İzmir'de polis baskınları: 13 HDP'li gözaltında

İzmir'de sabah ev baskınları yapıldı. İçlerinde 24 Haziran seçimlerinde HDP vekil adayının da bulunduğu 13 HDP'li gözaltına alındı.

İzmir'de polis baskınları: 13 HDP'li gözaltında

İzmir’de bu sabah evlerine yapılan baskınlarla, aralarında 24 Haziran seçimleri milletvekili adayı Orhan Ayhan’ın da bulunduğu 13 HDP’li gözaltına alındı.

HDP İzmir İl Eş Başkanı Semra Uzunok, gözaltıların, gençliğe yönelik bir operasyon olduğunu söyledi. Yakın dönemde bir Ege Bölge Gençlik Konferansı yapıldığını belirten Uzunok, “Orada görevli genç arkadaşlar da var aralarında. Bu operasyonun özellikle gençlere gözdağı vermek, korku yaratmak için yapıldığını düşünüyoruz” dedi.

Gözaltıların hukuksuz olduğunu belirten Uzunok, şu açıklamada bulundu: “Bu hukuki dayanağı olmayan gözaltı için gerekçeyi bilmiyoruz; soruyoruz: HDP’li oldukları için mi yoksa sadece devrim ve demokrasi için mücadele ettiklerinden mi gözaltına alındılar!  Ama biliyoruz; son dönemlerde yaşanan gözaltılar partimizi karalamak, il ve gene kongre süreçlerimizi baltalamak için yapılıyor. Eminiz, uydurma gerekçelerle yapılan bu gözaltı ve tutuklamalarla partimiz demoralize edilmek isteniyor.

Ama yılmıyoruz. Binlerce tutsak, binlerce yönetici, binlerce destekçiyle biz çokuz, onlar çok az! Bizler bu toplamla faşist yükselişe izin vermiyoruz, bu toplamla direniyoruz ve bu toplamla özgürlüğü kazanacağız.  Gözaltıyla korkutulmak istenen gençliğin Ege konferansını topladığında söylediği sloganı hatırlatıyoruz: Sonu ne olursa olsun muhteşem olacak.
İzmir Emniyeti’ni hukuksuzluğa son vermeye çağırıyoruz, gözaltılar derhal serbest bırakılsın.”

(Gazete Duvar)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler