İzmir Büyükşehir'den işçilere feragatname dayatması

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi, bakanlığın yazısına rağmen şirket işçilerinden form doldurmalarını istiyor. Genel İş Şubeleri ise kabul etmiyor.

İzmir Büyükşehir'den işçilere feragatname dayatması

Hükümetin kadro düzenlemesinin ardından belediye şirket işçilerinin sürece dahil edilmemesi için Genel İş Sendikası Genel Merkezi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yazışmalarda bulundu.

Bakanlığın verdiği cevapta "Hali hazırda sermayesinin yarısından fazlasına sahip olunan mali idare şirketlerinde işçi statüsünde istihdam edilen personel kapsam dışı tutulmuştur. Bu nedenle şirketlerde çalışan personel işçi statüsüne geçiş sürecine tabi tutulmayacaktır" ifadeleri yer aldı.

Bakanlığın yazısına rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları aksi yönde hareket ediyor. Bürokratların İZELMAN, İZENERJİ gibi belediye şirketlerinde çalışan işçilerden form doldurmaları istediği öğrenildi.

Amaç kadro davaları ve temizlik           

Elde edilen bilgilere göre Genel İş Şubelerinin  bekleme çağrılarına rağmen işçiler  baskı kuruluyor. Büyükşehirin şirket kadrosuna geçiş sürecindeki sınav, mülakat ve güvenlik soruşturmalarını 'temizlik' yapma  ve kadro ve ilave tediye davalarından kurtulma yönünde değerlendirmek istediği tahmin ediliyor.

Sendika heyeti görüşme yaptı              

Aralarında Genel İş Genel Merkez Yöneticileri Cafer Gonca, Taner Şanlı, DİSK Ege Bölge Başkanı Memiş Sarı ve şube başkanlarının olduğu sendika heyeti büyükşehir bürokratları ile görüşerek uygulamadan vazgeçmesi istenildi ancak buna rağmen bürokratlar geri adım atmadı. Yönetimin uygulamadan vazgeçmemesi durumunda Genel İş Şubelerinin eylem yapması bekleniyor.

Kaynak: Evrensel

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler