İZBAN’da bakiyesi yetmeyen genç kendini kesmek istedi

İzmir Banliyo Sistemi’nde (İZBAN) Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulamaya konulan ‘artı para’ sistemi İzmirli yurttaşlar tarafından tepki görüyor.

İZBAN’da bakiyesi yetmeyen genç kendini kesmek istedi

İz Gazete’den Ümit Kartal’ın haberine göre İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZBAN’da uygulamaya koyduğu ‘artı para’ sistemine tepkiler sürerken, vatandaş ve görevliler arasında gerginlikler de devam ediyor. Geçtiğimiz gece Alsancak İstasyonu’nda bakiyesi yetmediği için ücret ödemeden turnikeden geçmek isteyenlere güvenlik görevlileri müdahale edince, vatandaşlarla görevliler arasında kavga çıkmış, yaralananlar olmuştu.

Bu sabah saat 06.40 civarında Alsancak İstasyonu’nda bir genç, İZBAN'a binmek için bakiyesi yetmeyince cinnet getirdi. Önce güvenlik görevlilerine tepki gösteren genç, sonra da elbisesini çıkararak elindeki maket bıçağı ile kendisini kesmek istedi. ‘Artı para’ sistemine ve güvenlik görevlilerine küfürler eden genci olay yerine gelen polisler gözaltına aldı.

‘İZYAYABAN’

Öte yandan İzmir’de Halkevleri üyeleri İZBAN zammına karşı mizansen ile sokaktaydı. İZYAYABAN adını verdikleri kartondan maket ile sembolik ulaşım gerçekleştiren Halkevci üyeleri, “Madem İZBAN’da gizli zam var, çözüm İZYAYABAN” diyerek İZBAN zammını protesto ettiler.

Halkevleri üyeleri İZYAYABAN adını verdikleri maketle yürüyüş yap İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İZBAN’da uygulamaya başladığı kilometre başına ücretlendirme ve artı para uygulaması protesto edildi. Halkevleri, Karşıyaka’da İZBAN zammına karşı yaptığı mizansen ile uygulamayı eleştirdi.

Karşıyaka Çarşı içerisinde maket ile yürüyen Halkevleri üyeleri “Duy bizi Aziz, bakiyemiz yetersiz” sloganı atarak yürüyüş yaptı. Yürüyüşün ardından İZBAN önünde bir açıklama yapıldı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler