İzmir Kadın Platformu: Silopi'de yatan Taybet Ana değil bütün kadınlardır

Taybet Ana'nın katledilişinin 2. Yıldönümünde İzmir Kadın Platformu bileşenleri basın açıklaması düzenledi.

İzmir Kadın Platformu: Silopi'de yatan Taybet Ana değil bütün kadınlardır

Silopi'de 2015'te kolluk güçleri tarafından öldürülen ve cansız bedeni 7 gün sokakta bekletilen Taybet Ana'nın katledilişinin 2. yıldönümüyle ilgili İzmir Kadın Platformu'nun basın toplantısı gerçekleştirildi. Eğitim-Sen'de toplanan platform bileşenleri katliamların hesabı verilene dek, gerçek adalet için mücadele edileceğinin vurgusu yaptı. 

Açıklamanın tamamı şöyle:

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının 5’inci gününde öldürülen ve cansız bedeni 7 gün boyunca sokak ortasında bekletilen 57 yaşındaki Taybet İnan’ın katledilişinin üzerinden tam 2 yıl geçti. Bugün hala tekçi zihniyet; kadınları, çocukları, kendilerinden farklı olan ve farklı düşünün tüm insanları inkar etmeye ve katletmeye devam ediyor.

Biz Taybet anayı katledenleri; Ceylan Önkol’dan, Uğur Kaymaz’dan, Berkin Elvan’dan, Özgecan Aslan’dan, Sevelerden, Ekin Van’dan ,  Zülal Tütüncü’den, Şengül Karaca’dan, Işık İkizoğlu’ndan ve ismini sayamadığımız öldürülen binlerce kadından tanıyor ve biliyoruz.

Taybet ananın cansız bedeni 7 gün boyunca yaşadığı sokağın ortasında kalmış, ailesi tarafından ısrarla alınmak istense de faşizmin kolluk güçleri buna izin vermeyip sokağa çıkan herkesi ölümle tehtid etmiştir. 

Dün bu kirli zihniyet Taybet Ananın katledilmesinden ne kadar sorumluysa; bugün evinde,sokağında ve yaşamın her alanında baskıya,zulme tacize ve tecavüze uğrayan bütün kadınlardan da sorumludur.

Son olarak şunu söylemek istiyoruz ki  Silopi’de Taybet Anayı katledenler, bugün yargılanmayıp ülkeyi yönetmeye devam ediyor. Biz kadınlar üretilen tüm baskılara ve politikalara rağmen yaşamın her alanında mücadele etmeye devam edeceğimizin sözünü veriyoruz. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler