İzmir Emek Ve Demokrasi Güçleri: Sokakları doldurarak barışı savunacağız

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri 1 Eylül Dünya Barış günü öncesi açıklama yaptı: Tüm İzmir halkını barışı demokrasiyi savunmaya davet ediyoruz.

İzmir Emek Ve Demokrasi Güçleri: Sokakları doldurarak barışı savunacağız

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri 1 Eylül Dünya Barış gününde yapacağı mitingle ilgili DİSK Ege Bölge Temsilciliği binasında basın toplantısı yaptı.

Açıklamada, “Sokakları doldurarak barışı savunacağız” dedi.Kurumlar adına basın toplantısında konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, insanlığın bilim ve teknolojide ilerlemeye devam ettiğini dile getirerek, “Tüm bu bilimsel gelişmeler kimi zaman gündelik hayatı kolaylaştırmakla birlikte, olması gerekenin aksine savaşları dindirmedi. Yüksek teknolojili silahlar, İHA’lar ve Türkiye’de S-400 füzelerinin alınması gibi emperyalist- kapitalist sistem silahlanmaya ve Dünya’da ezilen halkları savaş politikalarıyla zapturapt altına almaya devam ediyor” dedi. Dünya çapında silahlanmanın giderek artığını ifade eden Sarı, son 10 yılda İŞİD barbarlığının kana boyadığı Ortadoğu’da milyonlarca insanın yurtlarını, köylerini terk etmek zorunda kaldığını ve on binlerce insanın sebebini bile bilmediği savaşta yaşamlarını yitirdiğini söyledi.

'Barışa ve demokrasiye açız'

Sarı, “Türkiye’de de siyasal iktidar dünyadaki emperyalist paylaşım politikalarının paralelinde başta Kürt sorununun demokratik çözümü ile ilgili adımları yani müzakere süreçlerini ortadan kaldırarak, tam tersi milliyetçi, tekçi bir anlayışa yöneldi. Emekçilerin hak arayışlarının engellendiği grevlerin yasaklandığı, tüm toplumsal kesimlerin baskılandığı korkunun, savaş dilinin egemen kılındığı, halkın iradesinin gasbedildiği, seçimlerin araçsallaştırılarak halkın demokrasiye hukuka, adalete, bir arada yaşama inancının yok edilmeye çalışıldığı bir süreçte her şeyden fazla barışa ve demokrasiye açız” diye konuştu.

İzmir Valiliğinin 10 gün süreyle yasak eylemlere getirdiği yasağı hatırlatan Sarı, “İnsanların özgürce söylemek istediği düşünceler baskı altına alındı. Tam da bu dönemde bizler sokakları doldurarak barışı savunacağız. ‘Faşizme ve Savaşa karşı Demokrasi ve Barış’ için 1 Eylül Pazar Günü Saat:18.00’de Gündoğdu Meydanı’nda yapacağımız mitingde buluşuyoruz. Bir barış kenti olan İzmir’de tüm İzmir halkını barışı demokrasiyi savunmaya davet ediyoruz. ‘Faşizm kaybedecek insanlık kazanacak’ diyerek tüm İzmir halkını mitinge davet ediyoruz” dedi. 

(Evrensel)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler