İstanbul'da Newroz ateşi yandı: Halklar kazanacak

İstanbul'da Bakırköy'deki Newroz alanı binlerce kişi tarafından dolduruldu. Arama noktalarında 30 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

İstanbul'da Newroz ateşi yandı: Halklar kazanacak

İstanbul Bakırköy’de 'Faşizm kaybedecek halklar kazanacak' şiarıyla bir araya gelen kitle Newroz’u kutluyor.

Yoğun güvenlik önlemi

Bakırköy Halk Pazarı’ndaki Newroz kutlaması sebebiyle güvenlik güçleri, İncirli Metrobüs durağından kutlamanın yapılacağı alana kadar geniş güvenlik önlemleri aldı. Kutlamanın yapılacağı Bakırköy Halk Pazarı alanına girişler iki ayrı noktadan yapıldı.

Demirtaş atkısına yasak

Sabahın erken saatlerinde Newroz alanına gelen halk, “alanda arama olduğu” gerekçesi ile bariyerlerde bir süre bekletildikten sonra alana alındı. Alana puşi ve HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın atkısı ile girmek isteyenler polis engellemesi ile karşılaştı.

Alanı dolduran halk sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları attı.

Öte yandan sahneye kurulan dev barkovizyondan Diyarbakır Newroz alanı canlı olarak gösteriliyor.

30 kişi gözaltında

Newroz alanına girerken oluşturulan arama noktalarında 30 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Bakırköy Newroz

İstanbul'daki kutlamaya katılanlar arasında Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay, Emek Partisi Merkez Yürütme Kurulu üyesi Levent Tüzel,Gezi direnişinde öldürülen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, Rojava direnişinde yaşamını yitiren Suphi Nejat Ağırnaslı’nın annesi Nuran Ağırnaslı, Suruç katliamında yaralananlar ve yaşamını yitirenlerin aileleri, Ankara katliamında yaşamını yitiren Dicle Deli’nin babası Faik Deli de yer aldı.

Çağrıcılar

Aralarında siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin de bulunduğu 17 kurum, İstanbul Newrozu’na katılım çağrısında şöyle demişti:

“Dünyada ve ülkemizde barışa en çok ihtiyaç duyulan bu dönemde, savaşa karşı barışın, şovenizme karşı halkların kardeşliğinin, talana karşı doğanın ve yeşilin, sömürüye karşı emeğin, baskılara karşı demokrasi ve özgürlüğün ifadesi olan, Ortadoğu halklarının barış, kardeşlik, özgürlük Bayramı Newroz kutlamalarında alanlarda olacağız.”

Çağrıda imzası yer alan siyasi parti ve kurumlar şöyle: Kamu Emekçileri Sendikası (KESK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi ( SYKP), Yeşiller Sol Gelecek Partisi (YSGP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Devrimci Parti, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Halkevleri, Devrimci Hareket, Demokratik Çerkes Girişimi, Başlangıç Kolektifi ve Hubyar Sultan Vakfı. (BK)

Evrensel

Etiketler: İstanbul, Newroz

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler