Jandarma’ya göre Berkin Elvan da kusurlu

Mahkeme, Berkin Elvan davasında sanık polisin kusurunun araştırılmasını istedi. Jandarmanın hazırladığı raporda Berkin Elvan, kendi ölümünde "tali kusurlu" bulundu.

Jandarma’ya göre Berkin Elvan da kusurlu

Evrensel’in haberine göre, 16 Haziran 2013’te polisin attığı gaz fişeğiyle vurulup 269 gün sonra tedavi gördüğü hastanede vefat eden Berkin Elvan raporda, “barışçıl gösteri yapmayan bir grubun” bulunduğu yerde yaralandı. Gezi eylemlerine katılanlar “saldırgan grup”, polisin müdahalesi ise “yasal mevzuata uygun” olarak ifade edildi.

Jandarma’nın 24 Ocak 2020 tarihli, mahkemeye sunduğu dört sayfalık ek bilirkişi raporunda, o gün eyleme katılanların Mahmut Şevketpaşa Mahallesi’nin ara sokaklarında toplanıp, polislere taş, havai fişek, molotof kokteyli ve el yapımı parça tesirli el bombası ve bilye atarak saldırıda bulundukları ileri sürüldü.

Raporda, yolun barikatla trafiğe kapatıldığı, eyleme katılanların çevreye ve işyerlerine zarar verdiği, polisin de bu kişilerin eylemlerini sona erdirmek için göz yaşartıcı gaz ile müdahale ettiği iddia edildi. Raporda, polisin yapmış olduğu gaz tüfekli müdahale “yasal mevzuata uygun” olarak ifade edildi.

Bilirkişi raporunda, gaz tüfeğinin toplumsal olaylarda “grubun dağılması” için kullanıldığı, öldürücü silahlar kategorisinde bulunmadığı, gaz fişeklerinin namlu ağzını terk ettikten sonra düzensiz ve taklalar atarak yol izlemesi, gaz fişeğinin namludan çıkış hızının 75 m/sn olduğu gerekçeleri sıralanarak olayın “istem dışı” meydana gelmiş olabileceği iddia edildi.

'Berkin Elvan’ın kendi güvenliğiyle ilgili gerekli özeni göstermedi'

Raporda, mevcut görüntülerin net olmaması gerekçesiyle Elvan’ın eyleme katılanların arasında olup olmadığının tespit edilemediği vurgulanarak, “barışçıl gösteri yapmayan grubun bulunduğu alanda yaralandığı ve cebinden 11 adet torpil çıktığı, bu durumun ise Elvan’ın gösterici grupla hareket ettiğinin göstergesi olduğu” iddia edildi. Bu gerekçelerle Berkin Elvan’ın kendi güvenliğiyle ilgili gerekli özeni göstermediği öne sürülerek olayda tali kusurlu olduğu ifade edildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler