‘jitem.turkey’ Instagram hesabından 8 HDP’li vekile ölüm tehdidi

KHK ile görevinden uzaklaştırılan Veli Saçılık’ın Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı tarafından sosyal medyadan tehdit edilmesinin ardından, ‘jitem.turkey’ adlı Instagram hesabından HDP’li 8 milletvekiline tehdit içerikli mesajlar gönderildi. Gönderilen mesajda "Ölüm seni bulacak bekle. JİTEM" ifadesi yer aldı.

‘jitem.turkey’ Instagram hesabından 8 HDP’li vekile ölüm tehdidi

‘jitem.turkey’ adlı sosyal medya hesabından HDP’li 8 milletvekiline tehdit içerikli mesajlar gönderdi. Avukatları aracılığıyla suç duyurusunda bulunan milletvekilleri, bu tehditlerin AKP'nin 90'lı yıllara dönüşünün bir yansıması olduğunu ifade etti.

“jitem.turkey” isimli Instagram hesabı gizli bir hesap olarak açılmış. Hesabın profil resminde 90’lı yıllarda bir çok faali meçhul cinayetin sorumlusu olan, derin devletin kara kutusu olarak bilinen Kod adı Yeşil olan Mahmut Yıldırım’ın fotoğrafı yer alıyor.

Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın, Musa Anter, Cem Ersever, Tarık Ümit ve Behçet Cantürk başta olmak üzere birçok faili meçhul cinayette "zanlı" olarak ismi geçiyor. 1996’da yaşanan ve içinden derin devletin çıktığı ‘susurluk kazası’ndan bu yana Mahmut Yıldırım’dan haber alınamıyor.

 

7plXLR

 

Mezepotamya Ajansı’ndan Adlan Bilen’in haberinde, Sosyolog Veli Saçılık'ın sosyal medya hesabı üzerinden Ülkü Ocakları üyesi olduklarını belirten bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından tehdit edilmesinin ardından bu kez de Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerine tehdit içerikli mesajlar gönderildiği belirtildi. 

İnstagram'da bulunan "jitem.turkey" adlı hesaptan HDP milletvekilleri Serpil Kemalbay, Murat Sarısaç, Hüseyin Kaçmaz, Habip Eksik, Nuran İmir, Semra Güzel, Murat Çepni ve Hasan Özgüneş'e gönderilen mesajlarda "Ölüm seni bulacak bekle. JİTEM" gibi ifadeler yer aldı.

 

Milletvekilleri suç duyurusunda bulundu

Bu tehditler üzerine milletvekilleri avukatları aracılığıyla hesabın kime olduğunun ortaya çıkarılması ve cezalandırılması istemiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu. 

Yapılan suç duyurusu dilekçesinde; "Suça konu eyleme ilişkin şüphelinin bulunarak hakkında kamu davası açılması elzemdir. Şöyle ki; ceza yaptırımı, bireylerin gelecekteki tercih ve davranışlarının temelini teşkil eder. Kanuna aykırı hareket eden suçu hakkında hükmedilen cezanın yerine getirilmesi, toplumun diğer bireyleri üzerinden cezaya maruz kalma korkusu yaratarak, onların suç işlemesinin önüne geçer. Müvekkillerim ülkenin en büyük üçüncü partisi olan HDP'nin seçilmiş milletvekilleridir. Suça konu eylemin sistematik bir biçimde yapılmış olması eylemin münferit olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Tehdit suçunun eyleme dönüşme ihtimali ve akabinde oluşabilecek kaos ortamının kamu düzenini bozacağı, demokratik siyaset yapma ortamının zedeleneceği hususları da göz önünde bulundurulmalıdır. Zira şüphelinin bulunmaması ve cezalandırılmaması hukuka güveni azaltacağı gibi benzer eylemlerin şüpheli ve benzer nitelikteki kişiler yönünden alışkanlık arz edeceği kuvvetle ihtimaldir" ifadelerine yer verildi. 

 

“Asıl fail topluma ırkçılık zehrini yükleyenlerdir”

HDP’li vekiller adına suç duyurusunda bulunan Avukat Bişar Alınak, "Suça konu olayın  münferit bir eylem olmadığını düşünüyorum. Sistematik bir şekilde HDP vekillerini hedef alan bir eylem. Bu durum dahi HDP'nin ne denli büyük bir saldırıya maruz kaldığının bir göstergesidir” diye konuştu

Hükümetin ayrıştırıcı dili ve HDP'ye yönelik kışkırtıcı söylemlerinin sonucu olarak böyle bir olay vuku bulduğunu söyleyen Av. Alınak, “HDP kriminalize edilerek onlara karşı düşmanlaştırıcı ifadeler kullanılıyor. Maalesef toplumun sinir uçlarıyla oynanmaya devam edilmesi durumunda daha vahim pratiklerle karşılaşabilinir. Bu suçun asıl faili demokratik siyaset zeminini illegalize edip, topluma ırkçılık zehrini yükleyenlerdir" ifadelerini kullandı.

 

Van Milletvekili Sarısaç: Kimseden bir korkumuz, çekincemiz yok

 Tehdit edilen isimlerden biri olan Van Milletvekili Murat Sarısaç, günlerce kendisini takip eden bir aracı ve içerisindeki kişileri cep telefonuyla görüntüleyip teşhir etmesinin ardından kendisine yönelik tehditlerin arttığını ifade etti.

Sarısaç, "Yaşanan o olaydan sonra bu tehditlerin artması çok tesadüf değil. Şuan söz konusu hesap tüm milletvekillerimize tehdit mesajları gönderiyor. Bu hesapların trol değil, özellikle seçilmiş olduklarını yazdıklarından anlıyoruz. Kimseden bir korkumuz, çekincemiz yok. Bize bu yolla geri adım attıracağını düşününler önce bizim tarihimize baksınlar" dedi. 

 

İzmir Milletvekili Çepni: AKP kirli savaş yöntemlerine döndü

 Tehdit mesajı gönderilen İzmir Milletvekili Murat Çepni ise, bu tür tehditlerin artmasının iktidarın muhalefete dönük politikalarını bir parçası olduğunu kaydetti.

Çepni, "Bu durum 90'lı yılların kirli savaş yöntemlerinin bir icraatı. İnsan kaçırma, işkenceler ve tehditlerin yaşanması 90'lı yılları hatırlatıyor. Bu provokatif  hesaplar AKP'nin kirli savaş yöntemlerine döndüğü anlamına geliyor. Muhalefet susturulamadığı zaman kontrgerilla yöntemleri tekrar devreye giriyor. Bizi tehditle susturmak istiyorlar" diye konuştu. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler