İzmir'de 'Ekoloji mücadelesi sınıf mücadelesinin neresindedir' paneli düzenlendi

HDK İzmir Ekoloji ve Yaşam Meclisi 'ekoloji mücadelesi sınıf mücadelesinin neresindedir' konulu paneli Ertuğrul Barka ve Beyza Üstün'ün katılımıyla Metin Altıok Kültür Merkezinde düzenlendi.

İzmir'de 'Ekoloji mücadelesi sınıf mücadelesinin neresindedir' paneli düzenlendi

Emek Kılınç/İzmir

'Yaşam hakkı sermayeden güçlüdür' şiarıyla düzenlenen panelde Ertuğrul Barka  Izmir ve Anadolu'nun çeşitli ovaları ve verimli tarım arazilerinin sermayeye peşkeş çekilmesi ve yüksek meblağlarda borçlar alarak işletime  açılmasından bahsederek 'işçi sınıfının talepleri, Kürt Özgürlük Hareketinin pozisyonu, çeşitli demokratik mücadele alanlarının enerjileriyle ekolojik mücadele birleşimi bir sinerji yaratacaktır' diyerek 'bütün bunlar siyasal bir iradenin ürünüdür'  dedi. Barka endüstiriyel gelişim planları için alınan yüksek meblağlardaki borçlar ve sanayi-ticaret egemenlerinin doğaya ve bu bölgelerde yaşayan halka yönelik saldırısından bahsederek sınıf mücadelesinin buraya girdi yapması gerektiğini vurguladı.

'Ekoloji mücadelesi sınıf mücadelesidir'

Prof. Dr. Beyza Üstün ise 'yaşamı beraber savunalım' şiarının öneminden bahsederek yaşamın iktidarın kıskacından geçtiği bu süreçte sermayenin saldırıları karşısında bir arayışta bulunulması gerektiğini belirtti.


Ekosistemin üzerinde giderek ağırlaşan kapitalist tüketim saldırganlığından bahsederken 'Dersim'de Artvin'de ve birçok bölgede doğaya uygulanan tahakküm ve saldırılara karşı yaşam hakkı ve özgürlüğü savunmak zorundayız' dedi. Üstün 'iktidar varlığını sermaye birikimi ve faşist saldırılardan beslenerek büyütür, kapitalizm süreçlerinin herşeyi nasıl mahkum ettiğini görerek siyasi mücadelemizi yürütmek zorundayız' diyerek ekoloji mücadelesinin esasen sınıf mücadelesi olduğuna dikkat çekti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler