Kamuoyu araştırması: İstanbulluların yüzde 72.4'ü Kanal İstanbul'a karşı

Kanal İstanbul projesi hakkında yapılan kamuoyu araştırmasına göre İstanbulluların yüzde 72.4'ü projenin gerçekleştirilmesine karşı çıktı.

Kamuoyu araştırması: İstanbulluların yüzde 72.4'ü Kanal İstanbul'a karşı

Artıbir Araştırma Şirketi, Kanal İstanbul projesi hakkında yaptığı kamuoyu araştırmasına göre İstanbulluların yüzde 72.4'ü projenin gerçekleştirilmesine karşı çıktı.

26-27 Aralık tarihlerinde yapılan araştırmada 500 kişiye telefonla, "Sizce Kanal İstanbul projesi yapılmalı mı?" sorusu yöneltildi. Ankete katılanların yüzde 72.4'ü Kanal İstanbul'un yapılmasına karşı çıkarken, yüzde 21.2 'evet yanıtını verdi. Katılanların yüzde 6.4'ü ise ise 'fikrim yok' dedi. 

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Artıbir Araştırma Genel Müdürü Hüseyin Çalışkaner, İstanbul halkının Kanal İstanbula karşı olduğunu belirterek, "Kanal İstanbul konusunda Ak Parti’nin halkı ikna etmesi çok zor görünüyor" dedi. Çalışkaner, Kanal İstanbul için İstanbul'da referanduma gidildiği takdirde Ekrem İmamoğlu'nun büyük bir farkla kazanacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul için gerekirse referanduma gidilebileceğini söylemişti. İmamoğlu'nun ardından HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de referandum çağrısı yapmıştı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de referandumun gerektiğini söylemişti. AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı ise referandumun gündemlerinde olmadığını kaydetmişti.

(Artı Gerçek)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler