José Mujica (Pepe) Başkanlık Adaylığını Reddetti

Uruguay 27 Ekim 2019 da önündeki 5 yılın başkanını belirlemek için seçime gidecek. Uruguay seçim kanunlarına göre başkan seçilen kişi takip eden diğer seçimde başkan adayı olamıyor. Seçimlerden önce en geç aralık ayı sonuna kadar da başkan adaylığı ve parti programının açıklanması zorunluluğu var.

José Mujica (Pepe) Başkanlık Adaylığını Reddetti

Ertan Arev Tellian

Uruguay 27 Ekim 2019 da önündeki 5 yılın başkanını belirlemek için seçime gidecek. Uruguay seçim kanunlarına göre başkan seçilen kişi takip eden diğer seçimde başkan adayı olamıyor. Seçimlerden önce en geç aralık ayı sonuna kadar da başkan adaylığı ve parti proğramının açıklanması zorunluluğu var.

Üç dönemdir başkanlığı Geniş Cephe (Frente Amplio) kazanıyordu. ilk dönemde (2005-2010) ilk turda % 50.45 oy ile Tabaré Vázquez, ikinci dönemde ise (2010-2015) ikinci turda %54.63 oy ile José Mujica-Pepe ve üçüncü dönemde de (2015-2020) yine ikinci turda %56.62 oy ile Tabaré Vázquez başkan seçilmişti. Geniş Cephe hükümetlerinin bu üç döneminde Uruguay ekonomisi büyümeye geçti ve düşük enflasyon ile halkın alım gücü arttığı gibi vergi sisteminde yaptığı yeniliklerle eğitime yatırım payı arttı. Kurulan Sosyal Kalkınma Bakanlığı (MIDES) ile de düşük gelirli halka sosyal yardımlar, eğitim, meslek edinme kursları, evsizler için düşük bütçelerle ev sahibi olabilme olanakları sağladı. Kadın ve LGBTİ hakları için kanunlar ve gerekli bilgilendirmeler düzenlendi. İşçi haklarını iyileştirmeye dönük yasalar çıkartıldı, daha güvenli ve daha sağlıklı çalışma koşulları hakkında kanunlar yasalaştı. Doğal hayatı korumak amacıyla hayvanat bahçeleri kapatıldı ve yeni doğayı koruma kanunları çıkarıldı. Eko sistemi daha az kirleten enerji kaynaklarına yatırım yapıldı. Şimdi bu sürecin sürdürülebilmesi için yapılan birçok yenilikler ve kanunlardaki iyileştirmelerle yeni bir seçim dönemine giriliyor. Türkiye’ye yaptığı ziyaretin yanısıra, mütevazı ve halkçı kişiliğiyle tanınan senatör José Mujica, birçok partilinin ve seçmenin aday olarak düşündüğü bir isim. Ne varki Mujica aday olmayacağını açıkladı. “Benim alışkanlığım değil, biyoloji politik argümanları anlamıyor, biyolojinin ilgisini çekmiyor, eski bir kararım var, bunu birçok kez açıkladım ve devam etmeyi düşünmüyorum. Aday olmayacağım, politik olarak tartışmam ve bu bir trip değil. çünkü benim yaşımda istediğini yapamazsın, ama ne yapabilirsin, hayatım tam olarak bir gül yatağında olmadı, bu yaşa ulaşmak bir mucize ve ben de bunu kötüye kullanmamalıyım ”dedi. “Benim aday olmamı istiyorlar fakat ben şimdiki pozisyonumu sürdüreceğimi söyledim” dedi. "Her kim ki bu görevi alırsa, iyi bir konuşmacı, müzakereci, bu teknedeki birliği koruması ve problemleri tedavi edebilmesi için büyük bir yeteneğe sahip olması gerekir" dedi.

Uruguay halkının kısaca Pepe dediği Mujica, bu davranışıyla; halkın gereksinimleri ve talepleri doğrultusunda gerçekçi ve idealist bir parti proğramından ayrılınmadığı sürece fikirlerin önemli olduğunu göstermiş oldu. Uruguay halkı bu fikirler hayata geçirildikçe, bu yoldaki temsilcilerini de tarihler boyunca unutmayacaktır.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler