İstinaf Mahkemesi Hasan Cemal hakkındaki beraat kararını bozdu, cezaları onadı

İstinaf Mahkemesi, Gazeteci Hasan Cemal için verilen beraat kararını bozdu, 2 cezasını da onadı.

İstinaf Mahkemesi Hasan Cemal hakkındaki beraat kararını bozdu, cezaları onadı

İstinaf Mahkemesi, gazeteci Hasan Cemal hakkındaki üç dosyayı karara bağladı. Mahkeme, Hasan Cemal hakkında yerel mahkemece "Terör örgütü propagandası" suçundan verilen beraat kararını bozdu. Yine, "Terör örgütü propagandası" suçundan verilen 1 yıl 3 aylık hapis cezası ile "Silahlı terör örgütünün açıklamalarını yayınlama" suçundan verilen 6 bin liralık adli para cezasına ilişkin kararları ise onadı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, Hasan Cemal'in, "Çekilme günlüğü" yazısı nedeniyle verilen beraat kararını bozdu.

Beraat kararını bozdu

2. Ceza Dairesi, sanığın bir internet sitesinde yayınladığı yazıdan dolayı "Silahlı terör örgütü propagandası yapmak" suçundan yargılandığı, yargılama sonucu yerel mahkemece hakkında beraat kararı verildiği hatırlatıldı.

Daire, davaya konu yazıda 'PKK'nın açık bir şekilde yasal bir oluşum gibi gösterildiğini, terör örgütü üyelerinin gerilla olarak gösterilmek suretiyle meşru bir savaş içerisinde oldukları anlamında övücü ifadeler kullanıldığını, bu suretle terör örgütü propagandası yapıldığını' belirtti.

Kararı bozan İstinaf Mahkemesi, dosyayı kararı veren İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi'ne iade etti.

Mahkumiyetleri onadı

İstinaf Mahkemesi, İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Hasan Cemal'in mahkumiyetine karar verdiği iki dosyayı ise onadı.

2. Ceza Dairesi, İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, 15 Haziran 2016 tarihinde Özgür Gündem gazetesinin bir günlüğüne geçici yayın yönetmenliğini yapan Hasan Cemal'e "Terör örgütünün açıklamalarını yayınlama" suçundan verdiği 6 bin TL'lik adli para cezasını onadı.

Daire, yine İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bir internet sitesinde yayınlanan yazıdan dolayı sanık Hasan Cemal'e, "Silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan verdiği 1 yıl 3 aylık hapis cezasına ilişkin hükmü de onadı. Hasan Cemal'in bu cezası 2 yıl süre ile ertelendi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler