Jane Fonda, Harvey Weinstein Skandalı Hakkında Konuştu: Kadınlar Ünlü ve Beyaz Olduğu İçin Konu İlgi Çekti

Beyazperdenin efsanevi oyuncusu Jane Fonda, Harvey Weinstein skandalı hakkındaki konuşmasında kadınların ünlü ve beyaz olduğu için konunun ilgi çektiğini söyledi.

Jane Fonda, Harvey Weinstein Skandalı Hakkında Konuştu: Kadınlar Ünlü ve Beyaz Olduğu İçin Konu İlgi Çekti

KluteJulia ve Coming Home gibi filmlerle seyirciyi kendine hayran bırakarak beyazperdeye ikonik bir imza atan Jane Fonda, Harvey Weinstein skandalına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sektördeki erkek egemen bakış açısı yerini çok sesliliğe bırakmaya başlamışken; oyuncu Weinstein’ı cinsel tacizle suçlayan kişilerin pek çoğunun ünlü ve beyaz olmasına değindi. Fonda benzer olayların farklı ırktan kadınların başına geldiğini fakat aynı şekilde karşılık bulmadığının altını çizdi. Buna rağmen oyuncu gelecek günlere umutla baktığını belirtti. Elbette yaşananlar sektör için bir dönüm noktası niteliğinde.

Fonda bir şeylerin değiştiğini sözlerine ekledikten sonra Gloria Steinem konuşmayı devraldı. Feminizm hareketinin önemli ismi, erkekler tarafından uygulanan güç gösterilerine değindi. Steinem restoranda çalışan bir kadının bahşiş ücretinin artmasının dar bir tişört giymesine ya da uygunsuz yorumları kabul etmesine bağlandığını öne sürdü. Söz konusu eylemlerin bir norma dönüştüğünü vurgulayan gazeteci pek çok kez feminist söylemlerle gündeme geldi. Tabii iddiaların ardı arkasının kesilmediği, başka bir kişinin suçlandığı ve skandalların ürkütücü boyutlara ulaştığı bugünlerde Fonda’nın öne çıkıp konuşması oldukça cesur bir hareket. (FilmLoverss)

Etiketler: Jane fonda, Feminizm, Kadın

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler