İzmir’de gözaltındaki siyasetçi ve sendikacılara tutuklama talebi

İzmir'de 13 gün önce düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alınan, aralarında KESK MYK Üyesi Elif Çuhadar, HPD eski il başkanları SYKP MYK üyesi Cavit Uğur ile EMEP İl Disiplin Kurulu Üyesi Neşe Dilek Bakış'ın da olduğu 30’a yakın sendikacı ve siyasetçi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Gözaltındakilerin ifadeleri alınmaya başlandı.

İzmir’de gözaltındaki siyasetçi ve sendikacılara tutuklama talebi

İzmir'de KESK MYK Üyesi Elif Çuhadar, HDP eski İl Eş Başkanı ve SYKP MYK Üyesi Cavit Uğur, HDP eski İl Eş Başkanı ve Emek Partisi (EMEP) İl Disiplin Kurulu Üyesi Neşe Dilek Bakış’ın olduğu sendikacı ve siyasetçiler savcılık tarafından tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. Halen gözaltındakilerin ifadelerinin alınmasına devam ediliyor.

Çok sayıda sendikacı, davayı izlemek üzere adliyeye geldi

KESK Eş Başkanı Aysun Gezen, Eğitim Sen Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Tüm Bel Sen MYK Üyesi Satı Burunucu, SES Genel Merkez Yöneticisi Selma Atabey, BES Genel Merkez Yöneticisi Sedat Suna, Eğitim Sen Örgütlenme Sekreteri İsmail Sadıç, Eğitim Sen İzmir 1, 2 ve 6 Nolu Şubeler ile SES, BES,  BTS, Tüm Bel Sen 1 ve 2 Nolu Şube Başkanları ve yöneticileri duruşmayı izlemek üzere Adliyeye geldi.

Elif Çuhadar ve beraberindeki sendikacı ve siyasetçilerin Sulh Ceza Hakimliğine çıkarılmaları bekleniyor. HDP, SYKP ve Emek Partisi yöneticileri de duruşmayı izlemek üzere adliyeye geldi.

Ne olmuştu?

İzmir'de 30'un üzerinde sendikacı ve siyasetçi, 2011-2014 yılları arasında yapılan HDK, HDP toplantıları, eylem ve etkinlikleri soruşturma konusu yapılarak gözaltına alınmıştı.

Sendikacı ve siyasetçilere Emniyet’te, katıldıkları çoğunluğu halka açık toplantılar, basın açıklamaları ve benzeri eylemler ve etkinliklerin “terör örgütü” talimatıyla yapılan eylemlermiş gibi değerlendirilerek sorgulama yapılmıştı.

Avukatların savcı ile yaptığı görüşme sonucunda savcının, ifade almaksızın evrakı Sulh Ceza Hakimi’ne sevk edeceği öğrenilmişti.

Gözaltındaki siyasetçi ve sendikacıların avukatları, sözkonusu soruşturma dosyasının Gülen Cemaati’nin savcılarınca hazırlandığını, mevcut savcıların da olduğu gibi bu dosyaya dayanarak gözaltı operasyonu yaptığını söyledi.

Dosyada halen evrak kısıt kararı olduğu için ayrıntılı bilgiye henüz ulaşılabilmiş değil.

(Evrensel / SiyasiHaber)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler