İstanbul Üniversitesi Raşit Tükel'i görevden uzaklaştırdı

Savaşa karşı çıktıkları için operasyonla gözaltına alınan Türk Tabipler Birliği yöneticilerinin birer birer işlerine de son verilmeye başlandığı öğrenildi. İstanbul Üniversitesi, TTB Başkanı Raşit Tükel'i ve Prof. Dr. Taner Gören'i üç aylığına görevden uzaklaştırdı.

İstanbul Üniversitesi Raşit Tükel'i görevden uzaklaştırdı

'Savaş bir halk sağlığı sorunudur' dedikleri için gözaltına alınan TTB yöneticilerinin işlerine son verildiği ortaya çıktı.

Savaşa karşı çıktıkları için operasyonla gözaltına alınan Türk Tabipler Birliği yöneticilerinin birer birer işlerine de son verilmeye başlandığı öğrenildi. İstanbul Üniversitesi, TTB Başkanı Raşit Tükel'i ve Prof. Dr. Taner Gören'i üç aylığına görevden uzaklaştırdı. Diyarbakır Merkez Bankası da Dr. Şeyhmus Gökalp'in işine son verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, gözaltındaki doktorlara yönelik üniversitenin tavrının "yüz kızartıcı" olduğunu söyledi. Yarkadaş, TTB yöneticilerine ilişkin gelişmeleri tivitter hesabından duyurdu:

"AKP talimat verir de İstanbul Üni. Rektörlüğü durur mu! İÜ yönetimi, TTB Başkanı Raşit Tükel'i görevinden üç aylığına uzaklaştırma kararı almış bu sabah! Yazıklar olsun bu kararı alanlara! Mesleğin onurunu değil, iktidarı savunmanın utancını yaşayacaklar!"

"Ya Merkez Bankası'na ne demeli!  TTB yöneticileri arasında bulunan Dr. Şeyhmus Gökalp'in Diyarbakır Merkez Bankası'ndaki işine son verildi. Ayıptır ayıp! Dr. Gökalp hangi yüz kızartıcı suçu işledi de görevine son verdiniz? Muhaliflere düşmanca davranmayın!"

"İÜ'de Tükel'i görevden uzaklaştırma kararına imza atan yöneticiler; Raşit Tükel üniversitenizde en yüksek oyu alarak Rektörlük hakkını kazanmıştı. Sandıkta yenemediğiniz Tükel'e yaptığınız hukuksuzlukla da başeğdiremezsiniz! Yaptığınız fırsatçılıktır!"

"İÜ'nün 'fırsatçı' yönetiminden yüz kızartıcı bir karar daha: TTB yöneticisi, Prof. Dr. Kardiyolog Taner Gören de İÜ'nün kararıyla görevinden üç ay uzaklaştırılmış.. Hem de gözaltına alındığı sabah.. Yaşar Kemal'in, Vedat Türkali'nin doktoru olmanın bedeli!"

"AKP'nin Hipokrat yeminine bağlı kalan doktorlara uyguladığı baskının adı; AYDIN KIRIMIDIR! AKP, yaşatma misyonuna sahip çıkan doktorları hedef alarak, topluma gözdağı vermeye ve sindirmeye çalışıyor. Oysa ki; aydın düşmanlığı hiçbir iktidarı yaşatmadı!"

Sağlık müdürlüğü’nden çirkin tavır         

Yarkadaş, ayrıca İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nün internet sayfasına konulan "TTB yönetimini özür dilemeye çağıran" paylaşımı da eleştirdi. Yarkadaş, "AKP, kendisiyle birlikte bürokratlarının akıl sağlığını yitirmesine de sebep oldu: İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nün bilgisayarları açıldığında ekranda "TTB milletten özür dilemelidir" mesajı çıkıyor! Yeter artık! Bu düşmanlığa son verin!" dedi.

İşte Yarkadaş'ın o paylaşımları ve Sağlık Müdürlüğü'nün sitesinin açılışına yüklediği o metin:

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, konuyu TBMM gündemine taşıdığını da ekledi. Yarkadaş, konuya ilişkin sorularının Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanmasını istedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler