İzmir'de artık atlar fayton çekmeyecek

Sivil toplum örgütlerinden gelen çağrıyı göz önüne alan İzmir Büyükşehir Belediyesi atları fayton çekmekten kurtarmak için karar aldı.

İzmir'de artık atlar fayton çekmeyecek

HAYTAP, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile görüşmesi sonrası İzmir’de kullanılan faytonlarda atların artık kullanılmayacağını duyurdu.

Sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlardan gelen taleplere kulak veren İzmir Büyükşehir Belediyesi önümüzdeki günlerde faytonların kaldırılmasına yönelik uygulamayı başlatacak.

Faytonların yerini akülü araçlar alacak 

HAYTAP, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile yaptığı görüşmenin ardından faytonlarda atların artık kullanılmayacağını duyurdu. Yapılan görüşme sonrası Soyer, HAYTAP üyelerine fayton atlarının kurtarılıp Sasalı Doğal Yaşam Parkı’nda yaşamlarını süreceğini ve faytonların yerini akülü araçların alacağına dair söz verdi.

Faytonların kaldırılması için 2009 yılından beri mücadele veren HAYTAP, haberi sosyal medya hesabından şu ifadelerle duyurdu;

‘’İzmir’de fayton atları kaldırılıyor. HAYTAP ile imzalanan protokol gereği yeni seçilen başkanlar imzaladıkları protokol maddelerine uymaya başladılar. Teşekkürler Tunc Soyer. Sırada Bolu, Didim, Selçuk, Edirne ve İstanbul Adalar var.’’

Soyer adayken kendisinden söz almıştık 

Gelişmeleri değerlendiren Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) İzmir Temsilcisi Esin Önder, ‘’2009 yılından beri İzmir Ticaret Odası (ITO) ile başlayıp valilik ve belediye ile devam eden mücadelemiz nihayet Tunç Soyer başkanımızla sona eriyor. Adayken kendisinden söz almıştık yerine getirdi. Kendisiyle gerçekleştirdiğimiz görüşmede başkan atların doğal yaşam parkına gideceği, faytoncuların da mağdur edilmeyip hepsine akülü araç verileceği bilgisini verdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e verdiği sözü tutmuş olduğu ve aldığı bu karar için teşekkürlerimizi sunuyoruz.’’ dedi.

18.02.2019 tarihinde HAYTAP üyeleri ile yaptığı buluşmada ‘Söz Veriyorum Protokolü’’nü imzalayan Soyer, “Fayton atlarının çalışmasına, deve güreşlerine, hayvanlı sirklerin kentimde bundan böyle olmasına izin vermeyeceğime, hayvan dostu bir kent yaratmak için elimden geleni yapacağıma söz veriyorum.” demişti

Konuyla ilgili olarak İzmir Büyükşehir Belediyesinin önümüzdeki günlerde açıklama yapması bekleniyor. 

(Duvar)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler