İsviçre'den iki Türk diplomat hakkında yakalama kararı

Türkiye kökenli bir iş insanını kaçırma teşebbüsünde bulundukları iddia edilen iki diplomat, 'yabancı bir ülke için casusluk faaliyetlerinde bulunmak' suçlarından da aranıyor.

İsviçre'den iki Türk diplomat hakkında yakalama kararı

İsviçre Adalet Bakanlığı, iki Türk diplomatın yakalanması için gözaltı kararı çıkardı. Türkiye asıllı İsviçreli bir iş insanını kaçırma teşebbüsünde bulundukları iddia edilen iki diplomat 'yabancı bir ülke için casusluk faaliyetlerinde bulunmak' suçlarından da aranıyor.

Ahval News'in İsviçre Haber Ajansı'ndan aktardığı habere göre, yakalama kararını doğrulayan İsviçre savcılık makamları iki diplomata dokunulmazlık ilkesinin uygulanmayacağını, bu kişilerin İsviçre topraklarına girer girmez tutuklanacaklarını belirtti.

Kaçırma teşebbüsünün yaşandığı dönemde Türkiye’nin Bern Büyükelçiliği’nde çalışan diplomatların basın ataşesi ve ikinci sekreter olarak çalıştıkları tespit edilmişti. İki diplomatla ilgili adli soruşturma 2017 Mart’ından bu yana devam ediyordu.

İsviçre Dışişleri Bakanlığı, iki diplomatın dokunulmazlığının bu vakada geçerli olmayacağını daha önce açıklamıştı. İsviçre basınına yansıyan haberlerde iki Türk diplomat Zürih’te yaşayan Türkiye asıllı işadamını ilaçlarla uyutup, Türkiye’ye kaçırma planları yaptı.

Gülen Cemaati’ne mensup olduğu iddia edilen iş insanını kaçırma teşebbüsü İsviçre televizyon ve gazetelerinde geniş şekilde yer almış, İsviçre kamuoyu olaya tepki göstermişti. Kaçırma teşebbüsünün 15 Temmuz darbe girişiminden bir ay sonra gerçekleştiği belirtiliyor.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise iddiaları reddediyor. İsviçre makamları, kendi toprakları üzerinde Türkiyeli diplomatların Türk diasporası ile ilgili casusluk faaliyetlerine izin vermeyeceğini vurguluyor.

Belçika’da yaşanan farklı bir olayda ise Brüksel’de çalışan Zaman gazetesi çalışanlarını tehdit eden Türk Büyükelçiliği Basın Ataşesi Veysel Filiz’le ilgili Belçika makamları soruşturma açmıştı. Soruşturma sonucunda tehdit twitlerinin Türk Büyükelçiliği bilgisayarlarından gönderildiği ortaya çıkmıştı.

Olayın Belçika kamuoyunda tepkiye sebep olması üzerine Türk Büyükelçiliği bir açıklama yaparak Filiz’in artık elçilikte çalışmadığını duyurmuştu. 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler