İşten atılan işçiler kendilerini maden ocağına kapattılar

3 aydır maaşlarını alamayan, Dev-Maden-Sen’e üye oldukları gerekçesiyle Çanakkale’deki NESKO Madenciliğin patronu tarafından işten atılan işçiler kendilerini ocağa kapattılar.

İşten atılan işçiler kendilerini maden ocağına kapattılar

SiyasiHaber

Çanakkale ili Yenice ilçesinde faaliyet yürüten NESKO Madenciliğe ait bakır madeninde çalışan işçiler 10 Ocak tarihinden itibaren 4 aydır maaşlarını alamadıkları, çalışma koşullarının kötülüğü ve işyerinde hiçbir işçi sağlığı ve güvenliği tedbirleri alınmadığı için Dev-Maden-Sen’e üye olmaya başlamışlardı. İşçilere geriye dönük  2 ay maaş ödemesi yaparak sendikadan istifa etmeleri beklentisi içine giren işveren aynı zamanda işçilerin sendikadan istifa etmeleri için de baskı yapıyordu.

Şubat ayında  birikmiş 3 aylık maaşları ödemeyen işveren, “sendikadan istifa etmezseniz maaşlarınızı ödemeyeceğim, işyerini kapatacağım, hepinizi işten atacağım” şeklinde tehditler savurarak işçileri sendikadan istifa etmeye zorluyordu. İşçilerin sendikadan istifa etmemeleri sonucunda işveren bugün 11 işçiyi işten çıkardı. İşten atılan işçiler ve diğer sendika üyesi işçiler maaşları ödeninceye kadar ve işten atılan arkadaşları işe geri dönünceye kadar madenden ayrılmayacaklarını belirterek ocağa kendilerini kapattılar.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler