İstanbul'da gözaltı sayısı 84'e yükseldi!

1 Mayıs kutlaması için yasaklanan Taksim’de yoğun güvenlik önlemi var. Meydana çıkmak isteyenlerin gözaltı sayısı 84'e yükseldi.

İstanbul'da gözaltı sayısı 84'e yükseldi!

Meydana çıkan yollar sabah saatlerinden itibaren araç trafiğine kapatılırken meydandaki anıtın çevresine de polis bariyerleri yerleştirildi. Çok sayıda polisin konuşlandırıldığı meydana gazeteciler alınmadı. Bölgede otellerine gitmek isteyen turistler de bavullarıyla yollara düştü.

İstiklal Caddesi de kapalı olduğundan herhangi bir yaya hareketliliği yok. Meydan çevresinde oluşturulan alanlarda kimlik kontrolü yapıldı.

Gözaltılara devam

Sıraselviler Caddesi’nden Taksim Meydan’a slogan atarak yürüyen biri kadın dört kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar ‘Yaşasın 1 Mayıs’ yazılı pankart taşıyordu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre saat 17.45 itibariyle gözaltı sayısı 84 oldu.

Bu kişilerden 60’sı Beşiktaş’ta, 16’sı Beyoğlu’nda, altısı Maltepe’de ve ikisi de Şişli’de gözaltına alındı.

Maltepe’de gözaltına alınan altı kişiye ‘görevli memura mukavemet’ suçundan işlem yapılacağı öğrenildi.

DİSK’e bağlı iki sendika Taksim’de

Saraçhane’de toplanan DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası ile Nakliyat-İş’e bağlı bir grup, valiliğin izniyle meydana giderek çelenk bıraktı.

Dört sendika Taksim’e çıktı

Taksim Meydanı’na bazı sendikaların çıkarak anıta çelenk bırakmalarına izin verildi.

Hak-İş üyeleri, Gümüşsuyu Caddesi’nden meydana yürüdü. Grup üyeleri Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı. İstiklal Marşı okuyup saygı duruşununda bulunan grup, açıklamanın ardından ayrıldı.

Hak-İş’in ardından Sağlık Hizmetleri Sendikası da aynı caddeden yürüyüşe geçti. Sendika üyeleri, ilk olarak Kazancı yokuşuna karanfil bıraktı. Grup daha sonra da Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı.

Türk-İş üyesi bir grup da aynı güzergahtan meydana çıktı.

Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (Hak-Sen) üyeleri de işçi haklarına dikkat çekmek için ayakları çıplak olarak meydana gitti.

Fatih’in Saraçhane semtinde de Taksim’e gitmeleri engellenen DİSK’e bağlı Nakliyat-İş ve Birleşik Metal-İş, Saraçhane Parkı’nda toplandı.

(DİKEN)

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler