İtalyan bakan göçmenler için açlık grevinde!

İtalya'da ülkede doğan göçmen çocuklarına vatandaşlık verilmesini öngören yasa tasarısı sağ partilerin muhalefeti nedeniyle 13 yıldır kabul edilmiyor. Tasarıya destek için dönüşümlü açlık grevi başlatılırken, eyleme Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Graziano Delrio da katılacak.

İtalyan bakan göçmenler için açlık grevinde!

İtalya’da göçmenlerin ülkede doğan çocuklarına vatandaşlık verilmesini öngören yasa tasarısının sağ partilerin itirazları nedeniyle parlamentodan bir türlü geçememesi nedeniyle, aralarında bir bakanın da yer aldığı bir grup açlık grevi eylemi düzenliyor. Eyleme Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Graziano Delrio da katılacak.

Delrio’nun yanı sıra Dışişleri Bakan Yardımcısı Mario Giro ve Tarım Bakanı Yardımcısı Andrea Olivero’nun da aralarında bulunduğu bir grup siyasetçi, eğitimci ve aktivist, yasanın görüşülmesinin daha fazla ertelenmemesi talebiyle bugünden itibaren dönüşümlü olarak birer gün açlık grevi yapacak.

Bakan Delrio: Ilımlı bir dikkat çekme yolu

La Repubblia gazetesine konuşan Delrio, “Bir bakanın ağır ilerleyen bir yasa için açlık grevi yapması görülmüş şey değil. Bunu nasıl açıklıyorsunuz?” sorusuna şöyle cevap verdi: “Bazı öğretmenler, çok sayıdaki öğrencilerinin maruz kaldığı durumla ilgili duyarlılık yaratmak için bu eylemi ortaya attı. Bana da uygun göründü, katılacağım. Bu, şiddete başvurmadan, ılımlı bir şekilde dikkat çekmenin yoludur.”

Sağ kesimden tepki: Zaten zayıf

BBB Türkçe’nin haberine göre, bakan Delrio’nun açlık grevine katılma kararı, Ius Soli yasasına karşı çıkan kesimlerden ise tepki çekti. Aşırı sağcı Kuzey Ligi lideri Matteo Salvini, bakan ile birlikte açlık grevine katılanları “gülünç ve iki yüzlü” olarak tanımladı. Salvini, “Zor durumdaki milyonlarca İtalyan için ne zaman açlık grevi yapacaklar acaba? Bu sabah onların şerefine zengin bir kahvaltı yapacağım” diye yazdı.

Haydi İtalya Partisi Meclis Grup Başkanı Renato Brunetta da “Delrio’nun açlık grevine gitmesi beni üzdü, çünkü zaten zayıf” dedi. Brunetta ayrıca, iktidardaki bir yetkilinin açlık grevine gitmesiyle daha önce karşılaşmadığını da belirtti ve “İngiliz imparatorluğuna karşı açlık grevi yapan Gandi’yi anlarım da, kendisinin de dahil olduğu hükümete karşı açlık grevi yapan Delrio’yu anlamıyorum”diye konuştu.

Tasarı neyi öngörüyor?

“Ius soli” olarak anılan yasa tasarısı, 5 yıldan uzun süredir yasal olarak İtalya’da yaşayan göçmenlerin burada doğan çocuklarına otomatik olarak vatandaşlık verilmesini öngörüyor. Tasarıya göre çocuklar İtalya’da doğmamışsa bile, 12 yaşından önce bu ülkeye yerleşmişse ve en az 5 yıl boyunca İtalya’da eğitim almışsa yine vatandaşlık hakkına sahip oluyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler