İZBAN'da parası yetmeyince telden atlayan öğrenci tren çarpması sonucu yaşamını yitirdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 15 Şubat’tan beri uyguladığı ‘artı para’ adı altındaki kademeli ücretlendirme ve gizli zam uygulaması can aldı. Bu sabah kartında yeterli bakiyesi olmayan lise öğrencisi Berkay Çiftçi okula yetişebilmek için tellerden atladı, o sırada trenin çarptığı Çiftçi, mezuniyet töreninden iki gün önce yaşamını yitirdi.

İZBAN'da parası yetmeyince telden atlayan öğrenci tren çarpması sonucu yaşamını yitirdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kent için hafif raylı banliyö sistemi İZBAN’da 15 Şubat’tan beri uyguladığı “artı para” adı altındaki kademeli ücretlendirme ve gizli zam uygulaması, bugün bir öğrencinin yaşamını yitirmesine sebep oldu.

Lokman Hekim Sağlık Meslek Lisesi’nde okuyan, babası ESBAŞ Serbest Bölge’de işçi olarak çalışan 18 yaşındaki Berkay Çiftçi bu sabah İZBAN’ın Gaziemir durağından trene binmek istedi. Yeni uygulamaya göre kartında en uzak mesafeyi karşılayabilecek bakiyenin bulunması gerekiyordu. Öğrenci kartını makineye okuttu, yeterli bakiye olmadığını görünce, okula yetişebilmek için tel örgülerden atladı. Bu sırada öğrenciye TCDD treni çarptı. Olayı görenlerin ihbarı üzerine gelen sağlık ekipleri, Çiftçi’nin yaşamını yitirdiğini belirledi. Berkay Çiftçi’nin cenazesi, savcının incelemesinin ardından otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu’nun morguna götürüldü. Öte yandan Berkay Çiftçi’nin, iki gün sonra lise mezuniyeti töreninin olduğu öğrenildi.

“Artı para” nedir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 15 Şubat’tan bu yana halkın tüm tepkilerine ve itirazlarına rağmen dayattığı “artı para” uygulamasına göre, İZBAN’a binmek isteyen vatandaşı kartında gideceği mesafeyi karşılayacak bakiyenin olması yetmiyor. Bulunduğu duraktan en uzak mesafeyi karşılayabilecek bakiyenin bulunması gerekiyor. Bu durum pek çok mağduriyete yol açıyor.

(Sol)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler