İstanbul Valisi Şahin’den ‘115 hamile çocuk’ açıklaması: 15 yaşın üstündeki doğumlar yasaya uygun

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’nde yaşanan hamile çocuk skandalına ilişkin yaptığı açıklamada “15 yaşın üstündeki doğumların yasaya uygun olduğunu” söyledi.

İstanbul Valisi Şahin’den ‘115 hamile çocuk’ açıklaması: 15 yaşın üstündeki doğumlar yasaya uygun

İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 2017’nin ilk 5 ayında, 39’u Suriyeli, 38’i 15 yaşından küçük 115 çocuğun hamile olduğunu polise bildirmedi. Olay, hastanede görev yapan sosyal hizmet uzmanı Ş.İ.N.’nin, 1 Temmuz 2001 doğumlu bir çocuğun hamile olduğuna ilişkin kayıtların hastane sisteminde ve sosyal hizmet biriminde tutulmadığını fark etmesiyle ortaya çıktı. Valiliğin daha sonra başhekim hakkında soruşturma izni vermediği, durumu fark eden sosyal hizmet uzmanının da 2 kere görevinden uzaklaştırıldığı ortaya çıktı.

‘Bildirilmesi zorunlu’

İstanbul Valisi Vasip Şahin de, soruşturma izni verilmemesine dair yaptığı açıklamada “Kararımız idari, itiraz edilebilir” dedi ve “15 yaş altı bildirilmesi yasa gereği zorunlu. 15 yaş üstünde ise cebir şiddet söz konusu ile bildirilmesi zorunlu. Bunların dışında bildirilmesi zorunlu değil” ifadesini kullandı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler