İstanbul'da yaşanan nefret cinayetinin ardından polis: Ne çok ibne varmış

İstanbul Avcılar’da trans kadın Alev nefret saldırısı sonucu yaşamını yitirdi. Ankara’daki LGBTİ örgütleri bugün 18.30’da nefret cinayetini protesto edecek.

İstanbul'da yaşanan nefret cinayetinin ardından polis: Ne çok ibne varmış

İstanbul Avcılar’da bir trans kadın çalıştığı caddede dün akşam (2 Aralık) 20.30 sıralarında kalbinden bıçaklanarak öldürüldü.

Pembe Hayat’tan Ozan Uğur ve Alican Kalan’ın haberine göre caddede çalıştığı sırada müşteri olarak yaklaşan bir erkeğin kalbinden bıçaklaması sonucu trans kadın Alev hayatını kaybetti.

Transfobik nefret cinayeti sonucu Alev olay yerinde yaşamını yitirirken, arkadaşları ise polis karakoluna akın ettiler. Haramidere’de gerçekleşen nefret cinayeti ile alakalı Avcılar Emniyet’i Alev’in arkadaşları trans kadınları da sorguya çekti.

Alev’in arkadaşları cinayetin kendisine müşteri gibi yaklaşan bir adam tarafından gerçekleştirildiğini söylediler. Olayla ilgili soruşturma devam ederken, katil zanlısı ise henüz yakalanmadı.

Polisten transfobik ayrımcılık

Cinayetin ardından avukatla birlikte karakola giden İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla polislerin ilgisiz, ayrımı ve transfobik tavırlarını eleştirdi. İstanbul LGBTİ, avukat ile beklerken polislerin “Ne kadar çok ibne var arkadaş” dediklerini duyurdu:

“Alev çalıştığı alanda boğazına bıçak darbesi alıyor. Karşı alanda bulunan tır garajına koşarak yardım istiyor. Şah damarı kesildiğinden ambulansa haber dahi verilemeden yere yığılıyor.

“Katil şu an aramızda. Belki bir toplu taşıma aracında yanımızda oturuyor. Belki yürüyerek eve gittiğimiz kaldırımda hemen ardımızda yürüyor.

“Polis ise ne kadar çok ibne var diyor. Şimdi oturup düşünelim. Katil sadece Alev'e bıçağı sallayan kişi mi? Tabi ki hayır! Katil aynı zamanda faili bulmak yerine "ne kadar çok ibne var" diyerek yaşam hakkımızı umursamayan polistir, devlettir!

Saldırı Ankara’da protesto edilecek

Son günlerde gerçekleşen transfobik nefret cinayetlerinin ardından Ankara’daki LGBTİ örgütleri Pembe Hayat, Liseli LGBTİ ve Kaos GL harekete geçti. Bugün 18.30’da nefret cinayetlerini protesto etmek için Yüksel İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yapılacak.

Ne olmuştu?

İstanbul’da nefret saldırılarının ardı arkası kesilmiyor.

İstanbul Maltepe’de 33 yaşındaki trans kadın Nilay 23 Kasım öğle saatlerinde evinde saldırıya uğramıştı. Katil, Nilay’ı bıçakladıktan sonra bornozla boğarak öldürmüş, arkadaşları Nilay’ın cansız bedenine ulaşmıştı.

Polis ise, saldırının ardından harekete geçen ve bilgi almaya çalışan İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nden Kıvılcım Arat’a “Zaten ölmüş, gırtlağı kesilmiş, ne uğraşıyorsunuz” demişti.

20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü’nde ise İstanbul’da bir trans kadın saldırıya uğramıştı. 19 Kasım’ı 20’sine bağlayan gece saat 3 sularında Şişli Halaskargazi Caddesi’nde trans kadın Adriana levyeyle darp edilmişti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler