İZBAN'da işçiler grevde karar kıldı

İZBAN'da pazartesi başlayacak grev öncesi TCDD'nin son teklifi işçilerin onayına sunuldu, işçiler teklifi kabul etmeyerek grev kararı aldı.

İZBAN'da işçiler grevde karar kıldı

Pazartesi başlayacak olan İZBAN grevi öncesi TCDD yönetiminin verdiği son teklif işçilerin onayına sunuldu. Yapılan oylama sonucunda 320 işçi son verilen teklifi kabul etmeyerek greve çıkılmasını istedi, 6 işçi ise verilen teklifi yeterli buldu.

İzmir’de kent içi ulaşımın ana arterlerinden olan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD Genel Müdürlüğünün ortak kuruluşu İZBAN’da devam eden toplu sözleşme görüşmeleri tıkanmış, işyerinde örgütlü Türk İş’e bağlı Demiryol İş Sendikası 10 Aralık’ta greve çıkacaklarını duyurmuştu.

Son olarak TCDD yetkilileri ile sendika yöneticileri önceki gün Ankara’da bir araya geldi ama 10 saatlik görüşme sonucunda bir anlaşmaya varılamadı. Dün ise TCDD ve İZBAN yetkilileri telefonla yeni bir teklif sundu. Verilen teklif İZBAN işçilerinin talebinden uzakta kaldı. İlk sunulan teklif yüzde 12 ila 16 zam teklifinden 50-100 TL daha fazla.

Evrensel'den Metehan Ud'un aktardığı habere göre, TCDD’nin sunduğu teklif bugün İZBAN işçilerinin onayına sunuldu. Alsancak Garı içindeki temsilcilik odasında kurulan sandıkta zam teklifine dair oylama yapıldı. Oylama sonucunda 320 işçi son verilen teklifi kabul etmeyerek greve çıkılmasını istedi, 6 işçi ise verilen teklifi yeterli buldu. Bu durumda 10 Aralık Pazartesi günü İZBAN'da grev başlayacak.

'Kabul edilebilecek bir yanı yok'

Kararı Evrensel’e değerlendiren Şube Başkanı Hüseyin Ervüz “Teklif bir yıllık ve bizim geriye dönük altı aylık bir enflasyon kaybımız var, yüzde 20 oranında. Önümüzdeki 7 ayın enflasyonu sıfır olursa ancak kabul edilebilir ama enflasyonun yüzde 25’lerde olduğu bir dönemde bunun kabul görme şansı yok. İZBAN işçisi enflasyon karşısındaki kayıplarının giderilmesi talebinin arkasında” dedi.

İZBAN’da, makinist, tekniker, teknisyen, istasyon operatörü, gişe çalışanı olmak üzere toplamda 342 işçiyi yakından ilgilendiren TİS görüşmelerinde şimdiye kadar 63 maddelik taslağın işçiler açısından önemli olan 24 maddesinde uzlaşıya varılamadı. Demiryol İş Sendikası ilk yıl için yüzde 27’lik zam, ikinci yıl ise enflasyon oranında zam ve 112 günlük ikramiye talep ediyor. Sendika, ayrıca sürüş ve vardiya tazminatları da talep ediyor. İZBAN’da en düşük işçi maaşı bin 883 TL iken en yüksek işçi maaşı sosyal haklar dahil 2 bin 389 TL. 54 işçi de asgari ücretle yaşamaya çalışıyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler