İşte Kanal İstanbul’un rant ve mülkiyet haritası

Başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’de milyonların tepkisini çeken ‘Çılgın Proje’ Kanal İstanbul güzergahındaki mülkiyet dağılımı ortaya çıktı. Kanal güzergahındaki arazilerin yüzde 59’u özel mülk iken, bölgede TOKİ’nin 342, Emlak Konut GYO’nun ise 50 hektar arazisi bulunuyor.

İşte Kanal İstanbul’un rant ve mülkiyet haritası

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi hocalarından toprakbilimci Prof. Dr. Doğan Kantarcı, Kanal İstanbul ve İstanbul Havalimanı çevresini kapsayan araştırması bölgedeki rant potansiyelini mülkiyet yapısını ortaya çıkardı. Prof. Dr. Kantarcı’nın “İstanbul Kanalı ve İstanbul Havaalanı’nın inşaat alanı ile çevresindeki arazide yerleşim, orman, otlak, tarım alanları ve üretime etkileri” başlığını taşıyor.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, araştırma sonuçları, Durusu Gölü doğusu 9 bin, Sazlıdere Barajı çevresi 25 bin 100 ve Küçükçekmece gölü çevresi 4 bin 400 olmak üzere toplam 38 bin 500 hektar alanın betonlaşacağını ortaya koyuyor.

Prof. Dr. Kantarcının çalışmasında yer alan “Kanalda bir gaz tankeri yanarsa çevresindeki insanlar da yanar” notu da dikkat çekiyor.

 

Kişi ve şirketler tapulu arazileri topladı, köylü mülksüzleşti

Güzergâh boyunca tapulu arazi fiyatlarının yükseldiğine dikkat çekilen çalışmada “Tapulu arazi fiyatları yükseldiği veya zorunlu kamulaştırma yapıldığı için mülk köylünün elinden çıkmıştır. Tapulu arazi bazı kişi ve firmalar tarafından toplanmıştır” bilgisi yer aldı.

 

Bölgedeki mülkiyetin yüzde 59’u kişi ve şirketlere ait

Çalışmada güzergâh boyunca mülkiyet dağılımına da ortaya konuluyor. Buna göre toplam 22 bin 291.5 hektar alanın dağılım tablosu şöyle:

 

- Vakıf 64.49 hektar

- Emlak Konut (GYO) 50,57 hektar

- Hisseli (özel+kamu) 1461,93 hektar

- Hisseli (kamu) 11.73 hektar

- İBB 61.97 hektar

- Arnavutköy Belediyesi 469.71 hektar

- Avcılar Belediyesi 36.45 hektar

- Bakırköy Belediyesi 5.01 hektar

- Başakşehir Belediyesi 63.77 hektar

- Küçükçekmece Belediyesi 4.3 hektar

- İSKİ 302.27 hektar

- Maliye Hazinesi 4827.82 hektar

- Özel 13267.74 hektar

- TOKİ 342.42 hektar

- Orman 1019.85 hektar

- Mera 301.47 hektar

 

Köylü nüfusa zorunlu göç dayatılıyor

Çalışmanın sonuç bölümünde ise şu ifadeler yer alıyor: “İstanbul Havalimanı geniş bir orman alanı ile otlak ve tarım alanlarının ve de balık yataklarının geri dönüşümsüz olarak yok edilmesine sebep olmuştur. İstanbul kanalının açılması pek çok önemli olumsuz etkilerinin yanında, çok değerli tarım ve otlak alanlarının ve balık yataklarının yok edilmesine sebep olacaktır. Geçim alanları yok edilen köy halkı buradan göç etmek zorunda kalacaktır”.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler