İsveç’te maden tekelleri protesto ediliyor

İsveç’te maden tekellerinin yeni ocak açma girişimlerine tepkiler yaygınlaşıyor. Skåne bölgesindeki Lyby yerleşiminde halk, maden tekelinin sondaj çalışmalarını protesto etti.

İsveç’te maden tekelleri protesto ediliyor

İsveç’te maden tekellerinin yeni ocak açma girişimlerine tepkiler yaygınlaşıyor. Son olarak ülkenin güneyinde yer alan Skåne bölgesindeki Lyby yerleşim biriminde halk, bir maden tekelinin sondaj yapmasını protesto etmek için eylem yaptı.

2013 yılında sağ partilerin oluşturduğu koalisyon hükümeti, maden aramalarını kolaylaştıran bir yasayı parlamentodan geçirdi.

İsveç’i Avrupa’da maden sanayinde "lider ülke konumuna getirmek amacıyla" yürürlüğe konulan yasayla ülkedeki maden ocaklarının 2030 yılına kadar iki katına çıkarılması hedefleniyor.

Maden tekellerinin ocak açma girişimleri yöre halkları ve çevre örgütlerinin direnişleriyle karşılaşıyor. Merkezi Londra’da bulunan Scandivanadium Ltd. adlı şirket, Lyby yerleşim biriminde pil yapımında kullanılan vanadyum aramak için sondaj çalışmaları başlattı.

Halk su ve topraklarının zehirlenmesinden kaygılı

Yöre halkı şirketin sondaj çalışmalarına başlamasının üzerine eylem düzenledi. İsveç Devlet Radyosu’na açıklamalar yapan "Vetonu" adlı örgütün Başkanı Anita Ulman, yapılan sondaj çalışmalarının anlamsız olduğunu belirterek durdurulmasını istedi.

Yöre halkı da maden ocaklarından çevreye yayılacak atıkların içme suyuna karışmasından ve tarlaları zehirlemesinden kaygı duyduklarını dile getirdi.

İsveç’in orta kesimlerinde yer alan Oviken’de dünyanın en zengin vanadyum yatakları bulunuyor. Kanada şirketi EU Energy Corporation, kentte maden ocakları açmak için çalışmalarını sürdürüyor. Şirket yöneticileri ise ocaklardan çevreye sızıntı olmayacağı ve çevreyi kirletmeyeceği garantisini ileri sürüyor.

Yöre halkının yanı sıra Arazi Biyologları da tekellerin bölgede maden ocakları açmasına karşı çıkıyor. Arazi Biyologları Başkanı Lovisa Roos, maden ocakları açılmasının doğa ve hayvanların yaşamlarında yıkıcı sonuçlara yol açacağı uyarısında bulunuyor.

(Evrensel)

Etiketler: İsveç, Maden, Protesto

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler