KYB’yi ihanetle suçladı. Fakat KDP’nin de son gelişmelerde kısmen sorumluluğu var. İktidarını koruma konusunda bu kadar takıntılı olmasaydı, işler muhtemelen farklı yürürdü.”

 • Zağros Bölgesi modern insanın ilk ortaya çıktığı yer olabilir
  Zağros Bölgesi modern insanın ilk ortaya çıktığı yer olabilir

  İran’da 2010’dan bu yana yürütülen arkeolojik çalışmalarda önemli buluntulara ulaşıldı. The Region’da yayımlanan habere göre kazılarda elde edilen veriler İran’da, ‘insan’ın kuzeni olarak bilinen Neandertaller tarafından kullanılan taş aletlerle modern insanın kullandığı aletlerin bir arada bulunduğunu gösteriyor.

 • BM Barış Gücü askerleri Afrika’da tecavüz suçu işliyor
  BM Barış Gücü askerleri Afrika’da tecavüz suçu işliyor

  Associated Press (AP) BM Barış Gücü askerleri tarafından işlenen tecavüz suçları ile ilgili yaptığı araştırmanın sonuçlarını yayınladı. AP’ye konuşan Peter Gallo’ya göre “BM sistemi bu suçların faillerini koruyor. Koruması gereken insanları istismar ediyor ve istismar edilmelerinde suç ortaklığı yapıyor.” (Çeviri: SiyasiHaber)

 • ABD’nin Ruanda Soykırımındaki gizli rolü
  ABD’nin Ruanda Soykırımındaki gizli rolü

  The Guardian 1994 yılında yaşanan ve tarihin en büyük soykırımlarından biri olan Ruanda Soykırımındaki Amerika’nın gizli rolünü yazdı. Habere göre ABD Uganda’daki çıkarları için terörün ve etnik nefretin yayılmasına göz yumdu. (Çeviri: SiyasiHaber)

 • Sartre, Avrupalı aydınlar ve Siyonizm
  Sartre, Avrupalı aydınlar ve Siyonizm

  JOSEPH MASSAD - “Bu Avrupalı aydınlar İsrailli yerleşimcilerin kolonilerine zarar veren Semitizm karşıtlığı konusunda endişe duyarken İsrail’in en büyük başarısı olan Yahudilerin Semitizm karşıtlarına, Filistinlilerin ise Yahudilere dönüşmesini görmezden geliyorlar.” (Çeviri: SiyasiHaber)

 • Ken Loach: Radiohead İsrail’e yönelik kültürel boykota katılmalı
  Ken Loach: Radiohead İsrail’e yönelik kültürel boykota katılmalı

  Usta sinema yönetmeni Ken Loach Independent’ta yayımlanan yazısında Tel Aviv konserini iptal etmeyerek İsrail’e yönelik kültürel boykotu delen Radiohead’i eleştirdi. “Radiohead’in kimin yanında duracağına karar vermesi lazım; ezilenlerin mi yoksa zalimlerin mi? Seçim çok basit.” (Çeviri: SiyasiHaber)

 • Mélenchon Macron’a karşı muhalefetin liderliğine aday
  Mélenchon Macron’a karşı muhalefetin liderliğine aday

  Guardian’da Kim Willsher imzasıyla yayınlanan habere göre, sıkı solcu lider Mélenchon mecliste veya gerekirse sokakta mücadele etmeye hazır. Yeni başkan Macron’u işçi hakları üzerinden sıkıştırmak, gündeminin birinci maddesi. (Çeviri: SiyasiHaber)

 • 2067’de küresel ekonominin durumu
  2067’de küresel ekonominin durumu

  Dünya Bankası’nın eski Baş Ekonomisti Kaushik Basu’ya göre istihdam politikalarında ve tüketim kalıplarında değişikliğe gidilmezse “daha büyük eşitsizlikler, çatışma ve kaos 2067 yılına damgasını vuracak ve seçmenler korkularından ve sorunlarından fayda sağlayan liderlere oy vermeye devam edecek.” (Çeviri: SiyasiHaber)

Popüler Haberler