İzmir HDK ve HDP örgütlerinden cenaze törenine çağrı: Onur’umuzun annesi bizim de annemizdir

HDK ve HDP temsilcileri HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu’nun annesi Saliha Hamzaoğlu’nun yarın defnedilecek olan cenazesine katılarak dayanışma çağrısında bulundu.

İzmir HDK ve HDP örgütlerinden cenaze törenine çağrı: Onur’umuzun annesi bizim de annemizdir

Cenaze törenine katılmasına izin verilen ve 17 Şubat’tan beridir tutuklu bulunan Onur Hamzaoğlu’nun yanı sıra HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve Milletvekilleri Sibel Yiğitalp ile Ali Atalan da katılım gösterecek.

6 Mart 2018’den beridir İzmir Dokuz Eylül Hastanesi’nde yaşam mücadelesi veren Saliha Hamzaoğlu dün yaşamını yitirdi. HDK Genel Yürütme Kurulu Üyesi Timur Taşdemir ve Merkezi Kadın Koordinasyonu üyesi Tijda Kılıç ile HDP İzmir İl Eş Başkanı Semra Uzunok ve MYK Üyesi Bedriye Yorgun düzenlediği ortak basın açıklamasıyla cenaze törenine, Onur Hamzaoğlu’na sahip çıkma çağrısında bulundu.

HDK Merkezi Kadın Koordinasyonu üyesi Tijda Kılıç şöyle konuştu:

HDK Eş Sözcümüz Onur Hamzaoğlu savaşa karşı olduğu için, demokratik bir cumhuriyeti savunduğu için 17 Şubat’tan beridir rehin tutulmakta. Onur Hoca’nın annesinin durumunun aylardır kötü olmasına rağmen, siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin ısrarına rağmen Onur Hoca serbest bırakılmamıştır. Bizler HDK olarak şunu söylüyoruz; yaşamın ve direnişin olduğu her yerde HDK ve

Onur Hoca var olacaktır. Onur Hoca’nın aylardır tutuklu olmasından ötürü üzgünüz ve öfkeliyiz, HDK Onur’umuz, Onur Hoca Eş Sözcümüzdür.

“Onur Hocamızın annesi bizim de annemizdir!”

HDP İl Eş Başkanı Semra Uzunok ise “Sevgili Onur Hocamız sanırım ki 2 gündür yaşadığı rehin altında kalmak durumundan ötürü üzüntü içerisindedir, annesini kaybetti; O’nun annesi bizim de annemizdir.  2 aydır bütün çabalara rağmen annesiyle buluşturulamayan, vedalaşamayan Onur Hamzaoğlu için de 2 gündür yoğun siyasi temaslar sonucu yarın cenazeye katılmasına izin verildi.

Cenazeyi İzmir Karataş’taki Tatari Camisi’nden ikindi namazından sonra kaldırarak Urla’daki Zeytinalanı Mezarlığı’na defnedeceğiz. Bütün barış severleri, çevre mücadelecilerini, demokrasi isteyen herkesi Onur Hoca’ya acılı gününde sahip çıkmaya çağırıyoruz. En kısa sürede daha özgür bir ülkede, çocukların annelerinin cenazesine rahatlıkla katıldığı, onlarla vedalaşabildiği bir süreçte hep birlikte olma dileğiyle, hepimiz Onur’umuz Onur Hamzaoğlu’nun yanındayız” ifadelerini kullandı.

Uzunok cenazeye HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve Milletvekilleri Sibel Yiğitalp ile Ali Atalan’ın katılım göstereceğini duyurarak İzmir İl Örgütü’nün aileyle dayanışma ve başsağlığı dileklerini iletti.

HDK Genel Yürütme Kurulu (GYK) Üyesi Timur Taşdemir ise şöyle konuştu:

“Bu coğrafyada öteden beri birçok uluslar, milliyetler, kültürler, inançlar olmasına rağmen egemen ulus diğerlerini yok saymakta, ötekileştirmekte ve bu coğrafyadan silmeye çalışmaktadır. Buna direnen halklar ve insanlar ise mücadelelerini sürdürmektedir. Bunun bedelleri zindanlar, idamlar olmakta. Onur Hamzaoğlu da bu akıbetten kurtulamamış ve egemenler tarafından barışı savunduğu için özgürlükleri, hakları savunduğu için cezaevine atılmıştır. Bugün ne yazık ki cezaevindeyken annesini kaybetmiştir. Bu ağır koşullara dayanamayan annesinin kalbi yetmemiş ve durmuştur. Üzgünüz, yılgın değiliz; mücadelemiz devam edecektir.” diyerek yarınki cenazeye tüm İzmir’i davet etti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler