İşte İ.Ü. Rektörü’nün ‘Milli Dayanışması’: Yarı zamanlı çalışan öğrencileri işten attı

Milli Dayanışma Kampanyası’na bir maaşını bağışladığını açıklayan Mahmut Ak’ın rektörü olduğu İstanbul Üniversitesi, kısmi zamanlı çalışan öğrencilerin sözleşmesini, “Salgını nedeniyle işlerini yapamayacak durumda olmaları” gerekçesiyle feshetti.

İşte İ.Ü. Rektörü’nün ‘Milli Dayanışması’: Yarı zamanlı çalışan öğrencileri işten attı

 

İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.), yarı zamanlı çalışan öğrencilerin sözleşmesini feshetti. Koronavirüs salgını nedeniyle eğitime verilen zorunlu ara nedeniyle sözleşmeleri feshedilen öğrencilerin, 14 Nisan’da da işten çıkış işlemlerinin gerçekleştirileceği bildirildi. BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’e konuşan İstanbul Üniversitesi öğrencisi Ö.Ö, “Her durumda öğrencisinin karşısında olduğunu bildiğimiz rektörümüz, yine bizi mağdur ediyor” sözleriyle karara tepki gösterdi.

 

Çıkış işlemleri 14 Nisan’da yapılacak

Sözleşmesi feshedilen öğrenciler, karardan önceki gün haberdar oldu. İÜ Rektör Yardımcısı Recep Güloğlu imzasıyla fakülte ve enstitü yönetimlerine gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Covid 19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın eğitim-öğretimin uzaktan eğitim yönetimiyle sürdürüleceği ve yüz yüze eğitim gerçekleştirilmeyeceği yönünde aldığı karar dolayısıyla üniversitemiz bünyesinde sürdürülen Kısmi Zamanlı Öğrenci (KZÖ) Çalıştırma Programı içerisinde yarı zamanlı olarak çalışan öğrencilerimizin işlerine devam etmeleri eğitim-öğretim yılı bitimine kadar mümkün olamayacaktır. Bu bağlamda, KZÖ statüsünde çalışan tüm öğrencilerimizin iş sözleşmesi feshedilmiş olup, 14.04.2020 tarihi itibarıyla işten çıkış işlemleri gerçekleştirilecektir.”

 

Yüzlerce öğrenci mağdur

Okulda, kısmi zamanlı çalışma karşılığı aldıkları paranın kendileri için can suyu olduğunu ifade eden Ö.Ö, salgın gerekçe gösterilerek işten çıkarılmalarının mağduriyet yaratacağını belirtti. Okulların kapalı olduğu yaz tatilinde dahi ücretlerini aldıklarını anlatan Ö.Ö, “Şimdi salgın bahanesiyle bize ödenen 578 TL’yi vermek istemiyorlar. Şu zorlu süreçte yüzlerce öğrenciyi mağdur etmekten çekinmiyorlar” dedi. Rektör Ak’ın, bir maaşını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı kampanyaya bağışladığını anımsatan Ö.Ö, “Rektörümüz, geçim derdiyle borçlarla uğraşan öğrenciler için de bu kadar düşünceli olsaydı keşke. Bu karardan dönülmesini, bizim için hayati önemde olan çalışma ücretlerimizin ödenmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

(BirGün)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler